0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

WHO začala monitorovať kolumbijský variant „mí“

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začala monitorovať kolumbijský variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa prvý krát objavil v januári tohto roka.

Podľa WHO existuje obava, že kolumbijský variant, označovaný gréckym písmenom „mí“, môže unikať protilátkam. Už skorej sa objavili informácie, že môže byť kolumbijský variant odolnejší voči protilátkam a nemusí proti nemu fungovať očkovanie.

„Variant mí disponuje súborom mutácií, ktoré poukazujú na vlastnosti, ktoré by mohli potenciálne viesť k tomu, že vírus unikne imunitnému systému,”

uvádza sa v pandemickej správe, ktorú vydáva WHO.

Kolumbijsky variant „mí“ SARS-CoV-2 má viacero mutácií, ktoré indikujú riziko rezistencie voči očkovacím látkam, ale aj proti protilátkam získaným po prekonaní očkovania COVID-19. Podľa WHO je preto potrebné vykonať ďalšie štúdie, ktoré by dokázali bližšie identifikovať prípadne riziko odolnosti variantu proti protilátkam.

Kolumbijský variant „mi“ sa pritom okrem samotnej Kolumbie, v ktorej ho prvý krát identifikovali, objavil aj v ďalších krajinách sveta a to vrátane Slovenska.