1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Od zajtra sa môžu otvoriť reštaurácie. S obmedzeniami

COVID-19OpatreniaOd zajtra sa môžu otvoriť reštaurácie. S obmedzeniami

Ešte pred Vianocami schválila vláda opätovné otvorenie reštaurácie. Tie sa otvoria už zajtra, ale bude to mať hneď niekoľko háčikov.

Už zajtra budú môcť po niekoľkých týždňoch otvoriť reštaurácie. Otvoriť budú môcť reštaurácie vo všetkých okresoch a nebude sa teda uplatňovať COVID automat. Reštaurácie budú musieť plniť pomerne prísne podmienky, ktoré budú musieť plniť.

Práve na prísne podmienky sa mnohý majitelia reštaurácií sťažujú. Podmienky môžu mať problém splniť najmä menšie reštaurácie. Okrem obmedzenia kapacity musia totiž reštaurácie splniť aj rozostupy medzi stolmi.

Reštaurácie budú môcť od zajtra otvoriť len pre sediacich zákazníkov. Podmienkou je zároveň režim OP. Znamená to, že do reštaurácií sa dostanú len plne zaočkovaní a tí čo ochorenie prekonali.

S podmienkami

- Inzercia -

Reštaurácie budú môcť otvoriť na maximálne 50% kapacity. Mnohí majitelia reštaurácií sa však napríklad na Facebooku sťažujú, že nevedia ako určiť 50% kapacitu. Reštaurácie totiž nikde nemajú presne stanovenú maximálnu kapacitu a majitelia sa teda obávajú toho, ako budú hygienikom v prípade kontroly dokazovať splnenie podmienok.

Problémom pre reštaurácie je tiež stanovenie podmienok dvojmetrových rozostupov medzi stolmi. Ani pri tomto hygienici nestanovili jasné pravidlá vo vyhláške. Jasné pravidlá vo vyhláške hygienici nestanovili aj v minulosti a každá prevádzka si teda vyhlášku hygienikov vysvetľovala po svojom.

Podmienky pre prevádzky:

 • maximálna obsadenosť 50 % kapacity zariadenia
 • konzumáciu pokrmov alebo nápojov umožniť výlučne posediačky, s cieľom zabezpečiť kontrolovaný rozostup osôb,
 • obsadenie jedného stolu najviac 4 osoby alebo osoby z jednej domácnosti,
 • zabezpečiť odstup 2 metre medzi stolmi
  Prevádzky môžu v režime základ naďalej fungovať prostredníctvom výdaja jedál a nápojov zabalených na odber so sebou.

Maximálna kapacita 50 % sa netýka závodných, školských a podobných jedální. Účinnosť všetkých zmien je od 3. januára 2022.

Čo znamená režim OP?

Reštaurácie budú musieť u každého zákazníka skontrolovať splnenie režimu OP. Zákazníci sa teda musieť pred vstupom do priestorov reštaurácie preukázať COVID passom. Zákazníci sa budú musieť preukázať, že buď plne zaočkovaní alebo ochorenie prekonali.

Očkovaní (O):

 • osoby najmenej 14 dní a najviac 1 rok po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou,
 • osoby najmenej 21 dní a najviac 1 rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou,
 • osoby najmenej 14 dní a najviac 1 rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka podaná do 180 dní od prekonania ochorenia
 • deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku,
 • osoba, ktorá má kontraindikáciu očkovania proti COVID-19 v zmysle odborného usmernenia MZ SR a zároveň sa preukáže certifikátom o výnimke z očkovania podľa odborného usmernenia MZ SR, ktorý je v prílohe č. 1 vyhlášky a negatívnym výsledkom RT-PCR alebo LAMP testu nie starším ako 72 hodín od odberu alebo negatívneho výsledku Ag testu nie starším ako 48 hodín od odberu.

Prekonaní (P):

 • osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. Uvedenú skutočnosť je potrebné preukázať na základe pozitívneho výsledku RT-PCR testu, u detí do 12 rokov aj na základe potvrdenia od všeobecného lekára pre deti a dorast vydaného na základe antigénového testu vykonanom v MOM, vydaného do 15.11.2021.

Potvrdenia o očkovaní, negatívnom výsledku testu alebo prekonaní COVID-19 možno nahradiť digitálnym COVID preukazom EÚ. V opačnom prípade je potrebné tieto skutočnosti preukazovať dokladom, z ktorého je určiteľná identita preukazujúcej sa osoby. Reštaurácie by teda mali kontrolovať COVID pass spolu s dokladom totožnosti.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Obľúbené