1.5 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022

Digitálny COVID preukazu EÚ o očkovaní bude platiť 9 mesiacov

Od 1. februára bude platnosť tohto dokladu...

COVID-19: Pribudlo 9.855 prípadov a 23 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny...

Karanténa bude len 5-dňová. Záležať bude od priebehu

Podľa hygienikov ide o snahu zachovať chod...

Čaputová: Nestrácajme vieru v ľudskosť

PolitikaZuzana ČaputováČaputová: Nestrácajme vieru v ľudskosť

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v sobotu 1. januára 2022 s tradičným novoročným príhovorom vo vysielaní RTVS.

Na úvod prezidentka pripomenula, že na Nový rok uplynulo 29 rokov, odkedy sa Slovenská republika stala samostatným štátom. Podľa prezidentky máme za sebou ťažký rok, ale aj rok v ktorom sme sa v nových podmienkach už trochu naučili žiť a prispôsobiť sa zmenám.

Rok, v ktorom sme podľa prezidentky zažívali s niektorými ľuďmi odcudzenie a s niektorými sme naopak vytvorili nové zblíženia.  

„Žijeme náročné obdobie, ktoré si od nás vyžaduje zdravý rozum, disciplínu a ohľaduplnosť. Vyrastajú nám deti, ktoré nepoznajú tváre svojich učiteliek v škôlke, pretože sú zahalené rúškami. Vyrastajú žiaci, ktorí si museli privyknúť na dištančné vyučovanie a ktorým dva roky bezstarostnej mladosti už nikto nevráti. Seniorov obmedzila táto situácia v tom najcennejšom, stretávaní sa s deťmi a vnúčatami. Množstvo ľudí sa ocitlo v existenčných problémoch. Ale najväčším smútkom nás napĺňa fakt, že tisíce ľudí chýbali svojim blízkym pri vianočnom stole a pri vstupe do nového roka,“

UVIEDLA ZUZANA ČAPUTOVÁ

Prezidentka v príhovore vyzdvihla, ako mnohí dokázali prekonať samých seba, vyrovnať sa s kritickými okolnosťami, ponúknuť mimoriadne nasadenie či dokonca obetovať svoje zdravie alebo životy pri záchrane iných.

- Inzercia -

Poďakovala sa všetkým, ktorí nestratili ľudskosť, prejavovali solidaritu a ktorí nestratili nádej, že má zmysel pokúsiť sa znovu zjednotiť naše Slovensko. 

„Ukazuje sa, že najsilnejší sme práve tam, kde dokážeme byť zodpovední, ohľaduplní a empatickí z vlastných pohnútok, z vlastného presvedčenia. A naopak, v momentoch, keď sa dostanú k slovu sebeckosť, nevraživosť, či dokonca nenávisť, sme odrazu najzraniteľnejší. Atmosféru v spoločnosti v takej chvíli zaťažuje nielen samotná pandémia, ale ju kontaminujeme aj my sami – predsudkami, vzájomným opovrhovaním, bezohľadnosťou,“

POVEDALA PREZIDENTKA ZUZANA ČAPUTOVÁ.

Prezidentka pripomenula slová pápeža Františka, ktoré odzneli počas jeho vlaňajšej návštevy Slovenska: „Všetci sme krehkí a navzájom sa potrebujeme. Nikto sa nemôže izolovať ako jednotlivci ani ako národy“. 

Čeliť najväčšej novodobej zdravotnej hrozbe môžeme podľa prezidentky iba ako ľudstvo, ako spoločenstvo – a to si vyžaduje príspevok každého z nás. 

„Každý z nás je dôležitý. Vyžaduje si to zhodu v cieľoch i východiskách – akokoľvek sa v iných veciach môžeme názorovo rozchádzať, v tomto by sme mali byť zajedno. Všetci chceme byť zdraví, všetci chceme opäť žiť svoje bežné životy. Prosím, pokúsme sa nájsť zhodu v tejto kľúčovej veci. Moja druhá prosba znie: Skúsme sa riadiť vlastným srdcom, svedomím, zachovať si ľudskú tvár. Nedajme sa vyprovokovať prejavmi nenávisti. Vráťme sa k overeným pravdám – napríklad nerobme iným to, čo nechceme, aby iní robili nám,“

POVEDALA ČAPUTOVÁ.

Prezidentka pripomenula aj slová kňaza Martina Kramaru, podľa ktorého by možno pomohlo k zlepšeniu spoločenskej atmosféry a našich vzájomných vzťahov, ak by sme sa oslobodili od poddanského chápania slobody a vzťahu k moci, či k spoločnosti. 

„Pri poddanskom zmýšľaní vnímame všetky obmedzenia iba ako údel, ktorý nám bol daný zhora. Oproti tomu kráľovská, alebo tiež zrelá občianska sloboda vychádza z možnosti konať sebavedome a slobodne, tak ako si to vyžaduje nielen náš záujem, ale aj záujem spoločenstva, ktorého sme súčasťou. Slobodne si niečo vyberáme a slobodne sa niečoho zriekame. Zodpovednosť, slušnosť, či ohľaduplnosť, ku ktorým sa prikláňame z vlastnej vôle, nepociťujeme ako diktát nariadení,“

PRIPOMENULA ČAPUTOVÁ

Ani samotná demokracia podľa prezidentky nestojí na vynucovaných direktívach, ale na prirodzenej autorite pravidiel, ktoré sú výsledkom spoločenskej dohody. Mali by sme teda rozmýšľať kráľovsky, nie nevoľnícky. Pripomenula, že náš život je vždy spojený s istými obmedzeniami a naše chápanie, náš spôsob reakcie na okolnosti, do veľkej miery určuje naše prežívanie.

Ak dokážeme potlačiť trecie plochy a konflikty medzi sebou, naša zomknutosť bude podľa prezidentky obrovskou devízou nielen pri prekonávaní súčasnej krízy, ale aj v dlhodobom úsilí, aby bolo Slovensko lepším miestom pre život, pre nás, aj pre naše deti.

Na prahu nového roka 2022 prezidentka vyslovila želanie, aby sme nestratili vieru v ľudskosť a dobrosrdečnosť a aby sme schopnosťou spolupracovať a spájať svoje sily naplnili nádej, ktorá sa pred nami v novom roku otvára.

„Kultivujme preto ľudskosť, dávajme na ňu dôraz už v školách. Pestujme si vzťahy v komunitách, v rodinách. Budujme súdržnosť a precíťme jej hodnotu v najbližšom okolí, aby sme ju vo forme nášho osobného vkladu preniesli na úroveň celej krajiny. Aby naše Slovensko mohlo byť silné, odolné a suverénne mohlo čeliť všetkým výzvam,“

POVEDALA V ZÁVERE PREJAVU PREZIDENTKA ZUZANA ČAPUTOVÁ.
- Inzercia -

Mohlo by sa vám páčiť

Pozri tiež ďalšie články:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Obľúbené