0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Dánsko ruší všetky opatrenia. Zaočkovaných je 74% populácie

Dánsko je európskym premiantom v očkovaní. Krajina má plne zaočkovaných takmer 75% celej populácie. Dánsko má menej potvrdených prípadov a tiež výrazne menej úmrtí ako Slovensko.

Slovensko
405,931
Potvrdené prípady
Updated on 23. September 2021 14:59
Slovensko
12,592
Úmrtia
Updated on 23. September 2021 14:59
Slovensko
8,546
Aktívne prípady
Updated on 23. September 2021 14:59
Slovensko
384,793
Vyliečení
Updated on 23. September 2021 14:59

Míľnik, ku ktorému sa Slovensko ešte ani nepriblížilo už dosiahlo Dánsko. Krajina dlhodobo patrí k premiantom v očkovaní a hneď od začiatku bolo tempo vakcinácie v Dánsku rýchle.

Krajina dnes oznámila, že plne zaočkovaných je 74% celej populácie Dánska. Aspoň prvú dávku vakcíny dostalo už 76% celej populácie Dánska. V prípade dospelej populácie je situácia ešte lepšia, keď aspoň prvú dávku dostalo v krajine už 90% dospelej populácie. Oboma dávkami vakcíny je zaočkovaných 87% dospelej populácie.

Krajina sa preto rozhodla zrušiť aj posledné protiepidemické opatrenia. Už skorej Dánsko zrušilo niektoré opatrenia. Od polovice augusta sa nemuseli nosiť rúška vo verejnej doprave a k ďalšiemu uvoľneniu opatrení potom prišlo od začiatku septembra. Vtedy sa v krajine otvorili nočné kluby, diskotéky a zelenú dostali aj verejné podujatia bez limitu počtu účastníkov. Okrem toho krajina zrušila povinnosť predkladať pri vstupe do reštaurácií doklad o očkovaní.

Vláda teraz zrušila aj posledné obmedzenia. Respirátory ostali odporúčané pri ceste k lekárovi, pri ceste na testovanie alebo pri ceste do nemocnice. Krajina nákazu už nepovažuje na kriticky nebezpečnú. Ochorenie COVID-19 Dánsko zaradilo už len medzi „bežne nebezpečné ochorenia“.

Dánsko, ktoré je podobne veľké ako Slovensko a má približne 5,8 milióna obyvateľov, má výrazne rýchlejšie tempo očkovania a to prestalo úplne očkovať vakcínou od britsko-švédskeho konzorcia AstraZeneca skorej ako Slovensko.

Rovnako lepšie je na tom krajina v počte potvrdených prípadov a tiež v počte úmrtí. Od začiatku pandémie v Dánsku potvrdili 350 tisíc prípadov nákaz ochorením COVID-19, ale len 2.604 úmrtí. Na Slovensku sme od začiatku pandémie potvrdili už 397 tisíc prípadov nákazy (ďalších 386 tisíc prípadov potvrdili antigénové testy) a na ochorenie COVID-19 zomrelo na Slovensku 12.558 obetí.

Lepšie je na tom Dánsko aj pri šírení infekčnejšej delta mutácia koronavírusu SARS-CoV-2. Na Slovensku spôsobuje šíriaca sa delta mutácia masívne šírenie ochorenia COVID-19. Tento týždeň sme opäť zaznamenali vyšší počet prípadov ako v predchádzajúcom týždni a to máme dáta zatiaľ len za prvé štyri dni tohto týždňa. Experti už dlhšie upozorňujú, že počty prípadov môžu prekročiť aj hodnoty z druhej vlny pandémie vzhľadom na pomalé tempo očkovania na Slovensku.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu