1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Záver týždňa bude chladný a na horách veterný. Môže aj snežiť

SlovenskoZáver týždňa bude chladný a na horách veterný. Môže aj snežiť

Koniec týždňa bude chladný, mrazivý a na horách aj veterný. Potrápiť môže aj poľadovica a objaviť sa môžu snehové prehánky, sneženie a dážď.

Počas nadchádzajúcej noci bude na Slovensku polojasno až oblačno. Ojedinele bude zamračené s nízkou oblačnosťou alebo hmlou. Častejšie to bude na Gemeri a Zemplíne. Na východe bude ojedinele slabé zrážky a tvoriť sa tu môže aj poľadovica.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od mínus 4 °C až do plus 2 °C. Chladnejšie bude v Banskobystrickom kraji a na východe Slovenska, kde pri zmenšenej oblačnosti bude mínus 10 až mínus 4 °C.

Počas noci bude fúkať väčšinou slabý vietor. Na juhozápade a v Popradskej kotline bude fúkať prevažne západný vietor o rýchlosti od 15 až 45 km/h, ktorý v nárazoch ojedinele zosilnie až do 60 km/h. Na hrebeňoch hôr bude fúkať búrlivý vietor až silná víchrica.

Piatok

- Inzercia -

Počas posledného pracovného dňa tohto týždňa bude na väčšine územia Slovenska polojasno až oblačno. Na Gemeri a Zemplíne miestami zamračené nízkou oblačnosťou alebo sa môže objaviť hmla, inde to bude len ojedinele.

Neskôr od severu ďalšie začne postupne pribúdanie oblačnosti. Na severe a východe popoludní sa miestami treba pripraviť na dážď alebo mrholenie a k večeru aj na sneženie. Inde budú zrážky len výnimočne. Ojedinele sa môže aj v piatok tvoriť poľadovica.

Najvyššia denná teplota sa bude v piatok pohybovať od 3 až do 9 °C. Chladnejšie bude na Gemeri, v Above, na Zemplíne a ojedinele aj v Žilinskom kraji, kde sa teplota počas dňa bude pohybovať len od mínus 3 až do plus 3 °C. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude okolo 3 °C. Popoludní sa aj na horách ochladí.

Počas piatka bude na Slovensku fúkať prevažne slabý vietor. Na západe a severe bude fúkať západný až severozápadný vietor o rýchlosti od 10 až do 30 km/h, ktorý ojedinele dosiahne rýchlosť okolo 45 km/h a v nárazoch dosiahne rýchlosť okolo 70 km/h. Na hrebeňoch hôr bude aj v piatok fúkať búrlivý vietor až silná víchrica.

Sobota

Spočiatku soboty bude prevažne veľká a cez deň postupne miestami zmenšená oblačnosť a to najmä v južnej polovici územia. Ojedinele sa objavia snehové prehánky alebo sneženie a v nižších polohách aj dážď. V noci v Žilinskom kraji a na východe budú zrážky častejšie. Spočiatku noci môže hroziť aj možnosť tvorby poľadovice.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od mínus 8 až do mínus 2 °C. O niečo teplejšie bude na západe Slovenska a na Honte, kde sa bude teplota v noci pohybovať od mínus 2 až do plus 4 °C.

Počas soboty sa potom bude najvyššia denná teplota pohybovať od plus 2 až do plus 7 °C. Chladnejšie bude počas soboty na severe Slovenska, kde sa teplota bude miestami pohybovať len okolo 0 °C.

V sobotu bude fúkať prevažne severozápadný vietor o rýchlosti od 10 až do 30 km/h, ktorý v nárazoch ojedinele dosiahne rýchlosť okolo 50 km/h. V sobotu bude na horách spočiatku fúkať búrlivý vietor až silná víchrica. Popoludní vietor zoslabne.

Nedeľa

V noci bude jasno až polojasno. V nedeľu cez deň potom bude polojasno až oblačno. V nižších polohách bude lokálne nízka oblačnosť alebo sa môže objaviť aj hmla. Cez deň sa môžu výnimočne objaviť slabé zrážky a ojedinele sa môže tvoriť aj poľadovica.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od mínus 8 až do mínus 3 °C. Chladnejšie bude v údoliach, kde sa teplota bude miestami pohybovať od mrazivých mínus 14 až do mínus 9 °C.

Najvyššia denná teplota sa bude v nedeľu pohybovať od plus 1 až do plus 6 °C. Chladnejšie bude na Gemeri a na východe Slovenska a to najmä pri nízkej oblačnosti, kedy sa bude teplota pohybovať len okolo mínus 1 °C.

V nedeľu bude väčšinou fúkať len slabý vietor. V nedeľu cez deň bude potom fúkať prevažne južný vietor o rýchlosti do 20 km/h.

Výstrahy pred vetrom

Nasledujúce dni platia na horách výstrahy prvého a tiež druhého stupňa pred silným vetrom na horách. V okresoch sa na horách nad pásmom lesa miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť od 90 až do 100 km/h a krátkodobo v nárazoch môže rýchlosť od 135 – 160 km/h.

V okresoch v ktorých platí výstraha prvého stupňa pred silným vetrom sa na horách nad pásmom lesa miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť od 70 až do 85 km/h a krátkodobo v nárazoch dosiahne vietor rýchlosť od 110 až do 135 km/h.

Koniec týždňa bude veterný hlavne na horách. Platia výstrahy prvého a druhého stupňa pred silným vetrom. (zdroj: SHMÚ)

Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo).

Poľadovica

Najmä v severných a východných okresoch potom platí aj výstraha prvého stupňa pred poľadovicou. Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (doprava, pohyb osôb, infraštruktúra – rôzne typy vedenia..).

Potrápiť môže aj poľadovica. Výstrahy platia hlavne na severe a východe Slovenska (zdroj: SHMÚ)

Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Obľúbené