0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Vo veku 88 rokov zomrel francúzsky herec Jean-Paul Belmondo

Známy francúzsky herec Jean-Paul Belmondo zomrel vo veku 88 rokov. Informáciu potvrdil pre agentúru AFP jeho právnik. V roku 2001 prekonal Belmondo mŕtvicu po ktorej sa stiahol z verejného života.

Belmondo pochádzal z umeleckej rodiny, jeho otec bol francúzsky sochár Paul Belmondo, matka (sicílskeho pôvodu) bola maliarka a tiež tanečníčka. Brat Alain je režisér a producent a sestra Muriel tanečnica.

Belmondo sa veku 16 rokov rozhodol, že sa stane hercom. V roku 1951 ho prijali na národnú akadémiu dramatických umení (CNSAD). V roku 1953 si zobral za manželku Elodie Constantinovú, s ktorou mal tri deti.

Filmová kariéra Jeana-Paula Belmonda sa začala vo filme Molihre (1956), no jeho prvá veľká filmová úloha bola postava anti-hrdinu Michela Poiccarda vo filme Na konci s dychom režiséra Jeana-Luca Godarda z roku 1960. Neskôr účinkoval vo filozofickom filme Jeana-Pierra Melvilla Léon Morin, kňaz a ďalších dvoch Godardových filmoch (Žena je žena (1961) a Bláznivý Petríček (1965)).

Belmondo sa začal postupne presadzovať v komerčnejších projektoch, najmä v akčných filmoch alebo komédiách, ako Muž z Ria (1965). Až do polovice osemdesiatych rokov hrával Belmondo najmä akčných, často cynických hrdinov.

V neskoršom veku sa sústreďoval na divadlo a po mŕtvici v roku 2001 sa stiahol z verejného života. V apríli 2007 ho vyznamenali najvyšším francúzskym štátnym vyznamenaním, Radom čestnej légie.