3.4 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Od začiatku roka sa zálohujú PET fľaše

SlovenskoOd začiatku roka sa zálohujú PET fľaše

Zálohovanie PET fliaš vstúpilo do platnosti od 1. januára. Zálohovanie všetkých PET fliaš sa začne až neskôr. Platiť bude prechodné obdobie.

Zálohovanie PET fliaš sa začalo na Slovensku od 1. januára 2022. Do zálohovania sa od 1. januára zapojilo viac ako 2-tisíc obchodov, kde je možné odovzdať PET fľaše. Zároveň pri nákupe nápojov v PET fľašiach sa od 1. januára 2022 bude uplatňovať zálohová platba 0,15 eura.

Podľa ministerstva životného prostredia zálohovanie PET fliaš a plechoviek výrazne zníži množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov a pomôže životnému prostrediu. Rezort životného prostredia tvrdí, že je to jediný účinný spôsob ako dosiahnuť vysokú mieru vytriedenia nápojových obalov. Podľa skúseností zo zahraničia by mal podiel recyklácie týchto obalov presiahnuť 90 %.

Len na Slovensku sa ročne predá približne miliarda plastových fliaš. Preto je podľa rezortu životného prostredia dôležité aby nekončili v prírode, ale boli vhodne spracované.

- Inzercia -

Slovensko sa zaviazalo zvýšiť aktuálne množstvo zberu nápojových obalov zo 60 % na 90 % v roku 2025. Zálohovanie dáva šancu vyzbierať viac materiálu vyššej kvality na recykláciu a jeho opätovné využitie v nových obaloch, znížiť voľne pohodený odpad a šetriť tak prírodné zdroje.

Aká bude výška zálohy?

Výška zálohy bude jednotná pre PET fľaše aj plechovky, 15 eurocentov.

Bude sa zálohovanie týkať všetkých PET fliaš a plechoviek?

Zálohovanie sa bude týkať všetkých nápojových obalov obsahujúcich viac ako 80 % vody, ktoré sú balené v plastových fľašiach alebo plechovkách s objemom 0,1 až 3 litre. Zálohovať sa nebudú plastové ani kovové obaly od mlieka a mliečnych nápojov, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 %.

Koľko PET fliaš sa ročne na Slovensku predá?

Podľa analýz ministerstva životného prostredia sa ročne na slovenský trh uvedie jedna miliarda plastových fliaš a približne 350 miliónov plechoviek od nápojov.

Budú sa zálohované obaly môcť vracať skrčené?

Zálohované obaly budú vratné na odberné miesto nestlačené, spolu s vrchnákom. Je potrebné dbať, aby na nich ostal čitateľný čiarový kód. Nesmie sa odstrániť etiketa a fľaša nesmie byť nijako poškodená, stlačená.

Kde bude možné vrátiť zálohovaný obal od nápoja?

Zálohované obaly sa budú vracať na označené odberné miesta do automatov alebo v prípade ručného zberu pracovníkovi na prevádzke napr. pri pokladni. Zákon počíta s tým, že zaviesť zálohovanie bude povinné pre všetky obchody s predajnou plochou nad 300 m². V predajniach s menšou plochou bude zálohovanie dobrovoľné. Vrátenie fliaš bude možné vo všetkých zapojených predajniach bez ohľadu na to, kde bola zakúpená. Vrátenú zálohu bude možné minúť len v predajni, ktorá výkup zrealizovala alebo si môžete nechať pri pokladni vyplatiť hotovosť.

Bude obmedzená doba na vrátenie PET fliaš a plechoviek?

Pri obaloch, ktoré je možné vrátiť, nie je žiadne časové obmedzenie.

Možno vrátiť PET fľaše a plechovky, ktoré boli zakúpné pred zavedením zálohovania?

Nie. Aby systém fungoval je nevyhnutné, aby sa vracali len fľaše označené symbolom zálohovania („Z“ v recyklačných šípkach) a textom zálohované. Teda PET fľaše a plechovky, za ktoré už bola zaplatená záloha.

Kedy sa spúšťa zálohový systém na Slovensku?

Zákon vstúpil do platnosti v roku 2020 a reálne zálohovanie sa spustilo od 1.1.2022. Táto doba bola potrebná na vybudovanie systému, inštaláciu automatov, registráciu obalov a ich označenie čiarovými kódmi a symbolom zálohovania.

Platím záloh od 1.januára hneď za všetky plastové fľaše a plechovky?

Od 1. januára je nutné si na plastových fľašiach a plechovkách všímať symbol Z. Iba jednorazové nápojové obaly s takýmto označením sa zálohujú a po vrátení na odberné miesto za nich dostanete 15 eurocentov. Ostatné plastové fľaše a plechovky je potrebné vyhodiť do žltej nádoby na triedený zber tak ako doteraz.

Kto bude systém financovať a riadiť?

Správca zálohového systému, nezisková organizácia, poverená Ministerstvom, vytvorená konzorciom 4 subjektov – AVNMSZVPSSAMO a ZOSR, ktoré zastupujú výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, výrobcov piva a zástupcov veľkoobchodu a maloobchod. Systém je financovaný z poplatkov výrobcov, predaja materiálu a z nevyzdvihnutých záloh. Štát bude mať dozornú funkciu. Do systému sa budú vracať aj zisky z predaja vytriedených zálohovaných obalov.

Čo sa stane s nevyzbieranými zálohami?

Zálohový systém je férový a transparentný systém, ktorý zapája výrobcov, obchodníkov, a spotrebiteľov do boja proti voľne pohodenému odpadu, všetko pod dohľadom Ministerstva životného prostredia. V prípade, že sa spotrebiteľ nezachová zodpovedne a nevráti obal na odbernom mieste, záloh ktorý si neuplatní, sa v súlade s princípom „znečisťovateľ platí“ stáva príjmom zálohového systému. Správca zálohového systému je neziskovou organizáciou a na základe zákona je povinný akýkoľvek prebytok hospodárenia použiť výlučne na rozvoj a vylepšovanie systému zálohovania.

Nemôže sa aj v zálohovom systéme stať, že vyzbierané nápojové obaly skončia v spaľovni?

Nie. Každý obal v zálohovom systéme je evidovaný a vysledovateľný od momentu uvedenia na trh až po recykláciu a jeho využitie pri výrobe nových obalov. Funguje to vo všetkých krajinách, kde zálohový systém existuje a teda – všetky vyzbierané nápojové obaly sa preukázateľne recyklujú a môžu využiť aj na výrobu nových obalov. Sú to cenné materiály, ktoré nemajú končiť v prírode, ani v spaľovni, dajú sa z nich vyrábať nové obaly na rovnaký účel a šetriť tak prírodné zdroje.

Čo s PET fľašou a plechovkou kúpenou v zahraničí?

Ak za fľašu nebola zaplatená záloha, tak ju treba dať do žltej nádoby na triedený zber. Takéto fľaše nebude možné odovzdať a dostať za ňu zálohu späť.

Zavedenie zálohovania povedie k zníženiu používania PET a plechoviek.

Dobre zavedený systém záloh zaručí vysokú návratnosť, a teda výrazne menej fliaš pohodených vo voľnej prírode či na skládkach. Nikde vo svete zálohovanie nemalo podľa rezortu životného prostredia zásadný vplyv na spotrebu nápojov v PET obaloch.

Obchodníci sa obávajú, ako zabezpečia hygienický výkup fliaš či nedostatočné kapacity na skladovanie.

Výkup sa realizuje aj v súčasnosti, a to sklenených obalov. Obchodníci podľa rezortu životného prostredia vedia aké pravidlá musia dodržiavať. Svoje skúsenosti môžu poskytnúť reťazce, ktoré majú unifikovanú veľkosť predajní a pôsobia aj na trhoch, kde sa zálohovanie úspešne zaviedlo, prípadne zaviesť chystá. Napríklad v Litve sa väčšina PET fliaš vracia cez automaty na parkoviskách pred obchodom.

Výroba fľaše stojí 6 centov, ak bude záloha 12 centov, bude tu motivácia vyfukovať prázdne fľaše, lepiť ich skopírovanou etiketou a získavať tak peniaze. Údajne sa to stalo v Estónsku.

Ak si vezmeme milión fliaš, hrubý výnos z takejto aktivity by bol 60 tisíc eur. To je nutné ale znížiť o prepravu fliaš (nepoškodených) i to, že niekto ich musí vkladať do automatu. Vrátenie milióna fliaš by pritom trvalo viac ako 830 hodín. Ak by špekulant vracal naraz stovky fliaš, určite by sa to neobišlo bez pozornosti obchodov.

Zavedenie zálohovania zničí triedený zber. Ľudia si povedia, že stačí, ak odnesú PET fľaše späť do obchodu a už nie je treba triediť.

Prieskum spotrebiteľov vykonaný v Litve 2 roky po zavedení systému zálohovania ukázal, že 97 % spotrebiteľov považuje systém za dôležitý a sú s ním spokojní. 95 % spotrebiteľov tvrdilo, že množstvo voľne pohodeného odpadu sa znížilo a 93 % priznalo, že zavedenie systému ich motivovalo k vyššej zodpovednosti pri triedení všetkých druhov odpadov.

Rovnako v krajinách, kde sa zaviedlo zálohovanie po zavedení triedeného zberu nenastal takýto scenár.

V Nemecku po zavedení zálohovania plastových fliaš klesla celková miera recyklovania plastov.

To je síce pravda, lenže v rovnakom čase nastala systémová zmena v organizácii rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ako aj zásadné zvýšenie množstva energeticky zhodnoteného odpadu z obalov z plastov. V roku 2004 bol pokles miery recyklácie oproti roku 2003 (zavedenie zálohovania), ale nasledujúce roky začala miera recyklácie opäť rásť. Miera zhodnocovania v dôsledku zvýšenia spaľovania sa zvýšila o 27 % oproti roku 2002.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Obľúbené