3.4 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Rakúsko chce žalovať Brusel za zaradení jadra medzi zelené investície

SvetRakúskoRakúsko chce žalovať Brusel za zaradení jadra medzi zelené investície

Európska komisia zvažuje zaradenie jadrovej energie medzi zelené investície, čím by sa umožnili nové investície do jadra.

Rakúsko sa dlhodobo stavia proti jadrovej energii aj spolu s Nemeckom, ktoré iba nedávno odstavilo posledné jadrové elektrárne v krajine. Obe krajiny na nedávnom samite lídrov Európskej únie sabotovali prijatie dohody o zaradení jadrovej energie medzi zelené investície.

Európska komisia rovnako navrhuje zaradenie plynu medzi zelené investície. V oboch prípadoch ide o dočasné rozhodnutie. Plyn bude čiastočne povolený do roku 2030, nové jadrové elektrárne budú musieť získať kompletné povolenia na stavbu do roku 2045.

V prípade jadrových elektrárni budú podmienky nastavené prísne a krajiny budú musieť vyriešiť aj dlhodobé uskladnenie vyhoretého jadrového paliva. Európska komisia plánuje predstaviť aj manuál, ktorý má krajinám pomôcť pri budovaní nových jadrových elektrárni.

- Inzercia -

Rakúsko sa však proti návrhu Európskej komisie o zaradení jadra a plynu medzi zelené investície chystá podniknúť právne kroky. Informovala o tom rakúska ministerka pre klímu a energetiku Leonore Gewesslerová.

„Ak sa plány zrealizujú v tejto podobe, podáme žalobu. Jadrová energia je nebezpečná a nie je riešením v boji proti klimatickej kríze,“

POVEDALA MINISTERKA.

Rakúsko a Nemecko sa dlhodobo stavajú proti energii získavanej z jadrových elektrárni. Najmä Rakúsko bojovalo aj proti novým blokom elektrárni na Slovensku a tiež v susednom Česku. Naopak Slovensko, Česko a napríklad aj Francúzsko patria do bloku krajín, ktoré podporujú zaradenie jadrovej energie medzi zelené investície.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené