3.4 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Prehľad týždňa: Kauza Pčolinský, Haščák a silnejúca tretia vlna

Prehľad týždňa: Kauza Pčolinský, Haščák a silnejúca tretia vlna

Zrušenie obvinenia voči bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému spôsobilo poriadny rozruch. Na Slovensku rýchlo pribúda aj nových prípadov ochorenia COVID-19 a tretia vlna silnie. Delta mutácia spôsobuje problémy aj vo svete. Na podujatia s pápežom sa však dostanú aj ľudia bez očkovania.

Na začiatku minulého týždňa prišlo nečakané rozhodnutie generálnej prokuratúry, ktorá na slobodu pustila bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského. Prokuratúra proti nemu zrušila všetky obvinenia a to napriek tomu, že niekoľko súdov malo opačný názor a Pčolinskému predĺžili väzbu. Obvinenia Maroš Žilinka zrušil aj spolumajiteľovi skupiny Penta Jaroslavovi Haščákovi.

Rozhodnutie námestníka generálneho prokurátora Maroša Žilinku rozvírilo pokojné vody slovenskej politickej scény, ktoré v poslednej dobe ovplyvňovali len nekonečné antivaxerské vyjadrenia opozície a strany Sme rodina.

Rozhodnutie generálnej prokuratúry kritizovali politici aj niektoré mimovládne organizácie. Ostrá kritika prišla najmä zo strany SaS, ktorá rozhodnutie skritizovala a zároveň upozornila na sporný paragraf 363 Trestného zákona, ktorý generálna prokuratúra na prepustenie Pčolinského využila. Rozhodnutie Žilinku, ale kritizovali aj Igor Matovič, Gábor Grendel, Juraj Šeliga, prezidentka Zuzana Čaputová, a tiež nezisková organizácia Zastavme korupciu. Prepustenie odmietol komentovať premiér Eduard Heger. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic po prepustení Pčolinského na Facebooku napísal, že boj za spravodlivosť a rovnosť pred zákonom nebude nikdy ľahký.

- Inzercia -

Až po ostrej kritike sa konečne Maroš Žilinka postavil (teda posadil) pred kamery, aby svoje rozhodnutie generálna prokuratúra zdôvodnila. Na tlačovú konferenciu, ale Žilinka pustil iba niektorých novinárov. Tých, čo by Žilinkovi mohli klásť kritické otázky nechal generálny prokurátor radšej bezpečne sedieť na chodníku.  

Žilinka sa na tlačovej konferencii skutočne predviedol a ukázal, že hrať sa diktátora mu ide. Skritizoval všetkých od poslancov až po prezidentku Zuzanu Čaputovú. Žilinka zrejme zabudol, že nie je boh a kritizovať ho majú právo politici, neziskový sektor, ale aj bežní ľudia. Rozhodnutia generálnej prokuratúry sú mierne povedané sporné a to viac, keďže generálny prokurátor je nominantom strany, ktorého druhý nominant skončil v base pre podozrenia z podplácania.

Sporné sú aj vyjadrenia generálneho prokurátora, ktorý sa počas tlačovej konferencie pasoval do role diktátora a tváril sa, akoby len on mal právo rozhodovať o vine a treste. Žilinka zrejme zabudol, že o vine a treste majú rozhodovať súdy a nie prokurátor. Vyjadrenia Maroša Žilinku, ktorý naznačoval, že súdy nemajú dostatok informácií, skritizoval aj predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.

Delta silnie

Aj na Slovensku už rýchlo pribúdajú nové prípady ochorenia COVID-19. Delta mutácia však nespôsobuje problémy len na Slovensku. Aj doteraz úspešné krajiny v boji s pandémiou majú s delta mutáciou problém a nezaberajú ani tvrdé opatrenie a lockdown.

Počty prípadov rýchlo pribúdajú v Austrálii, kde minulý týždeň padli rekordy v počte nových prípadov od začiatku pandémie ochorenia COVID-19. Nové prípady v krajine pribúdajú aj napriek tvrdým opatrenia a lockdownu, ktorý v niektorých austrálskych štátoch trvá už niekoľko týždňov. Austrália podobne ako Slovensko má nízku zaočkovanosť. Pomôcť zvýšiť počet zaočkovaných má aj 4 milióny dávok vakcín, ktoré Austrálii daruje Veľká Británia.

Situácia sa zhoršuje aj na Novom Zélande. Aj Nový Zéland patril medzi premiantov a počty prípadov sa dlho darilo držať na uzde. Niekoľko mesiacov dokonca nepribudlo žiadne úmrtie na ochorenie COVID-19. To sa zmenilo minulý týždeň, keď po niekoľkých mesiacoch pribudlo úmrtie na ochorenie COVID-19. V krajine rýchlo pribúda aj nových prípadov a ani lockdown na Novom Zélande nezaberá a napriek lockdownu mesta Auckland tam rýchlo pribúda nových prípadov ochorenia COVID-19.

Nové prípady, ale rýchlo pribúdajú aj na Slovensku. Za minulý týždeň sme (bez čísel za nedeľu) zaznamenali takmer dvojnásobok počtu prípadov ako pribudlo v predchádzajúcom týždni. Stúpa aj pozitivita RT-PCR testov a niekoľko dní sa pozitivita testov držala nad 3%. Najvyššie čísla nových prípadov sa potvrdili v Košickom kraji a najmenšie naopak v Nitrianskom kraji.

Zhoršujúcu situáciu potvrdzuje aj nové rozdelenie okresov v rámci COVID automatu, keď od dnešného dňa opäť pribudne oranžových okresov. Slabá zaočkovanosť v niektorých okresoch môže skomplikovať aj návrat detí do škôl. Vlastným COVID automatom sa potom budú riadiť vysoké školy.

Hygienici minulý týždeň zverejnili aj výsledky pravidelného monitorovania odpadových vôd. Najväčšiu vírusovú nálož objavili hygienici v odpadných vodách v Trnavskom a Bratislavskom kraji.

Očkovanie treťou dávkou začala Veľká Británia, ktorá začala očkovať treťou dávkou zatiaľ najviac rizikové skupiny obyvateľstva. Masové očkovanie treťou dávkou neodporúča ECDC, ktoré upozornilo, že pred očkovaním treťou divokou je potrebné najprv čo najviac ľudí zaočkovať prvou a druhou dávkou. Japonsko naopak muselo stiahnuť ďalšiu šaržu vakcíny od Moderny pre podozrenie z jej kontaminácie.

Pre zhoršujúcu sa situáciu odkladajú návrat zamestnancov do kancelárií aj veľké technologické spoločnosti. Google minulý týždeň oznámil, že zamestnanci sa do kancelárii nevrátia skorej ako 10. januára budúceho roka. Už skorej pritom podobný krok oznámil aj Facebooku.

Na pápeža za každú cenu

COVID-19 sa rýchlo šíri na hromadných podujatiach. Dokázali to aj nedávne futbalové majstrovstvá, ktoré zrýchlili šírenie ochorenia COVID-19. Zo zlej situácie v zahraničí si nič nerobí Konferencia biskupov Slovenska, ktorá sa rozhodla organizovať masové podujatia pri blížiacej sa návšteve pápeža Františka v režime OTP. Biskupi sa snažia na podujatia s pápežom dostať, čo najviac ľudí. Bez ohľadu na to, že takéto rozhodnutie bude znamenať masívne šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 a možno aj stovky úmrtí. Na dodržiavanie opatrení na stretnutiach s pápežom Františkom vyzvalo aj ministerstvo zdravotníctva. Kto bude kontrolovať desiatky tisíc účastníkov podujatí, či majú napríklad celú dobu riadne nasadené rúško?

Pravdou je, že napriek zhoršujúcej sa situáciu zmiernenie opatrení navrhlo aj Konzílium odborníkov, ktoré navrhuje, aby sa karanténa zo 14 dní skrátila na 10 dní. Karanténa bude môcť skončiť už na 7. deň po negatívnom RT-PCR teste a bezpríznakovom priebehu karantény.

Svetová zdravotnícka organizácia minulý týždeň oznámila, že začína monitorovať kolumbijsky variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý nesie označenie „mí“. Po dlhých mesiacoch na Slovensku klesol počet úmrtí, keď niekoľko mesiacov počty úmrtí presahovali dlhodobé priemery.

Ďalších 28 Afgancov

Slovensku sa tesne pred odchodom spojencov z Afganistanu podarilo evakuovať ešte 28 Afgancov. Ide väčšinou o ženy a deti, ktoré majú rodinných príslušníkov na Slovensku. Ministri po evakuácii Afgancov informovali, že všetky osoby, ktoré prišli na Slovensko boli preverené.

Minulý týždeň sa v Bratislave konali masívne antivaxerské demonštrácie. Antivaxeri sa opäť vydali do ulíc namiesto toho, aby sa radšej vydali na cestu na očkovanie. Demonštrácie opäť poznačili násilnosti. Polícia však tento krát zakročila a zadržala hneď niekoľko antivaxerov. Zablokované boli niektoré cesty v Bratislave. Antivaxeri sa snažili zablokovaním ciest znepríjemniť život najzaočkovanejšiemu mestu na Slovensku. Zablokované bolo Suché mýto, cesta na Most SNP a tiež napríklad Šancova ulica. Policajtom sa, ale ulice podarilo rýchlo sprejazdniť.

Odchod z funkcie policajného prezidenta minulý týždeň oznámil Peter Kovařík. Ten vo funkcii skončil po tom, ako ho prokurátora obvinila z marenia vyšetrovania. Kovařík z funkcie odíde 15. septembra po odchode pápeža Františka.

Technologické novinky

Microsoft minulý týždeň oznámil, kedy začne distribuovať nový Windows 11. Už 5. októbra sa do sveta pozrú aj prvé zariadenia s novým operačným systémom Windows 11. Nový Windows 11 prinesie hlavne nový vzhľad a tiež po rokoch konečne nový vzhľad natavení.

Nové zariadenia tento mesiac predstaví aj Apple. Už 14. septembra by mal Apple predstaviť nový iPhone 13 a zrejme aj ďalšie zariadenia. Apple sa dobre darí aj so službami. Zákazníci v App Store za prvých šesť mesiacov tohto roka utratili takmer 42 miliárd dolárov.

Peniaze radi míňajú aj naši politici. Minister práce Milan Krajniak minulý týždeň oznámil, že rodičom detí do 18 rokov pošlú na účet v októbri 75 eur. Mimoriadne prídavky na deti dostanú všetci rodičia bez ohľadu na ich príjmy.  

Rekordnú pokutu minulý týždeň dostal WhatsApp. Komunikačná platforma, ktorá patrí pod krídla Facebooku, dostala v Írsku rekordnú pokutu 225 miliónov eur za porušenie pravidiel ochrany osobných údajov. Strašiak GDRP opäť úraduje.

Zmena čaká čochvíľa aj užívateľov Instagramu. Instagram začne postupne žiadať zadanie dátumu narodenia. Bez jeho zadania nebude možné Instagram ani používať. Nových užívateľov sa to nijako netýka, keďže od roku 2019 je zadanie dátumu narodenia pre nových užívateľov povinné.  

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené