0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Generálna prokuratúra pustila Pčolinského aj Kollára na slobodu. Napriek opačnému názoru súdov

Generálna prokuratúra dnes nečakane zrušila obvinenia bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského aj podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára.

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský, brat poslanca za Sme rodina Petra Pčolinského, mieri na slobodu. Rozhodla o tom dnes generálna prokuratúra.

Námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera zrušil obvinenie po preskúmaní spisu. Kandera dospel k záveru, že neboli splnené zákonné podmienky na trestné stíhanie oboch obvinených – teda bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, ako aj konkurzného právnika Zoroslava Kollára.

Opačný názor

Kandera obvinenie Pčolinského a Kollára zrušil pre „závažné procesné pochybenia a pre absenciu dôkazov“, ktoré by dôvodnosť vzneseného obvinenia potvrdzovali.

„Námestník generálneho prokurátora posúdil zákonnosť stíhania obvinených Ing. V. P, PhD. a JUDr. Z. K. Námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera, v zastúpení generálneho prokurátora Slovenskej republiky, ktorý z dôvodu zachovania nestrannosti vo veci nekoná, zrušil uznesenia vyšetrovateľa NAKA zo dňa 11.03.2021 a 13.04.2021, ktorými vzniesol obvinenie Ing. V. P., PhD. pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, zločin prijímania úplatku, prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a prečin podplácania a JUDr. Z. K. pre prečin podplácania, ako aj naň nadväzujúce uznesenia prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry zo dňa 20.04.2021 a 28.04.2021 o za­mietnutí sťažností obvinených, podaných proti týmto uzneseniam o vznesení obvinenia,”

informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
- Inzercia -

Zaujímavé je, že rozhodnutie generálnej prokuratúry prichádza po tom, ako sa na ňu obrátil sám obvinený Vladimír Pčolinský. Pčolinský požiadal, aby dozorovanie prípadu prevzala práve generálna prokuratúra. Generálna prokuratúra na zrušenie obvinenia využila paragraf 363, ktorý bol v minulosti opakovane kritizovaný nakoľko generálnej prokuratúre dáva obrovskú moc rušiť obvinenia. Generálneho prokurátora pritom volia poslanci a je teda aj pod politickým tlakom.  

Generálneho prokurátora Maroša Žilinku podporila pri voľbe aj strana Sme rodina, ktorej poslanec Peter Pčolinský je bratom bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského. Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa pritom práve z Pčolinského kauzy sám vylúčil pre možný stret záujmov.

Mocenský boj?

Rozhodnutie generálnej prokuratúry o zrušení obvinenia je v ostrom kontraste s viacerými rozhodnutiami súdov, ktoré nevideli dôvod na zrušenie obvinenia a prepustenie Pčolinského a Kollára z väzby.

Prípad opakovane posudzovali tri senáty Najvyššieho súdu (celkovo 8 sudcov) a tiež dvaja sudcovia pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu. Pčolinského kauzu teda posudzovalo desať sudov, ktorí videli dôvody pre väzbu aj stíhanie bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby.

„Od vzniku Úradu špeciálnej prokuratúry nebolo nikdy rozhodnuté o zrušení obvinenia obvinenému, ktorého dôvodnosť trestného stíhania bola preskúmavaná v rámci konania o väzbe Špecializovaným trestným súdom a Najvyšším súdom Slovenskej republiky,“

podotkol v oficiálnom vyhlásení Úrad špeciálnej prokuratúry.

Už niekoľko týždňov je vidieť mocenský boj medzi špeciálnou prokurátorov vedenou Danielom Lipšicom a generálnou prokuratúrou vedenou Marošom Žilinkom. Generálny prokurátor odmietol vymenovať za zástupcu špeciálneho prokurátora Petra Kysela a to aj napriek tomu, že ho odporúčala aj rada prokurátorov. Neskôr špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica ostro skritizoval Maroš Žilinka na svojom účte na Facebooku a podal na neho disciplinárny návrh.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu