3.4 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Prezidentka vymenovala nových sudcov Najvyššieho správneho súdu SR

Prezidentka vymenovala nových sudcov Najvyššieho správneho súdu SR

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala vo štvrtok 26. augusta 2021 troch sudcov nového Najvyššieho správneho súdu SR.

Stali sa nimi Katarína Cangárová, Michal Matulík a Peter Potásch. Prezidentka v príhovore zdôraznila, že diskusia o potrebe vzniku najvyššej súdnej inštancie, ktorá dokáže účinne ochrániť občana pred svojvôľou štátnych orgáno u nás prebiehala niekoľko rokov.

Najmä na príklade českého Nejvyššího správního soudu sme podľa prezientky videli, aký obrovský rešpekt si získal a posunul kvalitu právneho štátu na novú, vyššiu úroveň.

Dnešné vymenovanie sudcov Najvyššieho správneho súdu preto považuje za výnimočný akt a ďalší krok k tomu, aby Najvyšší správny súd mohol plnohodnotne plniť svoju spoločenskú misiu.

„Narozdiel od vašich budúcich kolegov, ktorí už sudcami sú, vy prichádzate z nesudcovského prostredia a sudcami sa stávate až dnes. Sudcovskou funkciou teraz preberáte veľkú právomoc rozhodovať o osudoch ľudí. Neste prosím túto zodpovednosť s múdrosťou a pokorou, aby Vaša služba pre občanov bola čo najlepšia,“

povedala Čaputová.
- Inzercia -

Prezidentka nových sudcov vyzvala, aby si chránili svoju sudcovskú nezávislosť nielen ako stav mysle, ale aj ako usporiadanie pomerov, ktoré im umožní rozhodovať nezávisle od akýchkoľvek vonkajších či vnútorných tlakov.

V tejto súvislosti prezidentka pripomenula, že v nedávnej minulosti časť sudcov považovala nezávislosť za svoje privilégium. Podľa nej však ide o ústavné právo občanov a jednu z najdôležitejších podmienok dobrého výkonu sudcovského povolania.

Novovymenovaní sudcovia budú mať podľa prezidentky príležitosť zvýšiť dôveryhodnosť justície a to je veľká a zodpovedná úloha. 

„V rámci svojej agendy budete okrem iného preskúmavať dôležité rozhodnutia orgánov verejnej moci, ktoré sa týkajú dôchodkov, sociálnych dávok, práva k nehnuteľnostiam, daňových vecí, životného prostredia, ale aj rozhodnutia o udelení azylu, či pobytu. Už len tieto právomoci sú dostatočné na to, aby sme si boli vedomí, akou silnou inštitúciou môže Najvyšší správny súd byť. Do agendy nového súdu však patria aj disciplinárne konania vo vzťahu k sudcom, prokurátorom a ak tak ustanoví zákon, aj ďalším právnickým profesiám. Budete mať teda príležitosť presvedčiť verejnosť, že práve sudcovia sú najprísnejšími strážcami toho, či členovia sudcovského stavu a ďalších právnických profesií dodržiavajú všetky povinnosti, ktoré im vyplývajú zo zákona,“

doplnila prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Na záver prezidentka novým sudcom zaželala, aby sa im podarilo vybudovať silnú a profesionálnu inštitúciu, na ktorú budeme môcť byť hrdí, silnú vôľu, pevnosť v hodnotách a múdrosť v rozhodnutiach.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené