3.4 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Nočný zákaz vychádzania skončí 10. januára. Deti sa vrátia do škôl

COVID-19OpatreniaNočný zákaz vychádzania skončí 10. januára. Deti sa vrátia do škôl

Už od pondelka 10. januára sa deti vrátia do škôl a zároveň skončí aj nočný zákaz vychádzania. Ostatné podmienky sa nezmenia.

Vláda sa rozhodla nepredlžovať zákaz nočný zákaz vychádzania, ktorý schválila ešte pred Vianocami. Od 10. januára už bude platiť iba núdzový stav, ale nebudú platiť obmedzenia pohybu.

Zatiaľ nie je jasné, či sa vláda vráti aj k uplatňovaniu COVID automatu alebo budú opatrenia platiť naďalej na národnej úrovni. Niektoré opatrenia na základe vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva ostanú naďalej v platnosti.

Pre prevádzky teda naďalej bude platiť režim OP s výnimkou esenciálnych obchodov a prevádzok, pre ktoré bude platiť režim základ.

Prehľad zmien v opatreniach

- Inzercia -

Od pondelka 10. januára 2022 už nebude platiť nočný zákaz vychádzania. V platnosti však ostávajú všetky doterajšie opatrenia, ktoré sa týkajú obchodov, prevádzok služieb, hotelových zariadení, lyžiarskych stredísk či cestovania v diaľkových linkách.

Otvárajú školy

Okrem toho sa od pondelka otvárajú základné a stredné školy, v ktorých však budú platiť prísne protiepidemické opatrenia. Rúška budú povinné už od prvého ročníka základných škôl a rodičom sa dôrazne odporúča, aby svoje deti otestovali ešte pred nástupom do školy a tieto testy opakovali 2-krát týždenne.

Režim na školách sa bude riadiť školským semaforom, ktorý upravuje režim v triedach pri výskyte pozitívnych prípadov v triedach a školách.

Vstup do obchodov, prevádzok služieb či reštaurácií sa bude, tak ako doteraz, riadiť vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva SR. Esenciálne obchody budú fungovať v režime základ.

Obchody s obmedzeniami

Neesenciálne obchody, služby a reštaurácie budú otvorené len pre osoby plne zaočkované, alebo ak za posledných 6 mesiacov prekonali ochorenie Covid-19.

V rovnakom režime OP ako doteraz budú na základe aktuálne platných vyhlášok ÚVZ SR fungovať hotely (vrátane povinnosti negatívneho testu), lyžiarske strediská či bohoslužby.

Naďalej ostáva v platnosti režim OTP v rýchlikoch, IC vlakoch a na diaľkových autobusových linkách.

Aj po 9. januári 2022 ostáva v platnosti núdzový stav, ktorý na 90 dní vyhlásila vláda SR.

Od pondelka sa neruší zákaz zhromažďovania nad 6 osôb, okrem členov spoločnej domácnosti.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené