0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Slovensko povolí očkovanie detí a tiež preočkovanie treťou dávkou

Minister zdravotníctva dnes informoval, že Slovensko povolí očkovanie detí a tiež preočkovanie treťou dávkou proti ochoreniu COVID-19.

Slovensko sa zaradí ku krajinám, ktoré budú očkovať dospelých treťou dávkou vakcíny. Informoval o tom dnes minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Preočkovanie bude v prvej fáze dostupné pre najviac ohrozené skupiny obyvateľstva a pre zdravotníkov.

Očkovať treťou dávkou vakcíny sa na Slovensku začne 13. septembra a v prvom kole pôjde o zdravotníkov. Podmienkou bude, aby od podania druhej dávky vakcíny uplynulo minimálne 8 mesiacov. V prípade tretej dávky sa bude vždy používať len mRNA vakcína (Pfizer/BioNTech alebo Moderna).

Po zdravotníkoch potom tretiu dávku vakcíny dostanú imunokompromitovaní pacienti (napríklad pacienti po transplantáciách orgánov alebo krvnej drene), klienti a zamestnanci domovov sociálnych služieb, učitelia a zamestnanci škôl a školských zariadení, pacienti nad 60 rokov a nakoniec ostatná populácia.

„Verím tomu, že aj na základe skúseností z iných krajín prispeje k väčšej ochrane zaočkovaných pacientov a možnému zníženie náporu na zdravotnícke zariadenia,“

povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Lengvarský zároveň potvrdil, že od štvrtka 9. septembra bude možné nechať zaočkovať deti vo veku od 5 do 11 rokov. Očkovanie bude dobrovoľné a po súhlase rodiča dieťaťa. Potrebný bude aj súhlas pediatra alebo iného odborného lekára.

„Táto požiadavka bola vznesená aj z radov odborníkov, pediatrov a iných lekárov, ktorí sa venujú očkovaniu a ochrane detí. Má prispieť k tomu, aby sme ochránili hlavne citlivé skupiny detí, ktoré by mohli mať ako neočkovaní pri styku s covidom-19 nejaké problémy,“

vysvetlil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Minister zdravotníctva uviedol, že pri deťoch od 5 do 11 rokov sa bude podávať len tretinová dávka vakcíny. Akou vakcínou sa budú deti očkovať minister nespresnil, ale pravdepodobne pôjde o mRNA vakcíny.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu