1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Kazachstan zmietajú nepokoje. Prezident vyhlásil výnimočný stav

SvetKazachstan zmietajú nepokoje. Prezident vyhlásil výnimočný stav

Kazachstanom zmietajú nepokoje, ktoré pôvodne začali ako protesty proti zdraženiu skvapalneného plynu (LPG) o 12 centov.

V celej krajine bol dnes vyhlásený výnimočný stav. Prezident Kasym-Žomart Tokajev pod tlakom demonštrantov nakoniec odvolal vládu. Autoritársky prezident prevzal aj  funkciu predsedu bezpečnostnej rady.

Prezident tiež požiadal o pomoc s potlačením demonštrácii štáty Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB).

Viaceré krajiny spadajúce pod ODKB už informovali, že do Kazachstanu pošlú na obmedzenú dobu mierové jednotky. Do Kazachstanu posiela vojenské jednotky aj Rusko.

- Inzercia -

Nepokoje v Kazachstane už ovplyvnili aj spojenie krajiny so svetom. Lufthansa dnes informovala, že do odvolania ruší všetky lety do Almaty. Práve z Almaty boli počas dňa hlásené strety medzi demonštrantami a políciou.

Dav tiež obsadil miestne letisko. Úrady neskôr oznámili, že letisko sa im podarilo získať naspäť pod kontrolu. V meste demonštranti zaútočili už aj na radnicu, kde založili požiar.

Nepokoje v krajine vypukli po tom, ako zrušili cenový strop na palivá a skokovo stúpla cena LPG. Demonštrácie sa postupne rozširujú do celej krajiny. V Kazachstane pritom platia prísne pravidlá a akékoľvek neohlásené demonštrácie sú zakázané.

Kazachstan pritom dlho patril medzi najstabilnejšie štáty bývalého sovietskeho bloku. Krajina je vďaka ropnému bohatstvu považovaná za najbohatšiu krajinu v bývalom sovietskom bloku. V krajine platí autoritársky režim a verejný život je pod drobnohľadom štátnych úradov.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

Obľúbené