0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

iPhone 13 a iPhone 13 mini: Základná línia dostala optickú stabilizáciu obrazu

Apple včera neukázal len nové iPady a hodinky Apple Watch 7. Jednou z hviezd večera bola aj dvojica nových iPhonov 13 a 13 mini. Tými hlavnými hviezdami večera, ale rozhodne boli nové iPhony 13 Pro a 13 Pro.

Zhrnutie recenzie

Dvojica základných modelov iPhonov 13 dostala do vienka kvalitnejší fotoaparát, ktorý dostal aj niektoré funkcie z modelov Pro. Rovnaký ostal displej, ktorý sa veľkých zmien nedočkal. Naopak po stránke hardwaru došlo k skutočne výrazným zmenám. Nové iPhony 13 a 13 mini bude poháňať nová generácia procesoru Apple A15 Bionic. Apple sľubuje, že nová generácia iPhonov bude výkonnejšia ako zariadenia s Androidom. Zmenou je aj základná verzia oboch nových iPhonov 13 – kapacita pamäte bude minimálne 128 GB.

Hodnotenie oblastí

Displej
86 %
RAM pamäť
90 %
Procesor
95 %
Fotoaparát
90 %
Selfie kamera
85 %

Apple mal včera prvú jesennú keynote počas, ktorej svetu ukázal mobilné novinky. Apple predstavil už 9. generáciu základného iPadu, nový iPad mini a tiež hodinky Apple Watch 7. Na scéne sa samozrejme objavila aj nová generácia iPhonov 13. Pôjde hneď o štvoricu nových zariadení. Základný bude iPhone 13 a jeho menší braček iPhone 13 mini.

Práve iPhone 13 mini bude zrejme posledným z línie. Už dlhšie sa špekuluje, že Apple budúci rok s malým iPhonom nepočíta. Pokiaľ teda zháňate malé a super výkonné zariadenie máte zrejme poslednú možnosť. Budúca generácia iPhonov 14 už by opäť mala tvoriť len trojica zariadení.

Keď už hovoríme o super výkonnom zariadení, tak začnime práve procesorom. Apple do nových základných iPhonov osadil novú generáciu procesoru Apple A15 Bionic. Veľkou zmenou je, že rada Pro bude obsahovať ešte o niečo výkonnejšiu verziu procesoru. Ale už v základnej verzii ide o skutočne super výkonný procesor vyrábaný 5 nm výrobnou technológiou.

Apple sa počas keynote pochválil, že procesor je až o 50 % výkonnejší ako procesory určené pre smartfóny s Androidom. V prípade grafiky je nový procesor až o 30 % výkonnejší. Na rozdiel od výrobcov Androidu má Apple jednu veľkú výhodu. Vyrába nie len hardware, ale aj software. Aj minuloročné iPhony mali preto pomerne malú hodnotu RAM pamäte (nové iPhony majú len 6 GB RAM pamäť). Systém iOS je oveľa viac optimalizovaný ako Android a je teda aj svižnejší. Výrobcovia zariadení s Androidom navyše s radosťou siahajú po vlastných grafických nadstavbách, ktoré systém ešte viac spomaľujú.

Veľa dizajnových zmien v zariadeniach nehľadajte, tie si Apple nechal rovnako až na budúcoročnú generáciu iPhonov. Základný iPhone 13 má uhlopriečku displeja 6,1 palca a model 13 mini má uhlopriečku 5,4 palca. Nezmenená ostala obnovovacia frekvencia displeja, ale Apple zvýšil jas displeja o 20%. Zmenou je aj o 20% zmenšený výrez displeja pre Face ID kameru a ďalšie senzory Obidva smartfóny majú aj zvýšenú odolnosť voči vode IP68, takže krátky kontakt z vodou ich nepoškodí.

Výraznejších zmien sa samozrejme dočkali fotoaparáty. Tie majú nové umiestnenie, takže blok s fotoaparátom narástol. Dve šošovky už nie sú pod sebou. Dôvodom zmeny bola hlavne zväčšenie šošovky hlavného 12 MPx fotoaparátu. Ten dostal aj jednu funkciu z minuloročných modelov Pro. Hlavný senzor fotoaparátu je opticky stabilizovaný. Takže fotenie napríklad v idúcom aute by malo byť jednoduchšie. Senzor fotoaparátu tiež narástol a zachytí viac sveta. Apple sa pochválil, že čip dokáže zachytiť až o 47% viac svetla.

Nová generácia iPhonov 13 a 13 mini bude silnými hráči aj pri zázname videa. Oba nové základné iPhony totiž podporujú špeciálny filmársky režim, ktorý pracuje s malou hĺbkou ostrosti a dokáže plynulo preostrovať medzi objektmi. Navyše preostriť bude možné aj po natočení videa priamo v iPhone.

Veľkou novinkou je aj zmena konfigurácie internej pamäte. Základná verzia nového iPhonu 13 bude štartovať s pamäťou 128 GB. Nasledovať bude verzia s 256 GB a 512 GB internej pamäte. Zabudnúť nesmieme samozrejme ani na podporu 5G sietí, ktorej Apple venoval zopár minút. Netreba zabúdať, že slovenskí operátori svorne 5G ignorujú a až na zopár pokrytých miest 5G siete ani nevyužijete.

Apple už oznámil aj termín uvedenia na trh. Predobjednávky bude možné na nové iPhony robiť od 17. septembra. Prví majitelia nové základné iPhony 13 a 13 mini pro do rúk potom dostanú už 24. septembra.

Cena menšieho modelu bude začínať na 799 eur a cena modelu iPhone 13 bude potom začínať na 899 eurách.  

Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu