1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Kolíkovej reforma súdnej mapy prešla vládou. V parlamente nemá šancu

SlovenskoKolíkovej reforma súdnej mapy prešla vládou. V parlamente nemá šancu

Mária Kolíková dnes na vládu predložila niekoľko noviel zákonov, ktoré súvisia s reformou súdnej mapy. Lenže parlamentom nemá šancu prejsť.

Slovensko môže prísť o stovky miliónov eur z plánu obnovy a odolnosti. Mešká totiž s prijímaním reforiem, ktoré sa Slovensko v pláne obnovy zaviazalo prijať. Rozhádaná koalícia nedokázala niektoré reformy pretlačiť cez parlament. Proti bol hlavne opozično-koaličný Boris Kollár. Ten v niektorých momentoch zrejme zabudol, že je členom koalície.

Vládou dnes prešla hneď štvorica zákonov, ktoré sa týkajú reformy súdnictva. Vláda schválila zákon o vytvorení mestských súdov v Bratislave a Košiciach. Okrem toho schválila vláda aj návrh zákona o novej súdnej mape okresných a tiež krajských súdov.

O veľkej reforme sa hovoriť nedá. Z pôvodného návrhu pre nesúhlas Borisa Kollára nezostal nakoniec kameň na kameni. Zrušia sa iba štyri okresné súdy a krajskú súdy dostanú nelogické sídla. Hlavné mesto dokonca o krajský súd príde. Krajskú súdy ostanú v Trnave, Žiline a Prešove.

„Za kľúčové pri reforme považujem, aby umožnila špecializáciu sudcov na ktoromkoľvek súde a  vytvorila reálny priestor pre náhodný výber sudcov. Osobitne s ohľadom na všetko, s čím sa v justícii teraz boríme a na akej úrovni nedôveryhodnosti je, považujem za dôležité, aby ten systém bol o to viac nastavený tak, aby korupcii ani nedával priestor,“

UVIEDLA MINISTERKA SPRAVODLIVOSTI MÁRIA KOLÍKOVÁ.
- Inzercia -

Koalíciu schválenie noviel k súdnej mape opäť rozhádala. Najmä Veronika Remišová dlhodobo kritizuje reformu. Kritika sa dnes objavila aj zo strany OĽaNO. Súdna mapa v súčasnej podobe nemá šancu prejsť parlamentom. Aj samotná Kolíková pripustila, že v parlamente pribudne ešte niekoľko pozmeňujúcich návrhov. Ako teda nakoniec reforma dopadne nie je isté.

Ak reformu nestihne parlament schváliť včas, tak Slovensko príde až o 500 miliónov eur z plánu obnovy a odolnosti. O peniaze by sme nemuseli prísť ak sa zákon stihne v parlamente schváliť alebo ak by vláda vyrokovala s Európskou komisiou posun termínov.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené