0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Prehľad týždňa: Pápež František na Slovensku a silnejúca tretia vlna

V nedeľu na Slovensko po prvý krát na návštevu pricestoval pápež František. Do Bratislavy priletel František z Budapešti, kde bol len niekoľko hodín. Tento týždeň sa budú konať stretnutia a pápežom a to aj napriek zhoršujúcej sa situácii. Prípadov ochorenia COVID-19 rýchlo pribúda.

Pápež František na Slovensku

Na Slovensku v nedeľu na prvú návštevu pricestoval pápež František. Na návštevu Slovenska ho ešte minulý rok pozvala prezidentka Zuzana Čaputová, keď bola na návšteve vo Vatikáne. Tento rok ide o jednu z najdlhších ciest pápeža Františka. Na Slovensku pápež strávi celkovo štyri dni. Na Letisku M. R. Štefánika privítala pápeža Františka prezidentka Zuzana Čaputová.

Pápež František sa na Slovensku pozrie okrem Bratislavy, do Košíc, Prešova a svoju púť zakončí v Šaštíne. Naspäť do Vatikánu sa vráti v stredu 15. septembra po obslúžení omše v Šaštíne.

Podujatia s pápežom Františkom

Na Slovensko pápež priletel z neďalekej Budapešti, kde sa pápež zúčastnil na eucharistickej konferencii. V Budapešti, ale pápež strávil iba niekoľko hodín. Ešte pred samotnou návštevou Budapešti sa špekulovalo, či sa pápež stretne aj s predstaviteľmi maďarského režimu. Maďarského diktátora Viktora Orbána totiž pápež František opakovane kritizuje za prístup k migrantom a porušovaniu ľudských práv. Nakoniec sa pápež František krátko stretol s premiérom aj prezidentom.

- Inzercia -

S návštevou pápeža Františka sú však spojené mnohé dopravné obmedzenia, na ktoré sa musia pripraviť hlavne obyvatelia Bratislavy. Najväčšie obmedzenia v hlavnom meste budú dnes, ale obmedzeniam v doprave sa obyvatelia hlavného mesta nevyhnú ani v utorok a v stredu počas presunov delegácií. Obrniť trpezlivosťou by sa na niekoľko nasledujúcich dní mali aj cestujúci mestskou hromadnou dopravou. Mnohé linky budú skrátené alebo budú mať zmenené bežné trasy.

Dopravné obmedzenia

Silnejúca tretia vlna

Pápež František prichádza na Slovensko vo chvíli, keď nám rýchlo pribúdajú nové prípady ochorenia COVID-19. Rastie počet pacientov v nemocniciach a už sa blížime k hranici 200 pacientov v nemocniciach.

Pôvodne mali byť všetky podujatia s pápežom organizované len pre plne zaočkovaných. Aj po tlaku niektorých politikov sa Konferencia biskupov Slovenska rozhodla podujatia s pápežom organizovať aj v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19). Kapacita podujatí pre režim OTP sa pomerne rýchlo naplnila a registrácia pre režim OTP skončila ešte pred príchodom pápeža Františka na Slovenku.

Počty prípadov na Slovensku veľmi rýchlo rastú a budúci týždeň bude už väčšina okresov oranžových. Zelené okresy ostávajú prakticky len na západe Slovenska, kde je vyššia zaočkovanosť. Až 10 okresov Slovenska už, ale bude červených a budú v nich platiť prísnejšie opatrenia. Najviac nových prípadov minulý týždeň pribudlo v Košickom a Prešovskom kraji.

Problémom väčšiny okresov Slovenska je stále malá zaočkovanosť. Na očkovanie minulý týždeň vyzvala prezidentka Zuzana Čaputová. To, že očkovanie funguje ukazuje aj príklad Dánska. Dánsko, kde je oboma dávkami vakcíny zaočkovaných takmer 80% populácie krajiny, zrušilo všetky opatrenia a obyvatelia sa takpovediac „vrátili do normálu“.

Lenže na Slovensku je stále silné antivaxerské hnutie, ktoré podporujú aj mnohé politické strany. Niektorým politickým stranám odpor voči očkovaniu pomohol, iným antivaxerské aktivity uškodili a ich preferencie sa prepadli.

Ministerstvo od tohto týždňa povolilo očkovanie detí od 5 do 11 rokov, ktoré bude mať prísne pravidlá a bude dobrovoľné. Očkovanie detí umožnila výnimky ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Štát povolil očkovanie treťou dávkou vakcíny a aj tento týždeň sa bude v mnohých centrách očkovať bez registrácie. Tretia dávka vakcíny pomohla zlepšiť situáciu v Izraeli. V krajine po niekoľkých týždňoch od začiatku očkovania treťou dávkou začal klesať počet nových prípadov. Podávanie tretej dávky vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech už začala posudzovať Európska lieková agentúra.

Zhoršujúcu sa situáciu ukazuje aj monitoring odpadových vôd, ktorý ukázal za minulý týždeň zvýšenú vírusovú nálož hneď v niekoľkých krajoch. Napriek zhoršujúcej sa situácii rozhodli hygienici o skrátení karantény zo 14 na 10 dní. Hygienici tiež vystríhali pred nedodržiavaním opatrení počas podujatí s pápežom Františkom.

Cestovky dostanú eura

Pandémia COVID-19 potrápila hlavne cestovný ruch. Pre sporné opatrenie, keď ľudia na peniaze za nezrealizované zájazdy čakali niekoľko mesiacov, sa stále tisíce Sloveniek a Slovákov nedostalo k peniazom za nezrealizované zájazdy. Mnohé cestovné kancelárie už upozorňovali, že peniaze na výplatu nezrealizovaných zájazdov ani nemajú. Práve týmto cestovkách pomôžu peniaze z Bruselu. Až 65 miliónov eur schválila Európska komisia na poskytovanie zvýhodnených úverov pre problematické cestovné kancelárie, ktoré nemajú peniaze na výplatu klientov.

Peniaze pôjdu v ďalšej schéme pomoci pre autobusových dopravcov, ktorých tiež potrápili opatrenia v boji s ochorením COVID-19. Pomoc naopak začala postupne brzdiť Európska centrálna banka, ktorá minulý týždeň oznámila spomalenie nákupu dlhopisov. Kľúčovú úrokovú sadzbu, ale centrálni bankári nechali nezmenenú.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak predstavil návrh na úpravu tretieho piliera. Cieľom má byť zvýšenie záujmu ľudí o sporenie v treťom pilieri. Štát sa chystá pre tretí pilier uvoľniť pravidlá a pustiť do tretieho piliera chce viac subjektov. Sporenie v treťom pilieri budú môcť ponúkať napríklad banky alebo poisťovne.

Dve miliardy eur sa rozhodol minúť aj minister obrany Jaroslav Naď. Naď ide kupovať nové hračky pre vojakov, ktoré nás budú stáť 1,7 miliardy eur. Vojaci dostanú novú výbavu a poskladáme sa na ňu všetci z našich daní.

Boj proti paragrafu 363

Minulý týždeň na Slovensku pokračovala svätá vojna generálneho prokurátora Maroša Žilinku za zachovanie sporného paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý Žilinka využil na prepustenie Vladimíra Pčolinského na slobodu.

Proti zrušeniu sporného paragrafu sa postavila Právnická fakulta Univerzity Komenského, ktorá prirodzene drží stranu generálnemu prokurátorovi. Ministerka spravodlivosti zostavila pracovnú skupinu, ktorá má navrhnúť zrušenie alebo zmeny sporného paragrafu. Samozrejme sa pracovná skupina radšej na ničom nezhodla, aby si nepokazila dobré vzťahy s generálom Žilinkom alebo naopak s politikmi. Žilinku aj Lipšica si poslanci parlamentu zavolali v piatok na koberec. Žilinka ešte pred tým stihol vystrájať na Facebooku, kde opäť útočil na média a novinárov.

Ministerstvo spravodlivosti možno dostane nové vedie. Pod ministerkou Máriou Kolíkovou sa trasie stolička po tom, ako spolu s ďalšími poslancami konečne ukončila agóniu a opustili stranu Za ľudí. Z mini strany sa stala mikro strana. Rozpad strany Za ľudí sa dal čakať, keď diktátorka Veronika Remišová prakticky stranu ovládla. Remišová sa bála o svoju stoličku predsedníčky strany toľko, až nechala stranu radšej rozpadnúť.

K zemetraseniu prišlo v posledných týždňoch na polícii. Rozhádaných policajtov by mal zjednotiť nový policajný prezident. Tým dočasným bude šéf Lynx komanda. Štefan Hamran povedie políciu do riadneho výberového konania.

Týždeň v znamení Apple

Americká firma Apple tento týždeň predstaví nový iPhone 13. Firma konečne potvrdila, že predstavenie nových zariadení prebehne už 14. septembra o 19.00 hodine. Lenže už sa objavili prvé špekulácie o budúcom iPhone 14. Ten by sa mal ukázať s novým dizajnom, novými farbami a mal by byť tiež návratom ku koreňom.

Apple minulý týždeň oznámil jednu zásadnú novinku. Apple po rokoch povolí platby za niektoré aplikácie mimo App Store. Áno, peklo zamrzlo, a v Cupertine sa rozhodli vyhovieť námietkam niektorých vývojárov a časť aplikácii bude môcť využívať platby aj mimo App Store.

Peklo zamrzlo aj v čínskom Xiaomi, ktoré oznámilo predĺženie podpory pre ešte nepredstavené vlajkové lode. Po rokoch konečne majitelia smartfónov s Androidom dostanú až trojročnú podporu pre aktualizácie na nový Android. Škoda, že práve konkurenčný Apple často podporuje nové verzie iOS aj pre päťročné zariadenia.

Martin
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu