1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Omikron sa šíri rýchlejšie a môže byť záťažou pre zdravotný systém

COVID-19Omikron sa šíri rýchlejšie a môže byť záťažou pre zdravotný systém

Omikron sa šíri výrazne rýchlejšie ako doterajšie varianty koronavírusu, pozorujeme rekordný rast a počet nových prípadov na svete.

Viaceré štúdie zároveň naznačujú, že Omikron môže spôsobovať miernejší priebeh ako Delta variant. Dánsky vedci zároveň publikovali štúdiu, ktorá ukazuje vyššiu nákazlivosť aj medzi zaočkovanými.

Štúdia z Guatengu v Juhoafrickej republike hovorí o 73-percentnom poklese ťažkých prípadov pri pacientoch s Omikronom v porovnaní s Delta variantom.

Štúdia od britskej Health Security Agency hovorí o zhruba polovičnom riziku hospitalizácie pri Omikrone v porovnaní s Deltou.

- Inzercia -

Výsledky šiestich doteraz publikovaných štúdií naznačujú, že nový variant koronavírusu omikron menej napadá pľúca, ale ľahšie infikuje horné dýchacie cesty, teda bunky v krku.

Dáta z Veľkej Británie zároveň ukazujú, že tretia dávka vakcíny poskytuje veľmi dobrú ochranu proti hospitalizácii pri Omikrone (v priemere 88%).

Omikron bude pravdepodobne spôsobovať veľmi vysoké prírastky nových prípadov aj na Slovensku. To môže znamenať mimoriadnu záťaž pre slovenský zdravotný systém aj keď sa potvrdí, že v priemere Omikron spôsobuje menej ťažkých priebehov.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené