0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Komentár: Keď sa z generálneho prokurátora stane všemocný boh

Generálna prokuratúra pustila na slobodu nominanta Sme rodina, bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby, Vladimíra Pčolinského. Námestník Maroša Žilinku zrušil aj všetky obvinenia a Pčolinský je na slobode.

Rozhodnutie, ktoré rozvírilo pokojné slovenské politické vody prišlo tento týždeň z generálnej prokuratúry. Žilinka pustil na slobodu bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského. Teda Pčolinského na slobodu nepustil priamo Žilinka, ale jeho námestník Jozef Kandera.

Rozhodnutie je však mierne povedané sporné a prišlo v čase, keď špeciálna prokuratúra pripravovala na Pčolinského obžalobu. Celé rozhodnutie má niekoľko sporných bodov a sporné je aj správanie generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Žilinka sa predviedol ako všemocný boh, ktorý neznesie žiadnu kritiku verejnosti.

Sporné prepojenie

Poďme, ale postupne. Rozhodnutie o prepustení Pčolinského vyšlo v utorok 31. augusta. Prakticky okamžite spustilo obrovskú vlnu kritiky. Prečo? Dôležité je, že generálny prokurátor Maroš Žilinka je nominantom strany Sme rodina. Žilinka sa z rozhodovania o Pčolinskom vylúčil, pretože sa s ním osobne pozná. Tak o zrušení obvinenia proti Vladimírovi Pčolinskom rozhodol podriadený Žilinku.

- Inzercia -

Samotný Vladimír Pčolinský bol tiež nominantom Sme rodina. Jeho brat Peter Pčolinský je aj poslancom za Sme rodina a častým kritikom ministra vnútra Romana Mikulca. Obaja sa s generálnym prokurátorom osobne poznajú.

Aj preto sa rozhodnutie o zrušení obvinení nepáčilo politikom a tiež mimovládnym organizáciám ako napríklad nadácii Zastavme korupciu. Politici rozhodnutie skritizovali aj pre správanie generálneho prokurátora, ktorý sa akosi vyhýba médiám.

Všemocný Žilinka

Žilinka na zrušenie obvinenia proti Vladimírovi Pčolinskému využil sporný paragraf 363 Trestného poriadku, ktorý z generálneho prokurátora prakticky boha s neobmedzenými možnosťami. Žilinka môže rušiť prakticky akékoľvek rozhodnutie v prípadnom konaní. Na slobodu teda môže pustiť akéhokoľvek zločinca a nikto s tým nič nenarobí. Proti jeho rozhodnutiu neexistuje žiadny opravný prostriedok.

Žilinka pred kamerami tvrdil, že paragraf k svojmu fungovaniu nutne potrebuje. To je však hlúposť, pretože o vine alebo nevine má rozhodovať len súd a nie je jedna osoba v podobe generálneho prokurátora, ktorý je navyše politickým nominantom a prakticky neodvolateľný.

Iná situácia by bola ak by bol generálny prokurátor priamo volený. Vtedy by sa predišlo politickým tlakom, pretože by zvolenie a prípadné zotrvanie vo funkcii nemali v rukách poslanci, ale voliči. Navyše by bol prokurátor pod väčším verejným drobnohľadom a určite by si rozmyslel, či bude robiť sporné rozhodnutia.

Neznáša média

Faktom je, že generálny prokurátor Maroš Žilinka od začiatku svojho pôsobenia dokazuje opak toho čo tvrdil pri verejnom vypočutí. Vtedy Žilinka hovoril o tom, ako chce budovať otvorenejšiu prokuratúru.

Teraz Žilinka naopak buduje doslova čínsky múr a snaží sa média od prokuratúry držať čo najďalej. Dokázal to aj tlačovou konferenciou, na ktorej chcel Žilinka vysvetliť prepustenie Haščáka a Pčolinského.

Na tlačovú konferenciu pozval Žilinka len niektoré média a tie kritické museli ostať sedieť na chodníku. Tvrdenie, že za všetko môže COVID v tomto prípade neobstojí. COVID je skutočne skvelá výhovorka, ale ak mali na generálnej prokuratúre kapacitné problémy, mohli jednoducho tlačovú konferenciu usporiadať vonku pred budovou. Vzhľadom na počasie by v tom nebol najmenší problém. Vyhovárať sa na COVID je v tomto prípade priam až odporné a zbabelé.

Rýchla náprava?

Napraviť Žilinkove rozhodnutie už nebude možné, ale je potrebné čím skôr zabezpečiť, aby sa nič podobné nestalo. Jeden človek nemá mať právo zrušiť obvinenie a obzvlášť, keď niekoľko súdov rozhodne, že stíhanie aj väzba sú zákonné. Či sa to politikom páči alebo nie má byť generálna prokuratúra nestranná.

Už sa síce rozbehol akýsi boj za obmedzenie paragrafu 363, ale to rozhodne nestačí. Zmeniť by sa mala aj samotná voľba generálneho prokurátora a voliť by ho rozhodne nemali poslanci. Pokiaľ má mať generálny prokurátor právo rušiť rozhodnutia, mali by ho voliť ľudia priamo ako volíme prezidenta.

Začať by sa, ale rozhodne malo paragrafom 363, ktorý je v rukách politického nominanta akým je Maroš Žilina, príliš nebezpečným. Páčiť sa to nemusí právnickej fakulte, páčiť sa nemusí všemocnému Borisovi Kollárovi ani ďalším politikom, ale je to to jediné čo ma dokáže presvedčiť, že rozhodnutia Žilinku nebudú budúcnosti politicky motivované.

Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu