0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Do autobusov a vlakov sa v júni vrátili už štyri pätiny cestujúcich v porovnaní s predkovidovým obdobím

Prepravený objem tovarov zaostával v júni 2021 za predošlými rokmi. V nákladnej i osobnej doprave rástla dynamickejšie preprava po železnici.

Prostriedky nákladnej dopravy prepravili v júni 2021 viac ako 19,8 milióna ton tovaru. keď medziročné zníženie objemu prepravy predstavovalo 12 %. V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 je pokles ešte vyšší, o 14,7 %.

Podniky verejnej nákladnej dopravy, ktoré majú dopravu ako hlavnú podnikateľskú činnosť, prepravili v šiestom mesiaci tohto roka 13,2 milióna ton tovaru (66,7 % z celkového objemu nákladnej prepravy). Medziročný nárast predstavuje 1,9 %, za objemom prepravy v júni 2019 ešte zaostávali o 8,2 %.

Kým preprava nákladov po železnici sa v šiestom mesiaci medziročne zvýšila až o 31,8 %, cestná nákladná doprava vzrástla o 4,2 %. Obe podstatné zložky verejnej nákladnej dopravy už v preprave tovaru prekonali aj jej objem z júna 2019.

Výkony v nákladnej doprave, ktoré okrem množstva prepravovaného tovaru zohľadňujú aj prepravnú vzdialenosť, dosiahli v júni tohto roka necelých 3,2 mld. tonokilometrov (tkm) a len nepatrne zaostávali za výkonmi spred roka. Boli súčasne zhruba o desatinu nižšie ako v júni pred dvoma rokmi.

Preprava tovaru na dlhšie vzdialenosti v rámci podnikov verejnej dopravy vzrástla oproti rovnakému mesiacu vlaňajška výraznejšie v železničnej doprave (o 33,1 %), kde už prevýšila hodnotu ukazovateľa spred dvoch rokov, ale aj po ceste (14,2 %).

Výkony v osobnej doprave rástli rýchlejšie ako počet cestujúcich

V júni sa prostriedkami verejnej osobnej dopravy prepravilo 45,4 milióna pasažierov, čo je najviac v tomto roku a takmer na úrovni štyroch pätín tohto ukazovateľa spred dvoch rokov. V porovnaní s júnom 2020 ide medziročne o zvýšenie o 13,9 %, výraznejšie rástla preprava cestujúcich po železnici, o 17,7 %.

Výkony v osobokilometroch v osobnej doprave, ktoré zohľadňujú celkový počet cestujúcich a vzdialenosť ich prepravy, rástli v šiestom mesiaci 2021 medziročne dynamickejšie ako celkový počet cestujúcich, o 22,8 %. Stále však boli len na úrovni 59,4 % z júna spred dvoch rokov.

Tržby v júni vzrástli medziročne najviac v leteckej doprave

Tržby v odvetví doprava a skladovanie vzrástli v júni 2021 medziročne o 16,2 %. Minulý rok počas vrcholiacej prvej vlny pandémie koronavírusu sa prepadli v porovnaní s predvlaňajším júnom o 12,7 %. V šiestom mesiaci tohto roka sa oproti predchádzajúcemu obdobiu razantne zvýšili tržby v leteckej doprave (o 169 %), pätinový nárast zaznamenali aj v skladových a pomocných činnostiach. Medziročný prírastok ukazovateľa podporila aj najväčšia zložka pozemná doprava (vrátane dopravy potrubím), ktorá má viac ako polovičný podiel na odvetví (rast o 15,3 %). Medziročný pokles tržieb (o 26,6 %) zaznamenala v júni len jedna zložka tohto odvetvia – vodná doprava.

Priemerná nominálna mesačná mzda v odvetví dopravy a skladovania bola v porovnaní s júnom 2020 vyššia o 9,3 %, keď dosiahla 1 103 eur. Reálna mzda sa zvýšila o 6,2 %. Oproti minuloročnému júnu vzrástli priemerné mzdy vo všetkých zložkách tohto odvetvia, najviac vo vodnej doprave (o 26,1 %) a v leteckej doprave (o 21,1 %).

Zamestnanosť v doprave a skladovaní sa počas šiesteho mesiaca tohto roka medziročne znížila o 2,2 %. Pokles počtu zamestnancov sa prejavil vo všetkých zložkách odvetvia (najvýraznejšie vo vodnej doprave) s výnimkou skladových a pomocných činností.

Doprava za prvých šesť mesiacov roka 2021

Prostriedky nákladnej dopravy prepravili za prvých šesť mesiacov tohto roka 114,3 milióna ton tovaru, čo je o 2,3 % menej ako v rovnakom obdobím vlaňajška (január – jún 2020). Výkony v tonokilometroch boli vyššie o 11,1 %.

Osobnou dopravou sa pri medziročnom poklese o 22,6 % prepravilo 194,5 milióna osôb. Po železnici sa preprava ľudí znížila o 26 % a po ceste o 22 %. Výkony v osobokilometroch klesli o 32,3 %.

Od začiatku tohto roka sa tržby v doprave a skladovaní medziročne zvýšili o 14,3 %. Počet zamestnaných osôb sa za prvých šesť mesiacov roka 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížil o 2,7 %. Priemerná nominálna mesačná mzda medziročne vzrástla o 6,4 % (na 1 063 eur) a reálna mzda o 4,7 %.

Tlačová správa
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu