1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

EMA odporúča v očkovaní sústrediť sa na neočkovaných a očkovanie posilňujúcimi dávkami

COVID-19OčkovanieEMA odporúča v očkovaní sústrediť sa na neočkovaných a očkovanie posilňujúcimi dávkami

Predbežné údaje podľa EA naznačujú, že vakcíny COVID-19 zostávajú účinné proti závažným ochoreniam a hospitalizácii spôsobeným variantom omikron.

Európska lieková agentúra (EMA) naďalej monitoruje nové údaje o účinnosti vakcín proti COVID-19 vrátane ochorenia spôsobeného variantom omikron, ktorý sa v súčasnosti rýchlo šíri po celej EÚ.

Hoci sa zdá, že omikron je infekčnejší ako iné varianty, štúdie z Južnej Afriky, Spojeného kráľovstva a niektorých krajín EÚ ukazujú nižšie riziko hospitalizácie po infekcii omikronom. Na základe týchto štúdií sa podľa agentúry EMA riziko v súčasnosti odhaduje na tretinu až polovicu rizika pri variante delta.

Pri omikrone nižšia

Výsledky nedávno publikovaných štúdií ukazujú, že účinnosť vakcíny proti symptomatickej chorobe je pri omikrone nižšia ako pri iných variantoch a má tendenciu časom klesať. Výsledkom je, že u väčšieho počtu zaočkovaných ľudí sa pravdepodobne vyvinie choroba v dôsledku infekcie mutáciou omikronu.

- Inzercia -

Tieto štúdie však tiež ukazujú, že očkovanie naďalej poskytuje vysokú úroveň ochrany pred závažným ochorením a hospitalizáciou spojenou s variantom omikron. Najnovšie dôkazy, ktoré zahŕňajú údaje o účinnosti v reálnom svete, tiež naznačujú, že ľudia, ktorí dostali posilňovaciu dávku, sú lepšie chránení ako tí, ktorí dostali iba základnú dávku.

Po tretej až 90%

Údaje z Južnej Afriky naznačujú, že ľudia, ktorí dostali dve dávky vakcíny proti COVID-19, majú až 70 % ochranu pred hospitalizáciou; podobné údaje zo Spojeného kráľovstva ukazujú, že zatiaľ čo ochrana klesá niekoľko mesiacov po očkovaní, ochrana pred hospitalizáciou opäť stúpa na 90 % po preočkovaní. 

„Agentúra EMA bude pokračovať v prehodnocovaní údajov o účinnosti vakcíny a závažnosti ochorenia, ako aj o vývoji prostredia, pokiaľ ide o cirkulujúce varianty a prirodzenú expozíciu omikronu, keď budú dostupné. Výsledok týchto hodnotení môže ovplyvniť budúce stratégie očkovania odporúčané odborníkmi v členských štátoch EÚ/EHP,“

UVIEDLA EMA.

EMA zdôraznila, že očkovanie zostáva základnou súčasťou prístupu k boju proti prebiehajúcej pandémii. V súlade s odporúčaniami vnútroštátnych orgánov by sa malo podľa agentúry pokračovať v úsilí o zvýšenie úplného zaočkovania u jedincov, ktorí sú v súčasnosti neočkovaní alebo čiastočne očkovaní, a o urýchlenie zavádzania posilňujúcich dávok.

WHO odporúča upraviť vakcíny

Naopak technická skupina pri Svetovej zdravotníckej organizácii neodporúčala neustále podávanie posilňujúcich dávok, ale odporúčala vakcíny upraviť, aby boli účinnejšie aj proti novým mutáciám vírusu SARS-CoV-2.

S podávaním štvrtej dávky vakcíny začal už Izrael. Ďalšie krajiny sa zatiaľ k Izraelu nepripojili a štvrtú dávku existujúcich vakcíny neschválili. Na Slovensku sa aktuálne už podáva tretia dávka vakcíny. Podľa dát za včerajší deň dostalo tretiu dávku už viac ako 1,1 milióna Slovákov.

Pfizer aj Moderna už potvrdili, že začali pracovať na úprave svojich vakcíny. Zatiaľ čo Pfizer predpokladá dostupnosť upravenej vakcíny na jar, tak šéf Moderny uviedol, že firma uvedie upravenú vakcínu zrejme až na jeseň tohto roka.

- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Obľúbené