1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Portál KaPor o pár mesiacov skončí. Nahradí ho nedokončený ESKN

TechPortál KaPor o pár mesiacov skončí. Nahradí ho nedokončený ESKN

Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky (ÚGKK SR) dnes upozornil, že už tento rok ukončí prevádzku obľúbeného portálu katasterportal.sk (KaPor).

Namiesto toho bude od apríla fungovať len portál ESKN. Podľa ÚGKK je dôvodom hlavne zastaranosť pôvodného portálu. Nový portál podľa ÚGKK ponúka viac možností a umožňuje tiež podať podanie elektronicky.

Prevádzka doterajšieho Katastrálneho portálu je zabezpečená do 30.04.2022 a po tomto termíne už tento katastrálny portál nebude ďalej prevádzkovaný.

Portál ESKN, ktorý nahrádza starší katastrálny portál, vznikol v rámci OPIS projektu Elektronické služby katastra nehnuteľností. Oproti svojmu predchodcovi obsahuje nové funkčnosti (služby elektronických podaní, sledovanie zmien údajov, aplikačné programové rozhrania elektronických služieb pre iné informačné systémy, špecializované služby pre geodetov) a spĺňa štandardy požadované pre informačné technológie vo verejnej správe a podmienky kybernetickej a informačnej bezpečnosti.

- Inzercia -

Portál ESKN je uvádzaný do prevádzky postupne od roku 2015. Posledné služby budú uvedené do prevádzky začiatkom roka 2022.

Podrobnejší harmonogram je uvedený v nasledujúcej tabuľke:

SlužbaKaPor – prevádzka doPortál ESKN – prevádzka od
Vyhľadávanie a prezeranie údajov katastra nehnuteľností30.4.2022november 2015
Nevizuálne rozhrania dátových služieb –november 2015
Sledovanie zmien údajov v KN –september 2018
Elektronické podania na kataster –september 2019
Rozšírený prístup k údajom katastra nehnuteľností (lustrácie)30.4.20221.1.2022
Kópia z katastrálnej mapy30.4.202201.01.2022 (ZBGIS)
Oznámenie o návrhu na vklad30.4.202215.2.2022
Vyhľadávanie nezistených vlastníkov30.4.2022máj 2021 (Portál DSKN)

Lenže nevýhodou nového portálu je, že neobsahuje všetky služby z pôvodného portálu. Napríklad pre kópiu katastrálnej mapy bude potrebné ísť na ďalší portál a hľadať údaje tam. Teraz boli súčasťou pôvodného portálu. Rovnako pri vyhľadávaní nezistených vlastníkov bude potrebné ísť na ďalší portál.

Namiesto jedného portálu, tak budú teraz fungovať tri samostatné služby. Jedna pre vyhľadávanie listov vlastníctva, jedna pre vyhľadávanie katastrálnych máp a jedna pre vyhľadávanie nezistených vlastníkov.

Bežným štandardnom pritom vo svete je presný opak – centralizácia služieb na jednom mieste a nie budovanie ďalších zbytočných portálov. Navyše aj nový portál nevyzerá príliš prívetivo a možnosti vyhľadávania sú výrazne horšie ako na pôvodnej stránke.

Ani nový portál ESKN, ktorý nahradí pôvodný portál KaPor nevyzerá prívetivo. Od intuitívneho hľadania má ďaleko a pripravte sa nekonečné klikanie. Aj samotné vyhľadávanie je problematické a nájsť list vlastníka podľa majiteľa môže byť behom na dlhú trať. Dizajnovo navyše nový portál nezapadá do unifikovaného vzhľadu elektronických služieb štátu, ktorého by sa organizácie mali držať.

Napríklad na KaPor bolo možné pri hľadaní pomocou vlastníkov špecifikovať aj dátum narodenia. Pri novom už vyberáte len katastrálne územie a zadávate meno a priezvisko. Pri často vyskytujúcich sa kombináciách mien sa vám teda môže stať, že dostanete aj niekoľko výsledkov a budete musieť pátrať, ktorý je ten váš.

Navyše sa zmenou portálu zmení aj vzhľad samotného listu vlastníctva. Pre mnohých môže byť problém aj nový vzhľad listov vlastníctva. Nový vzhľad je mätúci lebo obsahuje aj informácie, ktoré teraz na liste vlastníctva nie sú obsiahnuté.

Vývoj nového portálu prebieha už niekoľko rokov a ÚGKK nie je schopný ho napriek tomu uviesť ho do plnohodnotnej prevádzky. Aj vzhľadovo stránka vyzerá akoby ju zlepil školák zo základnej školy. Navyše pri takto dlhom vývoji je už teraz samotný portál zastaraný a skôr alebo neskôr ho bude potrebné nahradiť novým riešením.

Jednu zo služieb navyše plánuje ÚGKK spustiť až po skončení prevádzky pôvodného portálu. Bežnou praxou v štátnej správe je pritom absolútna ignorancia termínov a je teda možné, že služba vyhľadávania nezistených vlastníkov sa k užívateľom nedostane v máji 2022.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené