1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Ľudia ohrození chudobou a zdražovaním potrebujú adresnú pomoc

FinancieEkonomikaĽudia ohrození chudobou a zdražovaním potrebujú adresnú pomoc

Po stretnutí prezidentka poskytla vyhlásenie pre médiá, v ktorom vyzdvihla potrebu rýchlej a adresnej pomoci pre ľudí, ktorí najviac pocítia zdražovanie a už dnes sú ohrození chudobou.

Podľa názorov ekonomických a sociálnych expertiek a expertov, s ktorými prezidentka diskutovala sa bude inflácia, ktorej rast dnes pozorujeme, ešte niekoľko mesiacov zvyšovať. Naďalej budú rásť aj ceny energií a miernejšie tiež ceny potravín. 

Hoci príčiny zvyšovania majú aj svoje domáce špecifiká, vo výsledku ide hlavne o reakciu na pretrvávajúcu pandémiu po celom svete. Dobrou správou v tejto nepriaznivej situácii podľa prezidentky je, že toto zdražovanie by sa malo postupne v budúcom roku utlmiť. 

„Vyššie ceny pocítia bezpochyby všetci, časť domácností si ale podľa expertov a expertiek s takýmto zdražovaním dokáže poradiť. Zároveň je tu skupina približne 800-tisíc ľudí žijúcich v riziku chudoby, ktorých zdražovanie môže aj existenčne ohroziť. Najohrozenejšími spomedzi nich sú jednorodičovské domácnosti, rodiny s troma a viac deťmi, a seniori a seniorky nad 65 rokov. Najmä tí, ktorí žijú sami,“

uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. 
- Inzercia -

Preto je podľa expertov potrebné prijať rýchlo adresné a zrejme aj dočasné opatrenia na zmiernenie dopadov zdražovania. 

Konkrétnym riešením by podľa prezidentky bolo zvýšenie príspevku na bývanie a jeho rozšírenie na väčší okruh ľudí.

„Nielen pre ľudí v hmotnej núdzi, ale aj tých, ktorí sú chudobní, hoci majú príjem z práce či z dôchodku. Podľa odborníkov je tiež namieste uvažovať o celkovom zvýšení dávky ľuďom v núdzi. Osobitne sa treba zaoberať fenoménom energetickej chudoby a hľadať riešenia pre ľudí, ktorí podstatnú časť svojho príjmu musia použiť na výdavky spojené s bývaním – energie, plyn a voda,“

doplnila prezidentka SR Zuzana Čaputová.
- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené