0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Strana Za ľudí sa rozpadla. Kolíkovej odídenci mieria do SaS

Strana Za ľudí sa dnes definitívne rozpadla. Frakcia okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej sa definitívne rozhodla opustiť stranu Za ľudí a prechádza do strany SaS. Oznámila to dnes Kolíková a Sulík.

Strana Za ľudí sa už niekoľko mesiacov zmietala v vnútrostraníckej kríze, ktorú vyvolala Veronika Remišová s jej mocenskými sklonmi. Viacero poslancov a tiež niekoľko krajských organizácií žiadala jej výmenu. Remišová sa, ale na stoličke predsedu zabetónovala aj zmenou v predsedníctve.

Dnes sa strana Za ľudí definitívne rozpadla a šesť poslancov spolu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou odchádza so strany Za ľudí. Frakcia má namierené do poslaneckého klubu SaS, ktorý sa zároveň stane druhým najväčším poslaneckým klubom v koalícii.

Kolíková ma pokračovať ďalej

Dnes odchod šestice poslancov zo strany Za ľudí oznámila Mária Kolíková spolu s predsedom strany SaS a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom. Ten na tlačovej konferencii rovno povedal, že trvajú na zotrvaní Kolíkovej ako ministerky spravodlivosti a tiež podporujú zotrvanie ministerky Veroniky Remišovej.

- Inzercia -

Sulík počas tlačovej konferencie povedal, že o svojom zámere informovali už aj premiéra Eduarda Hegera a tiež koaličných partnerov. Kolíková by sa tiež mala stať jedným z troch ľudí, ktorí môžu zastupovať stranu SaS na koaličnej rade. Podľa Sulíka to ostatní členovia koalície zobrali na vedomie.

Najväčší klub a predsednícka stolička?

So zotrvaním Márie Kolíkovej na poste ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej mal v nedávnom rozhovore pre Denník N problém minister spravodlivosti Jaroslav Naď. Ten v rozhovore naznačil, že Kolíková môže o svoju ministerskú stoličku prísť.

Odchod Veroniky Remišovej zasa naznačoval predseda strany Sme rodina Boris Kollár, ktorý tvrdil, že nemá význam, aby strana s podporou dvoch alebo troch poslancov mala vlastné ministerstvo.

Lenže pomer síl sa prechodom odídencov zo strany Za ľudí do strany SaS výrazne zmenil. Poslanecký klub SaS je teraz druhý najväčší a podľa koaličnej zmluvy má teda SaS nárok na post predsedu parlamentu. Ten teraz zastáva Boris Kollár, ktorý hovoril o možnom odchode Veroniky Remišovej. Sulík počas tlačovej konferencie povedal, že strana SaS trvá na tom, aby na ministerstve spravodlivosti zostala Mária Kolíková. Výmenou za to nebude žiadať post predsedu parlamentu. SaS vyjadrilo podporu aj Veronike Remišovej. Ak by Kollár trval na odchode Remišovej a OĽaNO na odchode Kolíkovej môže sa rozkývať stolička pod Borisom Kollárom.

Šestica odídencov

Okrem Márie Kolíkovej vystupujú zo strany Za ľudí aj poslanci Vladimír Ledecký, Tomáš Lehotský, Marek Hattas, Michal Luciak, Vladimíra Marcinková. Z klubu Za ľudí odchádza aj Ján Benčík, ktorý nie je členom Za ľudí, iba za ňu kandidoval v parlamentných voľbách.

Odídenci zo strany Za ľudí budú v poslaneckom klube SaS fungovať ako platforma Za spravodlivé Slovensko. Koliková a jej frakcia teda nevytvoria žiadny nový politický subjekt ani nevstupujú do strany SaS.

„V strane Za ľudí pretrváva dlhodobo napätie. Škodí to samotnej strane, koalícii a v konečnom dôsledku aj celému Slovensku. K odchodu zo strany sme boli v podstate aj vyzvaní,”

povedala Mária Kolíková.

Predsedníčka Veronika Remišová sa o odchode väčšiny poslancov dozvedela cez SMS. Márii Kolíkovej nedvíhala telefón a Kolíková sa médiám posťažovala, že Remišová sa s ňou dlhodobo odmietala strebnúť.

Klub končí

Poslanecký klub strany Za ľudí dnešným dňom končí. Po odchode šestice poslancov nemá klub minimálny potrebný počet poslancov, aby mohol fungovať. Na fungovanie klubu je potrebných minimálne 8 poslancov. Remišovej momentálne v parlamente ostali štyria poslanci. Ani tými si, ale nemôže byť istá.

Remišová na celú situáciu reagovala, že ide o zradu Kolíkovej. V krátkom vyjadrení predsedníčka najmenšej koaličnej strany hovorila dokonca o zavadzaní a klamaní. Sama, ale nemá isté ministerské miesto a jej strana už nemá ani poslanecký klub. Otvorene v parlamente Remišovú podporujú len dve poslankyne.

„Vnímam to ako zradu hodnôt, programu a všetkých členov strany Za ľudí. Hoci to na verejnosti popierali a všetkých zavádzali, skupinka Márie Kolíkovej už dlhý čas hľadala cestu, ako stranu Za ľudí aj poškodiť, aj si zachovať svoje funkcie, ktoré vďaka strane a jej členom získali. Prestup skupinky Márie Kolíkovej k SaS je zradou stoviek členov strany Za ľudí, vďaka ktorým má skupinka svoje funkcie vo vláde aj v parlamente. Je to zrada voličov strany, ktorí im dali hlas na základe programu Za ľudí,“

uviedla Veronika Remišová.

Lehotský bude podpredsedom?

Sulík počas tlačovej konferencie uviedol, že SaS by teraz mala mať nárok aj na post podpredsedu parlamentu, ktorý je po odchode Juraja Šeligu neobsadený. Kandidatúru Tomáša Lehotského stiahla Remišová, pretože patril práve do frakcie Márie Kolíkovej.

Sulík priznal, že práve Lehotský by mal byť kandidátom na podpredsedu parlamentu za stranu SaS. Rozdelenie síl je však otázkou ďalšieho vyjednávania v koalícii. Otázne je na čom bude trvať Boris Kollár a aké požiadavky bude mať OĽaNO. Už sa objavili špekulácie, že zostávajúci poslanci zo strany Za ľudí môžu skončiť v strane OĽaNO.

Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu