0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

EMA začala v zrýchlenom konaní posudzovať potrebu tretej dávky vakcíny Pfizer/BioNTech

Európska lieková agentúra začala posudzovať potrebu podania tretej dávky vakcíny od konzorcia spoločností Pfizer/BioNTech. Rozhodnutie by malo padnúť do niekoľkých týždňov.

Rozhodnutie Európskej liekovej agentúry (EMA) o podaní tretej dávky vakcíny by malo byť známe v priebehu niekoľkých týždňov. EMA začala posudzovať potrebu podania tretej posilňujúcej dávky vakcíny od konzorcia firiem Pfizer a BioNTech tento týždeň.

Rozhodovanie sa zatiaľ týka len osôb starších ako 16 rokov, ktoré boli zaočkované dvomi dávkami vakcíny Pfizer/BioNTech. Prípadná tretia dávka vakcíny Comirnaty by sa mala aplikovať po uplynutí 6 mesiacov od podania druhej dávky vakcíny, aby sa zabezpečil dostatočný účinok vakcíny aj proti delta mutácii koronavírusu SARS-CoV-2.

EMA pracuje na zrýchlenom posúdení údajov, ktoré jej poskytli firmy Pfizer a BioNTech. Obe firmy poskytli agentúre aj výsledky z prebiehajúcich klinických štúdií. V tých zatiaľ dostalo posilňujúcu tretiu dávku približne 300 zdravých dospelých a to približne po pol roku od podania druhej dávky.

- Inzercia -

EMA zároveň posudzuje aj podanie tretej posilňujúcej dávky vakcíny Comirnaty a Spikevax pre osoby s oslabenou imunitou, ktoré by nemuseli mať vytvorený dostatok protilátok proti ochoreniu COVID-19.

S aplikovaním tretej dávky vakcíny sa už začalo v niektorých štátoch. Medzi prvými bol Izrael, kde tretiu dávku vakcíny dostali už dva milióny ľudí. Treťou dávkou vakcíny začali očkovať napríklad aj vo Veľkej Británii, kde sa očkovanie týka práve ľudí s oslabenou imunitou. Očkovanie treťou dávok začali viaceré krajiny a pripravuje sa naň napríklad aj susedné Česko. Na Slovensku zatiaľ nie je schválené žiadne oficiálne odporúčanie v súvislosti s podávaním tretej dávky vakcíny.

Medzičasom schválili definitívne vakcínu Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech v USA. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) už rovnako posudzuje podanie tretej posilňujúcej dávky vakcíny Comirnaty. Podľa amerických úradov by mala byť tretia dávka k dispozícii zrejme v priebehu septembra.

Dôvodom pre podanie tretej dávky má byť nákazlivejší delta variant koronavírusu SARS-CoV-2. Viaceré štúdie preukázali, že aj napriek podaniu dvoch dávok vakcíny sa môže osoba delta mutáciou ľahšie infikovať. Všetky používané vakcíny však aj naďalej chránia pred ťažkým priebehom ochorenia, hospitalizáciou a úmrtím. Delta však nemusí byť jediným dôvodom pre rozšírenie očkovania o ďalšiu dávku. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila medzi rizikové varianty aj kolumbijskú mutáciu „mí“, ktorá sa zrejme ešte lepšie dokáže vyhýbať imunitnému systému a protilátkam.

Pred podaním tretej dávky vakcíny však vystríhalo Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) a tiež WHO. Obe inštitúcie varovali, že jednotlivé štáty by sa pred podávaním tretej dávky vakcíny mali skôr zamerať na podanie prvej a druhej dávky vakcíny, čo najväčšiemu počtu ľudí. Až po tom by mali štáty riešiť podávanie tretej dávky vakcíny.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu