1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Preočkovanie pôvodnými vakcínami nie je podľa WHO udržateľné

COVID-19OčkovaniePreočkovanie pôvodnými vakcínami nie je podľa WHO udržateľné

Technická skupina Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) včera vydala správu, kde vyzvala k úpravám vakcín proti COVID-19, aby boli účinné aj proti novým mutáciám.

Podľa tejto správy neodporúča WHO preočkovávanie pôvodnými vakcínami, ktoré majú nižšiu účinnosť proti nových mutáciám. Najmä pri mutácii omikron hrozí nákaza aj pre ľudí, ktorí majú podané tri dávky vakcíny.

„Zloženie súčasných vakcín proti COVID-19 bude možno potrebné modifikovať, aby aj naďalej poskytovali účinnú ochranu pred nákazou a ochorením COVID-19 spôsobeným variantmi, vrátane omikronu a tiež tých budúcich. Je nutné, aby vakcíny proti COVID-19 vyvolávali široké, silné a dlhotrvajúce imunitné odpovede, aby sa znížila potreba ďalších posilňovacích dávok,“

UVIEDLA TECHNICKÁ SKUPINA.

Technická skupina vyjadrila tiež pochybnosti o udržateľnosti neustáleho preočkovávania populácie pri objavení nových mutácii COVID-19. Štvrtú dávku začal podávať už napríklad Izrael. Naopak Španielsko plánuje uvoľnenie opatrení a s nákazou plánuje bojovať rovnako ako v prípade chrípky. V krajine totiž výrazne klesla úmrtnosť na COVID-19.

„Očkovacia stratégia založená na opakovaných posilňujúcich dávkach vakcíny v pôvodnom zložení pravdepodobne nie je vhodná alebo udržateľná,“

UVIEDLI ODBORNÍCI.

Pfizer aj Moderna potvrdili, že už pracujú na modifikácii vakcín. Podľa vyjadrenia Pfizeru by nová generácia vakcín mohla byť dostupná na jar. Šéf Moderny, ale nedávno uviedol, že ich vakcína bude zrejme dostupná až na jeseň.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené