1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Vláda schválila obrannú dohodu s USA. Opozícia sú pokrytci, odkázal Heger

PolitikaEduard HegerVláda schválila obrannú dohodu s USA. Opozícia sú pokrytci, odkázal Heger

Vláda na dnešnom rokovaní schválila návrh obrannej dohody medzi Slovenskom a USA. Smer reagoval návrhom na vyhlásenie referenda.

Obranná dohoda, ktorú má uzatvoriť Slovensko s USA sa stala terčom pre opozičný Smer a Hlas. Dohoda dnes prešla hladko na vláde. Jednoduché to bude mať minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok aj v parlamente.

Proti dohode totiž nie je ani opozično-koaličná strana Sme rodina a dohoda teda zrejme prejde hladko aj v parlamente. Dohoda sa stala takmer okamžite terčom opozície, ktorá sa proti nej stavia dlhodobo.

Prešla vládou

Paradoxne to boli vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho, ktoré nakúpili od USA armádnu techniku za miliardy eur. Rokovania o obrannej dohode pritom začali prebiehať ešte v roku 2018.

- Inzercia -

Premiér Eduard Heger dnes po schválení obrannej dohody nazval opozíciu pokrytcami. Práve za ich nákupy techniky z USA. Heger pripomenul, že to bola práve dnešná opozícia, ktorá s USA začala o obrannej dohode rokovať.

„Na vláde sme dnes schválili obrannú zmluvu s USA, ktorá spustila vlnu lží i konšpirácií. Tú dali do pohybu predstavitelia našej opozície. Bol to z ich strany vrchol pokrytectva. Práve páni Fico a Pellegrini začali v roku 2018 rokovania so Spojenými štátmi. Preto nepochybujem, že ak by títo ľudia boli dnes vo vláde, nekonali by inak ako my a zmluvu by schválili,“

NAPÍSAL HEGER NA FACEBOOKU.

Aj Fico aj Pellegrini

Pellegrinimu aj Ficovi Heger fotkami pripomenul aj ich návštevy v USA. Robert Fico sa ako premiér stretol s americkým prezidentom Barackom Obamom. Jeho nástupca Peter Pellegrini sa potom stretol s prezidentom Donaldom Trumpom.

„Názorové saltá a ohýbanie reality sú však pre týchto pánov už tradičnou taktikou pri vtieraní sa voličom. Po príklade referenda za predčasné voľby, ktoré v čase, keď vládnu považujú za protiústavné, sú ďalším vhodným príkladom zmluva o obrannej dohode aj nákupy americkej techniky. Veď si spomeňme na: americké vrtuľníky BlackHawk, ktoré nakúpilo ministerstvo obrany za čias Roberta Fica, americké stíhačky F16, ktoré nakúpilo ministerstvo obrany za čias Petra Pellegriniho,“

UVIEDOL HEGER.

Premiér pripomenul aj účasť slovenských vojakov na zahraničných misiách spolu USA, ktoré odsúhlasila predchádzajúca vládna garnitúra. Ide o účasť slovenských vojakov v akciách spolu s americkými vojakmi v Iraku či v Afganistane a tiež súhlas vtedajšieho premiéra Fica so zahraničnou vojenskou prítomnosťou na Slovensku vo forme tzv. Styčného tímu NATO (NFIU) so sídlom vo Vajnoroch.

Chcú referendum

Smer teraz volá po zablokovaní dohody a do parlamentu chce predložiť návrh na zorganizovanie referenda. Ľudia by sa teda mali vyjadriť k otázke, či s dohodou súhlasia alebo nie. Je nepravdepodobné, že by Fico s návrhom na referendum v parlamente uspel. Opozícia nemá v parlamente dostatok hlasov, aby referendum prešlo.

Navyše ak by aj referendum prešlo, aby bolo platné muselo by sa plebiscitu zúčastniť aspoň 50% oprávnených voličov. To sa v samostatnej slovenskej histórii poradilo len raz a musela sa preto spojiť opozícia aj vtedajšia vláda. Bolo to pritom referendum o vstupe do Európskej únie.

Posledné referendum o rodine skončilo absolútnym fiaskom, keď sa účasť ani zďaleka nepriblížila k potrebnej hranici. Organizovanie referenda pritom štátnu kasu vyjde na približne 10 miliónov eur.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené