3.4 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Komentár: Obranná dohoda s USA neumožňuje zriadenie trvalých základní

SlovenskoKomentár: Obranná dohoda s USA neumožňuje zriadenie trvalých základní

Americko-slovenská Dohoda o spolupráci v oblasti obrany sa v poslednej dobe stala terčom pre generálneho prokurátora aj opozíciu.

Nedávno oznámená Dohoda o spolupráci v oblasti obrany (DCA), ktorá má byť uzatvorená medzi USA a Slovenskom, sa stala terčom pre generálneho prokurátora Maroša Žilinku aj pre opozíciu.

Obe strany o DCA začali šíriť klamstvá. Opozícia poukazovala na to, že USA budú môcť na Slovensku zriaďovať trvalé základne. Lenže to v rámci spoločnej dohody ani nie je možné. Prítomnosť vojenských síl USA bude podliehať schváleniu slovenskou vládou.

Maďarsko a Poľsko

Podobné dohody má uzatvorené aj susedné Maďarsko a tiež Poľsko. Maďarský autoritársky premiér Viktor Orban sa pritom netají svojimi sympatiami k Rusku a k Číne. Maďarsko bolo jednou z mála krajín, ktoré v rámci očkovania proti ochoreniu COVID-19 očkovali ruskou a čínskou vakcínou. Ani jedna z vakcín pritom nedostala povolenie na očkovanie od Európskej liekovej agentúry.

- Inzercia -

Pripomienky k dohode poslal aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ten dokonca vo svojom stanovisku uvádzal, že uzatvorenie takejto dohody je v rozpore s Ústavou. Lenže v prípade Žilinku je problém jeho správanie v minulosti a tiež sympatie k Rusku.

Žilinkove ruské služobky

V prípade Maroša Žilinku existuje pochybnosť o jeho nestrannosti voči USA. Aj keď sa Slovensko zaviazalo k prozápadnému správaniu, tak sa občas nájde čierna ovca, ktorá sa hlási naopak k Rusku.

V minulosti to bol predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý sa dokonca ponúkol, že vybaví pre Slovensku nikým nechcenú vakcínu Sputnik V. Lenže proruské správanie v minulosti ukázal aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Maroš Žilinka bol v Rusku na konferencii v priebehu júla. Žilinka sa tým pochválil na svojom Facebooku a tiež priamo na stránke generálnej prokuratúry. Žilinka sa konferencie v Rusku zúčastnil ako jediný prokurátor z Európskej únie. Rusko nepatrí medzi krajiny, kde sú dodržiavané práva. Prokuratúra je v Rusku len bábkou v rukách Vladimíra Putina, ktorý prokuratúru využíva na likvidovanie opozície. Touto prokuratúrou sa chce Žilinka inšpirovať?

Nie je prekvapením

Odpor Maroša Žilinku voči DCA dohode nie je teda až takým veľkým prekvapením. Žilinka sa navyše chystá na ďalšiu cestu do Ruska, kam opäť pôjde ako jediný prokurátor z celej Európskej únie. Ide opäť hľadať inšpirácie ruskou propagandou?

Spravenie generálneho prokurátora Maroša Žilinku už dlhšiu dobu vzbudzuje pochybnosti. Či už ide o časté využívaní sporného paragrafu 363 alebo jeho správanie voči médiám. Po jeho kritike zo strany niektorých slovenských médií nevpustil Žilinka niektoré média na tlačovú konferenciu. Stopku dostali práve tie média, ktoré si dovolili Žilinku za sporné rozhodnutia kritizovať. Žilinka potom neprišiel na mediálny výbor parlamentu, kde si ho predvolali poslanci pre sporné správanie voči niektorým médiám.

Pochybné sú aj jeho vyjadrenia, keď sa prokurátor zároveň správa aj ako sudca. Žilinka už kritizoval aj niektorých sudcov, ktorí si „dovolili kritizovať“ jeho pochybné využívanie paragrafu 363.

Žilinka pred nástupom na generálnu prokuratúru sľuboval otvorenú komunikáciu a budovanie otvorenej prokuratúry. V skutočnosti to skôr vyzerá presne naopak. Generálny prokurátor sa snaží uzurpovať si moc a uráža každého kto má iný názor ako on.

Bojuje aj so špeciálnym

Lenže Žilinka nebojuje len s médiami. Otvorený boj prebieha medzi generálnou a špeciálnou prokuratúrou. Od nástupu nového špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica na neho Žilinka stihol podať disciplinárny návrh, ktorý navyše niekoľko dní tajil a tiež ho niekoľko krát kritizoval na Facebooku.

Žilinka tiež odmietol vymenovať prokurátora Petra Kysela za zástupcu Daniela Lipšica a to napriek odporúčaniu rady prokurátorov. Namiesto toho vtedy na Kysela podal už druhý disciplinárny návrh.

Nevychádza mu to

Maroš Žilinka je nominantom Sme rodina a práve prepustenie Vladimíra Pčolinského na slobodu (tiež nominant Sme rodina) vyvolalo ostrú kritiku. Zástupca Maroša Žilinku rozhodol o prepustení Pčolinského na základe paragrafu 363. Pritom niekoľko súdov pred tým rozhodlo, že stíhanie a tiež väzba sú zákonné.

Prepustenie Pčolinského nebolo jediným sporným rozhodnutím. Žilinka zrušil aj stíhanie Jaroslava Haščáka v kauze Gorila. Žilinka začal minulý rok aj svätú vojnu proti opatreniam, keď tvrdil, že hlavný hygienik nie je oprávnený vydávať vyhlášky. Lenže po prstoch mu klepol Ústavný súd, ktorý naopak rozhodol, že hlavný hygienik vyhlášky vydávať môže.

Reakcia USA

Odpor Žilinku proti dohode DCA hneď využil Robert Fico a Peter Pellegrini. Prakticky okamžite o dohode začali šíriť klamstvá a začali hroziť tým, že na Slovensku budú USA budovať vlastné základne. Netreba pritom zabúdať, že to bola práve predchádzajúca vláda, ktorá rozhodla o nákupe stíhačiek. A od koho budeme nové stíhačky nakupovať? Od USA.

Pravdou je, že dohoda budovanie vojenskej infraštruktúry umožňuje. Lenže všetko podlieha súhlasu Slovenska a hlavne všetko, čo USA na Slovensku za vlastné peniaze vybudujú ostane vlastníctvom Slovenska aj po skončení dohody.

Slovensko teda môže uzatvorením dohody ušetriť. Peniaze môžeme potom smerovať inam. Na to upozornila aj americká veľvyslankyňa USA na Slovensku Bridget Brink.

„Otvorená verejná diskusia je neoddeliteľnou súčasťou každej demokracie. Rovnako je tak neoddeliteľnou súčasťou prístup k presným informáciám. V posledných dňoch sa však objavili informácie o slovensko-americkej Dohode o spolupráci v oblasti obrany (DCA), ktoré sú nepravdivé alebo zavádzajúce. Schválenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany je na Slovenskej republike, ako suverénnej a samostatnej krajine. A kým bude rozhodnuté, chcela by som uviesť na pravú mieru niekoľko faktov. Spojené štáty majú podobné dohody s veľkou väčšinou našich spojencov v NATO, vrátane slovenských susedov – Maďarska a Poľska. Dohoda o spolupráci v oblasti obrany nevytvára žiadne trvalé základne na Slovensku. Ozbrojené sily USA budú môcť byť na Slovensku len s povolením Slovenska. Z Dohody o spolupráci v oblasti obrany nevyplýva a Dohoda ani nepovoľuje trvalú prítomnosť amerických síl na Slovensku. Dohoda o spolupráci v oblasti obrany uznáva slovenské právo a jurisdikciu, pričom je stále v súlade s dlhodobými dohodami NATO o disciplinárnych opatreniach v rámci ozbrojených síl. Dohoda o spolupráci v oblasti obrany je výhodná pre obe strany. Spojeným štátom poskytne právny základ pre americké investície do spoločnej obrannej infraštruktúry na Slovensku. Tieto investície budú prínosom pre slovenské vlastné obranné kapacity, rovnako tak budú prínosom pre spojencov v NATO. Takisto odľahčia slovenský rozpočet, a zdroje tak môžu byť použité na iné domáce priority. Schválenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany je dôležitým rozhodnutím vlády a parlamentu v mene slovenského ľudu. Toto rozhodnutie je v súlade s rozhodnutím vstúpiť do NATO v roku 2004. Vďaka rozhodnutiu vstupu do NATO sa Slovensko stalo súčasťou transatlantickej rodiny národov: bezpečnostnej aliancie demokracií založených na spoločných hodnotách slobody, právneho štátu a ľudských práv. Moja vláda aj ja stojíme za touto Dohodou ako za dohodou, ktorá je prospešná pre obe krajiny. Je v súlade s našou už existujúcou bezpečnostnou spoluprácou a odráža náš spoločný záväzok k samostatnosti suverénnych krajín v Európe a k spoločným demokratickým hodnotám,“

VEĽVYSLANKYŇA USA NA SLOVENSKU BRIDGET BRINK.
- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Obľúbené