0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Rezort obrany plánuje minúť 2 miliardy eur na novú techniku

Ministerstvo obrany SR chystá historicky najväčší nákup armádnej techniky. Do výzbroje majú pribudnúť pásové obrnené vozidlá za 1,74 miliardy eur a bojové obrnené vozidlá za 332 miliónov eur. Plán je vyzbrojiť pozemné sily v súlade s národnými a aliančnými obrannými prioritami.

Projekty majú v súčasnosti iba podobu investičných zámerov. Po ich schválení vládou SR by ministerstvo malo získať ponuky, ktoré spracuje do štúdie uskutočniteľnosti. Štúdiu potom predloží na ekonomické hodnotenie Útvaru hodnoty za peniaze a požiada vládu o povolenie rokovať o zmluve.

Na projekty môžu nadväzovať ďalšie fázy, ktoré budú mať formu opcie. Ich realizácia bude vždy na základe samostatnej štúdie uskutočniteľnosti.

„Odporúčame, aby ministerstvo obrany počas ďalšej prípravy investície zdôvodnilo požiadavku, aby vozidlá mali schopnosť plávať a doplnilo ekonomické porovnanie alternatív s inými, lacnejšími vozidlami,“

uviedol Útvar hodnoty za peniaze.

Nasledujúca fáza projektov môže priniesť úspory. Kvalitná, otvorená súťaž s mnohými ponukami má potenciál podľa expertov z Útvaru hodnoty za peniaze znížiť jednotkové ceny. Ministerstvo obrany by tiež malo podľa analýzy zdôvodniť požiadavku na vyšší počet pásových vozidiel oproti predošlým plánom, alebo znížiť ich počet.