0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

iPhone 13 Pro a Pro Max: Nový fotoaparát, špičkový displej a výkonný procesor

Apple včera neukázal len nové iPady a hodinky Apple Watch 7. Jednou z hviezd večera bola aj dvojica nových iPhonov 13 a 13 mini. Tými hlavnými hviezdami večera, ale rozhodne boli nové iPhony 13 Pro a 13 Pro.

Zhrnutie recenzie

Dvojica modelov iPhonov 13 Pro a Pro Max dostala do vienka super výkonný fotoaparát, ktorý Apple od základov prepracoval. Všetky tri fotoaparáty podporujú nočný režim a vylepšené je aj video, ktoré dokáže preostriť aj vytvorený záznam. Zmien sa dočkal aj displej, ktorý dokáže dynamicky meniť obnovovaciu frekvenciu od 10 do 120 Hz. Nové iPhony 13 Pro a 13 Pro Max bude poháňať nová generácia procesoru Apple A15 Bionic. Apple sľubuje, že nová generácia iPhonov bude výkonnejšia ako zariadenia s Androidom.

Hodnotenie oblastí

Displej
95 %
RAM pamäť
90 %
Procesor
95 %
Fotoaparát
95 %
Slefie kamera
85 %

Apple mal včera prvú jesennú keynote počas, ktorej svetu ukázal mobilné novinky. Apple predstavil už 9. generáciu základného iPadu, nový iPad mini a tiež hodinky Apple Watch 7. Na scéne sa samozrejme objavila aj nová generácia iPhonov 13. Pôjde hneď o štvoricu nových zariadení. Prvé dva sú základné zariadenia iPhone 13 a iPhone 13 mini. Vlajkovými modelmi sú potom zariadenia iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max.

Apple opäť dokázal, že vie vyrobiť skutočne špičkové zariadenia s výbornou výbavou a samozrejme prehnanou cenou. Nie je žiadnym tajomstvom, že pri iPhonoch si platíte aj za značku. Prvé špičkovými rozhodne nového Pro verzie zariadenia sú.

Keď už hovoríme o super výkonnom zariadení, tak začnime práve procesorom. Apple do nových základných iPhonov osadil novú generáciu procesoru Apple A15 Bionic. Veľkou zmenou je, že rada Pro bude obsahovať ešte o niečo výkonnejšiu verziu procesoru. Dostane totiž viac grafických jadier, takže grafický výkon Pro verzií bude zrejme ešte o niečo vyšší ako u základných modelom. Procesor Apple A15 Bionic je vyrábaný 5 nm výrobnou technológiou.

Apple sa počas keynote pochválil, že procesor je až o 50 % výkonnejší ako procesory určené pre smartfóny s Androidom. V prípade grafiky je nový procesor až o 30 % výkonnejší. Na rozdiel od výrobcov Androidu má Apple jednu veľkú výhodu. Vyrába nie len hardware, ale aj software. Aj minuloročné iPhony mali preto pomerne malú hodnotu RAM pamäte (nové iPhony majú len 6 GB RAM pamäť). Systém iOS je oveľa viac optimalizovaný ako Android a je teda aj svižnejší. Výrobcovia zariadení s Androidom navyše s radosťou siahajú po vlastných grafických nadstavbách, ktoré systém ešte viac spomaľujú.

Veľa dizajnových zmien v zariadeniach nehľadajte, tie si Apple nechal rovnako až na budúcoročnú generáciu iPhonov. Základný iPhone 13 Pro má uhlopriečku displeja 6,1 palca a model 13 Pro Max má uhlopriečku 6,7 palca. Apple zvýšil jas displeja a Pro verzie iPhonov zvládnu jas až 1000 nitov. Zmenou je aj o 20% zmenšený výrez displeja pre Face ID kameru a ďalšie senzory. Obidva smartfóny majú aj zvýšenú odolnosť voči vode IP68, takže krátky kontakt z vodou ich nepoškodí. V prípade verzií Pro dostanú OLED panely aj jednu novú funkciu – dynamickú zmenu obnovovacej frekvencie od 10 do 120 Hz.

Výraznejších zmien sa samozrejme dočkali fotoaparáty. Tie sú prepracované od základov, aj keď ide stále o trojicu fotoaparátov (hlavný, širokouhlý, teleobjektív). Snímač hlavnej šošovky bol zväčšený, vďaka čomu dokáže zachytiť až 2,2x viac svetla. Svetelnosť objektívu je pôsobivých f / 1.5. Stabilizovaný je priamo fotočip. Širokouhlý fotoaparát tiež zachytí až o 92 percent viac svetla. Širokouhlý senzor vie navyše fungovať ako makro kamera. Vymenený bol aj teleobjektív, ktorý je schopný až 3-násobného optického priblíženia. Zaujímavosťou je, že všetky tri objektívy podporujú nočný režim.

Veľká časť keynote bola pri modeloch Pro venovaná práve fotoaparátom a režimu profesionálneho filmárskeho režimu pri tvorbe videa. Oba nové zariadenia Pro totiž podporujú špeciálny filmársky režim, ktorý pracuje s malou hĺbkou ostrosti a dokáže plynulo preostrovať medzi objektmi. Navyše preostriť bude možné aj po natočení videa priamo v iPhone.

Veľkou novinkou je aj zmena konfigurácie internej pamäte. Základná verzia nového iPhonu 13 bude štartovať s pamäťou 128 GB. Nasledovať bude verzia s 256 GB a 512 GB internej pamäte. Komu by to bolo málo bude k dispozícii aj verzia s 1 TB internej pamäte.

Zabudnúť nesmieme samozrejme ani na podporu 5G sietí, ktorej Apple venoval zopár minút. Netreba zabúdať, že slovenskí operátori svorne 5G ignorujú a až na zopár pokrytých miest 5G siete ani nevyužijete.

Apple už oznámil aj termín uvedenia na trh. Predobjednávky bude možné na nové iPhony robiť od 17. septembra. Prví majitelia nové základné iPhony 13 a 13 mini pro do rúk potom dostanú už 24. septembra.

Cena menšieho modelu bude začínať na 1.149 eur a cena modelu iPhone 13 bude potom začínať na 1.249 eurách.  

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu