1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Vládou prešla novela stavebného zákona. Mestá a obce sú stále proti

SlovenskoVládou prešla novela stavebného zákona. Mestá a obce sú stále proti

Vláda dnes schválila novelu zákona o územnom plánovaní aj novelu zákona o výstavbe. Mestá a obce sú stále proti obom novelám.

Do parlamentu dnes zamierili dve novely zákonov, ktoré môžu výrazne zjednodušiť a hlavne zrýchliť stavebné konania. Ubudne byrokracie a mestá a obce už nebudú môcť pri stavebných konaniach robiť často zbytočné obštrukcie, ktorými naťahujú stavebné konania.

Lenže práve mestá a obce návrhy zákonov ostro kritizujú. Pôvodná legislatíva pritom platí ešte od čias Husáka. Nezodpovedá dnešným pravidlám a výnimkou nie sú stavebné konania, ktoré často trvajú aj viac ako rok. Pre bežných ľudí je vybavenie stavebného povolenia často nočnou morou.

Navyše vznikol aj čierny biznis, keď si niektoré firmy nechávajú platiť za vybavenie stavebných povolení často aj tisíce eur. Nový zákon vybavenie stavebného povolenia výrazne zjednoduší.

„Únia miest Slovenska (ÚMS) je sklamaná, že tak dlho a výrazne kritizovaná novela Zákona o výstavbe a novela Zákona o územnom plánovaní boli dnes schválené vládou SR aj napriek trvajúcim a zásadným rozporom zainteresovaných strán. Predkladateľ týchto kľúčových legislatív ignoruje zásadné pripomienky jednotlivých rezortov štátnej správy, ako aj zásadné pripomienky Únie miest Slovenska, ZMOS a ďalších relevantných partnerov,“

UVIEDLA DNES ÚNIA MIEST SLOVENSKA.
- Inzercia -

Mestá a obce argumentujú, že nový stavebný zákon umožní rozmach masívnej výstavby. Oba zákony už počítajú aj s elektronickou komunikáciou namiesto posielania listov a používania verejných vývesiek. Čo sa tiež obciam a mestám nepáči. Elektronicky majú pritom už dnes povinnosť so štátom komunikovať firmy a tiež živnostníci.

Mestá a obce tvrdia, že pre ľudí bez elektronického podpisu bude problém s úradmi komunikovať a uplatňovať si námietky v konaniach.

Ďalších argumentom miest a obcí je, že sa do masívnej výstavby vrhnú veľké developerské firmy, ktoré tiež budú mať jednoduchšie pravidlá pre získanie stavebných povolení. Lenže už aj dnes vo veľkých mestách rastú devoloperské projekty ako huby po daždi. Nový zákon prináša aj tvrdšie sankcie pre čierne stavby, ktoré sa nebudú dať legalizovať tak jednoducho ako teraz.

„ÚMS naďalej trvá na tom, že oba predložené návrhy noviel zákonov sú neodborne a nekvalitne pripravené. Pripomína, že významne ohrozujú, ako postavenie miest a obcí v ich doterajších kompetenciách, tak aj postavenie samotných obyvateľov a ich možnosť reagovať a oprávnene ovplyvňovať kvalitu života vo svojom meste,“

NAPÍSALA V STANOVISKU ÚNIA MIEST SLOVENSKA.

Stavebné konanie by podľa predkladateľa zákonov Štefana Hollého mohlo prebehnúť do 30 až 40 dní, namiesto dnešného stavu, keď vybavenie stavebného povolania často trvá celé mesiace.

Navyše súčasný stav vyžaduje behanie po úradoch a vybavovanie množstva papierov. To má odbúrať najmä elektronická komunikácia, ktorá by konania mohla tiež zjednodušiť. Dnes sa k stavebnému konaniu musia prikladať všetky vyjadrenia v listinnej forme.

„ÚMS je presvedčená, že vláda SR by predložené novely stavebnej legislatívy s trvajúcimi a nedoriešenými rozpormi nemala akceptovať. Schválenie legislatívy s rozpormi vedie k chaosu v právnom systéme, vyvoláva neistotu u účastníkov konaní a spochybňuje skutočný záujem vlády o zlepšenie v tejto oblasti. ÚMS bude žiadať poslancov NR SR, aby legislatívu v tomto znení vrátili vláde SR na prepracovanie. ÚMS je pripravená rokovať a hľadať spravodlivé riešenie, ktorého výsledkom bude kvalitná, odborná, spravodlivá a efektívna stavebná legislatíva, ktorú Slovensko nutne potrebuje,“

DOPĹŇA ÚMS.

Vláda dnes oba zákony posunula do parlamentu. Proti zákonom sa zatiaľ nevyjadrila žiadna strana koalície. Je teda pravdepodobné, že by obe novely mohli parlamentom prejsť hladko bez väčších problémov.

Nové pravidlá nezačnú platiť hneď. Súčasťou novely je aj vytvorenie akéhosi stavebného portálu, kde sa budú evidovať všetky prebiehajúce stavebné konania. Ktokoľvek si bude môcť teda ľahko vyhľadať informácie o prebiehajúcich stavebných konaniach. Dnes by musel absolvovať cestu na miestny alebo obecný úrad a hľadať informácie na obecných vývesných tabuliach.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené