1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Na kultúrnych podujatiach bude môcť byť až 50% kapacity

COVID-19OpatreniaNa kultúrnych podujatiach bude môcť byť až 50% kapacity

Vláda dnes schválila opatrenia pre začínajúcu pandemickú vlnu spôsobenú variantom Omikron. Otvorí sa aj živá kultúra v režime očkovaní/prekonaní (OP).

Ministerka kultúry išla na dnešné rokovanie vlády s tým, že požaduje zlepšenie podmienok pre kultúru. Na dnešné rokovanie vlády SR ide ministerka kultúry Natália Milanová riešiť tému rovnakých pravidiel otvorenosti kultúry s ostatnými sektormi.

Počas minulého týždňa predstavil rezort kultúry isté uvoľnenia pre kultúrne podujatia. Tie však vyvolali vášne a mnohí z kultúrnej obce volali dokonca po odchode ministerky kultúry Natálie Milanovej.

“Základnou otázkou, ktorú potrebujem zodpovedať rezortom zdravotníctva a hlavným hygienikom, je, prečo kultúrny sektor musí zostať v obmedzenejšom režime ako ostatné sektory. Na vládu preto idem bojovať za to, aby pre kultúru platili rovnaké pravidlá ako pre gastronómiu, bohoslužby, cestovný ruch či obchodné prevádzky. Sedenie v kine a divadle s respirátorom je podľa môjho názoru bezpečnejšie ako stravovanie sa v reštaurácii, kde si respirátor prirodzene dávame dolu,”

POVEDALA MINISTERKA KULTÚRY NATÁLIA MILANOVÁ.

Ministerstvo kultúry bude preto presadzovať väčšie otvorenie kultúrnych podujatí na úrovni ostatných sektorov.

Všetko je zasa inak

- Inzercia -

Ešte minulý týždeň ministerstvo kultúry informovalo, že na hromadných podujatiach aj kultúrnych bude môcť byť maximálne 50 ľudí v režime OP (Očkovaní a prekonaní). Ihneď po oznámení podmienok sa na ministerku kultúry Natáliu Milanovú spustila vlna kritiky.

Pre veľké kiná alebo napríklad pre veľké divadlá by totiž nebolo rentabilné, aby otvorili pre 50 divákov. Ministerstvo kultúry neskôr nevylúčilo zmenu opatrení. Hygienici nakoniec vyhlášku k schválenému uzneseniu vlády z piatka ani nevydali. Nové opatrenia pritom mali platiť už od dnešného dňa. V

Vláda sa dnes zišla znovu a opatrenia pre hromadné podujatia aj kultúru prehodnotila. Schválené opatrenia na dnešnom rokovaní vlády sú výrazne miernejšie ako boli tie v piatok. Režim OP bude platiť pre hromadné aj kultúrne podujatia. Počet návštevníkov sa stanoví podľa rizikovosti podujatia.

Rozhodne riziko

Nízko rizikové hromadné podujatia (predstavenia v divadlách, koncerty vážnej hudby, premietania v kinách bez konzumácie, tiché bohoslužby) môžu fungovať v režime OP s maximálne 100 divákmi alebo v maximálne 50 % kapacite hľadiska (priestoru).

Návrh opatrení pre hromadné podujatia pre začínajúcu pandemickú vlnu spôsobenú variantom Omikron

Opatrenia sú navrhované s platnosťou na národnej úrovni:

OblasťOpatrenie
Nízko rizikové hromadné podujatia (HP) (nízko rizikové – s nosením respirátora, bez konzumácie, povinné sedenie, bez spevu a povzbudzovania a podobne)OP
100 osôb (divákov), alebo maximálne 50% kapacity
Stredne rizikové hromadné podujatia (HP) (stredne rizikové – s nosením respirátora, fixné sedenie alebo státie)OP
100 osôb (divákov), alebo maximálne 25% kapacity
Vysoko rizikové hromadné podujatia (HP)
(vysoko rizikové – obmedzené nosenie respirátora, konzumácia a podobne)
Príklad: svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky, HP v prevádzkach verejného stravovania
OP+
Maximálne 20 osôb
Povinný zoznam účastníkov

Za nízko rizikové hromadné podujatia sa považujú podujatia bez spevu publika a povzbudzovania. Zároveň počas nich platí povinnosť nosenia respirátora, zákaz konzumácie a povinné sedenie. Organizátor sa bude môcť rozhodnúť či využije kapacitu do 50% alebo 100 účastníkov.

Stredne rizikové hromadné podujatia (kino s konzumáciou, diváci na športových podujatiach, stojace kultúrne podujatia, kongresy, bohoslužby so spevom) môžu fungovať v režime OP s maximálne 100 divákmi alebo v maximálne 25 % kapacite hľadiska (priestoru). Zároveň počas nich platí povinnosť nosenia respirátora a fixné sedenie alebo státie.

“S ministerstvom zdravotníctva sme našli kompromisné riešenie pre aspoň čiastočné otvorenie kultúry v najbližšej dobe. Mojou snahou a aj snahou celého ministerstva vždy bolo otvoriť kultúru, aby bola bezpečná pre divákov a pre organizátorov ešte stále ekonomicky prijateľná,”

POVEDALA PO SKONČENÍ ROKOVANIA VLÁDY MINISTERKA MILANOVÁ.

Na majstrovstvách Európy v hádzanej mužov sa povolí účasť divákov, a to v rozsahu 25-percentnej kapacity štadiónov a iných športových zariadení.

Rozhodne organizátor

Organizátor si teda bude môcť vybrať pri nízko a stredne rizikovom podujatí, či zvolí pre podujatie počet divákov v absolútnom čísle (max. 100 divákov) alebo pomerom kapacity, kde počet divákov môže byť aj vyšší ako 100 osôb (50 %, resp. 25 % kapacity).

Knižnice, múzeá, galérie a výstavné siene môžu byť aj naďalej otvorené v režime OP (podľa aktuálnej vyhlášky ÚVZ SR č. 1/2022).

Uznesenie vlády musí byť najskôr transformované do vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva a až potom začnú nové opatrenia platiť. Hygienici dnes večer informovali, že vyhlášku zverejnia najskôr v utorok. Nové opatrenia by teda mohli platiť od stredy.

Vysoko rizikové hromadné podujatia

Pre vysoko rizikové podujatia budú platiť výrazne prísnejšie obmadzenia. Povinné bude nosenie respirátora. Za vysoko rizikové sú považované napríklad svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky, hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania.

Maximálna kapacita pre tieto podujatia bude 20 osôb. Platiť pre ne bude rovnako režim OP a povinný bude aj zoznam účastníkov.

„Ku každému rozhodnutiu pristupujeme zodpovedne a na základe odborných podkladov. Našou prvoradou snahou je ochraňovať životy a zdravie obyvateľov Slovenska a zdravotnícky systém. Zároveň rozumieme požiadavkám organizátorov kultúrnych, športových a iných podujatí, preto sme dnes navrhli režim, ktorý umožní za prísnych podmienok organizovať hromadné podujatia aj za účasti návštevníkov,“

UVIEDOL MINISTER ZDRAVOTNÍCTVA VLADIMÍR LENGVARSKÝ.
- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Obľúbené