0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Komentár: Peniaze pre všetkých? Ďalší populistický krok Sme rodina

Populisti zo Sme rodina opäť raz dokázali, že im štátne peniaze nie sú sväté a s radosťou ich budú rozhadzovať. Sme rodina chce všetkých rodičom detí do 18 rokov poslať v októbri 75 eur.

Rozhadzovať štátne peniaze je pomerne jednoduché, veď prakticky to nejde z vreciek politikov. Minister práce Milan Krajniak včera informoval, že vláda sa chystá rodičom detí do 18 rokov poslať v októbri rovných 100 eur namiesto bežných rodinných prídavkov.

Z peňazí nás všetkých teda vláda vyplatí približne 100 miliónov eur. Peniaze dostanú všetci rodičia bez ohľadu na výšku ich príjmov a na to, či to skutočne potrebujú alebo nie. Takže napríklad sám Boris Kollár, ako predseda Sme rodina, na účet dostane 825 eur. Boris Kollár potrebuje peniaze navyše, aby deti dokázal poslať do školy?

Pre všetkých?

Podobné populistické kroky robili všetky vlády. Robert Fico posielal peniaze hlavne dôchodcom, keďže práve tí tvoria hlavnú voličskú základňu Smeru. Táto vláda sa rozhodla rozdávať štátne peniaze hlavne rodičom detí. Už raz peniaze rodičom detí poslala. Vtedy dostali peniaze sociálne slabšie rodiny, pretože podľa politikov práve títo ľudia najviac strádali pre lockdown a pandémiu COVID-19.

- Inzercia -

Rodiny, ktoré často žijú zo sociálnych dávok a tie im aj počas lockdownu prišli v plnej výške. Na druhej strane boli stovky tisíc pracujúcich rodičov, ktorí nedostali ani cent navyše a to napriek tomu, že ich rodinný rozpočet často prišiel o stovky eur mesačne. Mali smolu, o prácu neprišli, neskončili na sociálnych dávkach, len im napríklad zamestnávatelia nevyplatili odmeny a bonusy. Týmto rodičom sa vláda vtedy otočila chrbtom a zabudla na nich.

Nemal by som problém s vyplatením prídavkov navyše pre tých, čo to skutočne potrebujú. Ale potrebuje peniaze navyše napríklad rodina s dvomi deťmi a príjmom tri tisíc eur? Asi nie. Navyše ako chce vláda zabezpečiť, aby sa peniaze skutočne dostali deťom? Nijako.

Nie peniaze a cez školy

Rozdávať rodičom detí peniaze nie je rozhodne dobrý nápad. Za prvé peniaze z našich daní dostanú aj tí, čo to vôbec nepotrebujú, ale hlavne aj tí čo to potrebujú môžu peniaze minúť na čo len chcú. Lenže populistické rozhodnutia Sme rodina nikdy neboli veľmi premyslené a politici z tohto hnutia veľmi radi robia bombastické vyhlásenia, ale skutek utek.

Ak by to Sme rodina myslela skutočne vážne mohlo byť riešenie pomoci oveľa adresnejšie. Školy mohli od úradov dostať zoznamy detí, ktoré pomoc skutočne potrebujú. Pomôcky pre deti by potom zabezpečila samotná škola a deti by ich mali pripravené pri nástupe do školy. Náklady na pomôcky by školám potom štát kompenzoval.

Leňte teraz peniaze pristanú na účtoch a v rukách rodičov, ktorí si s nimi môžu urobiť čo len chcú. Ak skončia napríklad na dne pohára, tak im v tom nikto nezabráni. Aj to ukazuje, že populistický krok Sme rodina nie je vôbec premyslený a ide opäť raz iba na naháňanie politických bodov.

Vyberú a vrátia späť

Mnoho rodičov sa kroku Sme rodina teší – lenže tí asi zabudli na to, že na tieto mimoriadne detské prídavky sa nakoniec poskladáme všetci. Peniaze idú z našich daní, ktoré od nás štát vyberie. Už bez tak deravá kasa bude ešte viac krvácať.

Namiesto populistického vyplácania peniazi by mali mať politici na pamäti systémové riešenia. Ak by to politici s pomocou mysleli vážne, už dávno mohla byť prijatá riadna legislatívna, ktorá by pomoc pre deti v núdzi umožnila a nastavila pre ňu jasné pravidlá.

Vláda by rovnako nikdy nemala mať kompetenciu len tak schváliť 100 miliónov eur, ktoré sa vyplatia zo štátnych peňazí. Politici na Slovensku radi robia (hlavne pred voľbami) populistické kroky a rozhadzujú štátne peniaze. Štátna kasa potom zíva prázdnotou a peniaze chýbajú všade.

Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu