1.5 C
Bratislava
sobota, 29 januára, 2022

Víkend poznačí sneženie. Potrápiť môže poľadovica aj vietor

Počas nadchádzajúcej noci bude na Slovensku premenlivá...

Dôvera podnikateľov a firiem v slovenskú ekonomiku sa mierne zvýšila

Za januárovým zlepšením ekonomickej nálady na Slovensku...

COVID-19: Pribudlo viac ako 16-tisíc prípadov a 24 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

MF: Ekonomike sa darilo napriek tretej vlne pandémie

FinancieEkonomikaMF: Ekonomike sa darilo napriek tretej vlne pandémie

Ministerstvo financií dnes upozornilo, že slovenskej ekonomike sa darilo a to napriek prísnym opatreniam, ktoré platili počas vrcholiacej tretej vlny pandémie.

Novembrové dáta indikujú odolnosť ekonomiky voči tretej vlne. Maloobchodné tržby aj priemyselná produkcia presahujú predkrízové hodnoty a trh práce pravdepodobne ukončí rok s nižšou nezamestnanosťou než sa čakalo.

Hoci kompletné údaje eKasy za minulý rok ešte nie sú dostupné, viaceré signály zo štatistík obchodu, priemyslu a trhu práce boli koncom roka pozitívne. Uviedlo to dnes ministerstvo financií.

Maloobchodné tržby boli v novembri podľa Štatistického úradu aj napriek prísnejším opatreniam medziročne vyššie o 3,5 %. Naďalej sa darilo internetovému a zásielkovému predaju, ktorý v novembri evidoval o vyše pätinu vyššie tržby než pred pandémiou a o 11,5 % presiahol aj minuloročné hodnoty.

- Inzercia -

V novembri sa situácia zlepšila aj v slovenskom priemysle. Ten vyrobil o vyše 4 % viac ako vlani a prekonal aj produkciu spred pandémie. K rastu produkcie prispeli najmä výroba elektriny, strojov a kovov. Automobilky naďalej čelili nedostatku súčiastok, no evidovali najmenšie zaostávanie za predkrízovými hodnotami od minulého leta.

Decembrové údaje Sociálnej poisťovne potvrdili odolnosť slovenského trhu práce na konci roka, ktorý mierne prekonal očakávania zo septembra. Aj napriek tretej vlne by sa zamestnanosť mohla zvýšiť o 0,1 % v porovnaní s minulým štvrťrokom. Celoročný rast zamestnanosti v roku 2021 by tak dosiahol -0,65 %, čo je o 0,15 p. b. lepší výsledok než sme predpokladali.

Lepší vývoj zamestnanosti sa pretaví aj do miery nezamestnanosti. Priemerná ročná miera evidovanej nezamestnanosti za rok 2021 bude v porovnaní so septembrovou prognózou pravdepodobne nižšia o 0,2 p. b. a dosiahne 7,5 %.

- Inzercia -
Zdroj:ŠÚ SR
Cez:MF SR

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené