3.4 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Kazašský prezident povolil strieľať do demonštrantov

SvetKazašský prezident povolil strieľať do demonštrantov

Prezident Kazachstanu dnes volil polícii a vojakom do demonštrantov strieľať bez varovania. Situácia v krajine sa priostruje.

Prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev dnes dovolil polícii a tiež vojsku (vrátane zahraničných síl, ktoré už prišli do Kazachstanu) strieľať bez varovania.

Už teraz neoficiálne zdroje hovoria o desiatkach obetí besnenia kazašskej polície a vojakov. Pri tvrdých zásahoch proti demonštrantom došlo k smrteľnému zraneniu aj niekoľkých policajtov a vojakov.

Masívne nepokoje v Kazachstane vyvolalo zdraženie zemného plynu v prepočte o 12 centov. Obyvatelia krajiny s autoritárskym režimom vyšli do ulíc a začali sa hromadné protesty. Počas protestov demonštranti podpálili aj niektoré vládne budovy.

„Zo zahraničia sa ozývajú výzvy na rokovania a mierové riešenie. Sú to nezmysly. Ako môžeme rokovať so zločincami, s vrahmi? Máme dočinenia s ozbrojenými a vycvičenými banditmi… takže ich treba zlikvidovať,“

POVEDAL TOKAJEV V RÁMCI SVOJHO TRETIEHO VEREJNÉHO PREJAVU.
- Inzercia -

Vzhľadom na aktuálnu napätú situáciu v Kazachstane, predovšetkým pokračujúce násilnosti v najväčšom kazašskom meste Alma-Ata, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyzvalo všetkých občanov Slovenskej republiky nachádzajúcich sa v Kazachstane k maximálnej obozretnosti.

Podľa dostupných informácií Kazachstan v súvislosti s vyhlásením výnimočného stavu pozastavil vstup cudzincov na svoje územie.

Z krajiny utekajú aj mnohí obyvatelia, ktorí sa obávajú prepuknutia násilností v Kazachstane. Z krajiny údajne utiekol aj bývalý prezident Nursultan Nazarbajev, ktorý skončil v roku 2019. Práve Nazarbajev mal byť za organizovaním násilného potláčania protivládnych demonštrácii. Nazarbajev mal s krajiny utiecť aj so svojou rodinou do susedného Kirgizska.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené