3.4 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Nový COVID automat: Režim OP+, očkovanie len 9 mesiacov a prekonanie 90 dní

COVID-19OpatreniaNový COVID automat: Režim OP+, očkovanie len 9 mesiacov a prekonanie 90 dní

Vláda na dnešnom rokovaní schválila nový COVID manuál. Bude výrazne jednoduchší a zavedie aj nový prísnejší režim OP+. Skráti sa aj platnosť očkovania.

Na dnešnom rokovaní ministri schválili nový COVID manuál (po starom COVID automat), ktorý bude platiť počas nadchádzajúcej vlny pandémie. Nový COVID manuál bude platiť namiesto pôvodného COVID automatu, ktorý bol komplikovaný a rozdeľoval opatrenia podľa farby okresu. Nový COVID manuál bude platiť celonárodne a nebudú sa určovať žiadne farby okresov.

Nový režim OP+

Nový COVID manuál skráti aj platnosť výhod pre režim OP a zavádza nový režim OP+. Po novom bude očkovanie dvomi dávkami platné len 9 mesiacov v režime OP. Pre režim OP+ bude potom podanie tretej posilňujúcej dávky platné len po dobu 180 dní. V režime OP+ budú výhody platiť aj pre tých čo dostali dve dávky vakcíny, ale predložia negatívny RT-PCR test alebo antigénový test.

Zároveň sa skracuje aj obdobie, keď sa osoba po prekonaní ochorenia COVID-19 považuje za prekonanú. Po novom bude táto lehota len 90 dní a ochorenie musí byť potvrdené RT-PCR testom – antigénový test sa nebude akceptovať. Detaily pre jednotlivé režimy nájdete pod tabuľkou.

Prehľad opatrení

OblasťOpatrenia
Respirátor (FFP2)Povinný respirátor v interiéri a v exteriéri na HP, ako aj v exteriéri pri vzdialenosti do 2m od iných osôb
Obmedzenie prevádzkových hodín prevádzok a služiebOtvorené len od 5:00 hod do 22:00 hod
ZamestnanieVyužívanie v maximálnej možnej miere inštitút home office, Prezenčne režim OTP (test aspoň 2x / týždňa)
Školy a vzdelávaniePrezenčne podľa školského semaforu na základe písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti: MŠ, ZŠ, SŠ, GYM 8, ŠMŠ, ŠZŠ, ŠSŠ (aj PŠ, OU), ŠKD, ŠVZ, CPPPaP, CŠPP, školské jedálne , VŠ – zdravotnícke a sociálne odbory, výkon praxe, záverečné skúšky.
Spôsob výučby
Prezenčne do 12 rokov a dvoch mesiacov bez obmedzenia ale s dôrazne odporúčaným OTP (odporúčané testovanie Ag samotesty): jazykové školy, ZUŠ, CVČ a akákoľvek mimovyučovacia činnosť.
Prezenčne v režime OTP od 12 rokov a dvoch mesiacov (platí platný Ag test zo školy): jazykové školy, ZUŠ, CVČ a akákoľvek mimovyučovacia činnosť, kurzy a školenia.
Prezenčne v režime OP: VŠ Internáty iba pre žiakov a študentov s prezenčnou výučbou s dôrazne odporúčaným OTP (odporúčané testovanie Ag samotestami zo školy).
Nízko rizikové hromadné podujatia (HP) (nízko rizikové – s nosením respirátora, bez konzumácie, povinné sedenie, bez spevu a povzbudzovania a podobne) Príklad: divadlo, tiché bohoslužby, kino bez konzumácieOP: 100 osôb (divákov), alebo maximálne 50% kapacity
Stredne rizikové hromadné podujatia (HP) (stredne rizikové – s nosením respirátora, fixné sedenie alebo státie) Príklad: kino s konzumáciou, diváci na športových podujatiach, stojace kultúrne podujatia, kongresy, bohoslužby so spevomOP: 100 osôb (divákov), alebo maximálne 25% kapacity
Vysoko rizikové hromadné podujatia (HP) (vysoko rizikové – obmedzené nosenie respirátora, konzumácia a podobne) Príklad: svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky, HP v prevádzkach verejného stravovaniaOP+: Maximálne 20 osôb Povinný zoznam účastníkov
Obrady (sobáš, krst)OTP
Športové súťaže a tréningy – limity pre športovcovOP, od 12 rokov a dvoch mesiacov do 18 rokov a dvoch mesiacov OTP (platí platný Ag test zo školy) Maximálne 100 športovcov
FitnessOP+: Max. 50 osôb, alebo min. 15 m2 / osobu
Wellness, aquapark a kúpele (nie zo zdrav. Indikácie)OP+: Max. 50 osôb, alebo min. 15 m2 / osobu (krytej plochy)
Umelé vodné plochy (bazény a plavárne)OP
Neesenciálne obchody, službyOP
ReštaurácieOP: Iba sedenie, obsluha iba pri stole, vrátane terasy. Povinný respirátor mimo stolu a mimo konzumácie. ZÁKLAD: Iba okienkový predaj
Múzeá, galérie, výstavné siene, knižniceOP
Ubytovacie zariadeniaOP+: Bez limitu. Využívanie spoločných priestorov je hromadné podujatie podľa pravidiel HP. ZÁKLAD: Zakázané okrem karanténnych zariadení, ubytovanie dlhodobého charakteru.
Návštevy v nemocniciach, ZSS, väznice a iné pobytové zariadeniaOTP: Povolené po súhlase zriaďovateľa, alebo riaditeľa. ZÁKLAD: Advokáti pri návšteve klientov.
Doprava (autobusy, vlaky, lanové dráhy, taxi)OTP: Diaľková doprava, taxi, vleky, lanové dráhy, výletné lode. Povinný respirátor. ZÁKLAD: MHD a prímestská doprava. Povinný respirátor.

Definícia režimov

- Inzercia -

Pod “základom” sa myslia všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania.

Pod “OTP” sa myslia výlučne len osoby, ktoré sú kompletne očkované, testované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín), alebo ochorenie COVID-19 prekonali za ostatných 90 dní.

Pod “OP” sa myslia osoby, ktoré sú:

  • Kompletne zaočkované osoby po dobu 9 mesiacov od ukončenia základnej očkovacej schémy, resp. od ostatnej „booster“ dávky,
  • Osoby po prekonaní COVID-19 viac ako 180 dní + jedna dávka vakcíny (ak vakcína bola podaná do 180 dní od prekonania potvrdeného RT-PCR3) po dobu 9 mesiacov od prekonania COVID-19,
  • Osoby po prekonaní COVID-19 potvrdeného RT-PCR nie staršom ako 90 dní,
  • Deti mladšie ako 12 rokov,
  • Dočasne, alebo trvalo kontraindikované osoby na základe jednotného formuláru s platným testom (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín).

Pod “OP+” sa myslia osoby, ktoré sú:

  • Spĺňajú definíciu OP a zároveň sú estované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín),
  • Alebo dostali booster dávku, prípadne majú kompletné očkovanie + prekonanie ochorenia COVID-19 nie staršie ako 180 dní,
  • Deti 2-12 rokov a dva mesiac s testom (48h Ag, 72h PCR / LAMP),
  • Deti 12 rokov a dva mesiace -18 rokov a dva mesiace kompletne zaočkované s testom (48h Ag, 72h PCR / LAMP).

Od 19. januára

Nové opatrenia budú platiť podľa schváleného uznesenia vlády od 19. januára. Do tej doby by mal Úrad verejného zdravotníctva aktualizovať vyhlášky pre jednotlivé oblasti.

Novinkou je hlavne zavedenie režimu OP+, kde sa vyžaduje podanie tretej dávky vakcíny alebo dve dávky vakcíny a RT-PCR test prípadne antigénový test. Režim OP+ bude platiť len pre fitness centrá, wellness, plavárne a akvaparky. Režim OP+ bude platiť aj pre kúpele, ale nie v prípade ak ich predpísal lekár.

Nový COVID manuál je výrazne jednoduchší ako bol pôvodný COVID automat. Vláda nebude musieť každý týždeň schvaľovať mapu okresov a opatrenia sa nebudú meniť podľa farby okresov. Opatrenia sú tak predvídateľnejšie a obchodníci a prevádzky sa na ne vedia lepšie pripraviť.

Nový COVID manuál platný od 19. januára by SlobodnaEuropa.eu on Scribd

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Obľúbené