3.4 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

ÚRSO: Cena elektriny vzrastie, ale navýšenie nebude tak drastické

FinancieÚRSO: Cena elektriny vzrastie, ale navýšenie nebude tak drastické

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dnes informoval, že nárast cien elektriny nebude také vysoké ako sa pôvodne avizovalo.

Celkové navýšenie nákladov domácností na elektrinu bude v roku 2022 asi o 20 % nižšie ako ÚRSO pôvodne avizoval začiatkom decembra 2021 a dostáva sa bližšie k úrovni roka 2020.

Úrad v cenových konaniach analyzoval cenové návrhy viacerých dodávateľov, ktorí žiadali kvôli extrémnemu nárastu ceny elektriny na burzách zásadné navyšovanie cien. 

V niektorých prípadoch by navrhované ceny mohli zvýšiť domácnostiam náklady na elektrinu v roku 2022 o desiatky percent navyše oproti úradom stanovenému spôsobu regulácie cien, čo úrad odmietol akceptovať.

- Inzercia -

Úrad môže na základe ukončených cenových konaní konštatovať, že celkové navýšenie nákladov domácností na elektrinu bude v roku 2022 asi o 20 % nižšie ako ÚRSO pôvodne avizoval začiatkom decembra 2021, po zverejnení samotného vplyvu extrémneho nárastu ceny komodity na burzách.

„Tým hlavným dôvodom je, že úradu sa v cenovom konaní podarilo výrazne znížiť tarifu za prevádzkovanie systému (o – 33 %), čo prispelo k zmierneniu dopadov nárastu ceny elektriny ako komodity na burzách na celkovú cenu elektriny. Regulované ceny elektriny v roku 2022 sa tak pre veľkú časť domácností dostávajú približne na úroveň „pred-pandemických“ regulovaných cien elektriny v roku 2020,“

PREDSEDA ÚRSO ANDREJ JURIS.

Pre priemernú domácnosť žijúcu v byte to bude znamenať v roku 2022 celkový nárast nákladov na elektrinu oproti roku 2021 o necelé 3 eurá za mesiac. V porovnaní s rokom 2020 takáto domácnosť dokonca priemerne ušetrí – 19 centov. (viac v tabuľke)

Domácnostiam, ktoré využívajú elektrinu aj na kúrenie a ohrev vody, vzrastú náklady na elektrinu v roku 2022 o cca 12 eur za mesiac. (viac v tabuľke)

Ako stúpnu ceny elektriny pre domácnosti? Po úprave dôležitého poplatku bude nárast cien miernejší. (výpočet: ÚRSO)

Konkrétne dopady na odberateľov budú závisieť od výšky spotreby elektriny, účelu využitia elektriny v domácnosti a ceny elektriny dohodnutej s dodávateľom. 

ÚRSO zároveň zdôrazňuje, že v cenovom rozhodnutí nestanovuje dodávateľom elektriny pevnú cenu, ale maximálnu cenu, tá sa nemôže prekročiť – každý spotrebiteľ môže v rámci trhovej súťaže žiadať od svojho dodávateľa elektriny nižšiu cenu, prípadne ho môže zmeniť.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené