1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Omikron je nákazlivejší aj medzi zaočkovanými

COVID-19Omikron je nákazlivejší aj medzi zaočkovanými

Agentúra Reuters dnes zverejnila výsledky dánskej štúdie. Podľa tejto štúdie je omikron niekoľkonásobne nákazlivejší aj pre zaočkovaných.

Dánska štúdia ukázala, že nová mutácia omikron dokáže obísť imunitu zaočkovaných 2,7 až 3,7-krát lepšie ako doteraz najrozšírenejšia delta.

Práve jednoduchšie šírenie aj medzi zaočkovanými môže byť jedným z dôvodom rýchleho šírenia mutácie omikron. Tá získala už v niekoľkých európskych krajinách dominanciu. Dominantným je omikron už aj v susednom Rakúsku a tiež v Nórsku.

Vedci z Kodanskej univerzity, dánskeho štatistického úradu a sérologického dánskeho inštitútu SSI v polovici decembra sledovali viac 12-tisíc dánskych domácností a zistili, že medzi očkovanými Dánmi je omikron 2,7 až 3,7 krát nákazlivejší ako delta.

- Inzercia -

Dánsko pritom malo jednu z najvyšších zaočkovanosti v Európskej únii. Kompletne zaočkovaných je 78% populácie a 48% populácie už dostalo aj tretiu dávku vakcíny. Väčšina populácie dostala vakcínu od spoločnosti Pfizer.

Štúdia dánskych vedcov tiež dokázala, že ľudia zaočkovaní tromi dávkami vakcíny prenášajú omikron menej. Prvé štúdie tiež naznačujú, že omikron by mohol vyvolávať ľahší priebeh ochorenia. Problémom je práve jeho vysoká infekčnosť oproti delte.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené