0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Prehľad týždňa: Nepokojný Afganistan, zdražovanie elektriny aj silnejúca tretia vlna

Uplynulý týždeň bol mimoriadne nepokojný v Talibanom ovládanom Afganistane. Nepokojný týždeň bol, ale aj na Slovensku a to najmä pre razantné zvyšovanie cien elektriny od budúceho roka. Rastie aj počet nových prípadov ochorenia COVID-19.

Astronomický rast cien elektriny

Kľudné vody covidové minulý týždeň poriadne rozvírili informácie o zvyšovaní cien elektriny na Slovensku. Nejde pritom o rast cien v jednotkách percent, ale ceny porastú zrejme aj o viac ako 15%.

Pre mnohé chudobné slovenské domácnosti to môže byť pomyslený posledný klinec do rakvy. Rastúce ceny elektriny totiž budú znamenať aj zvyšovanie cien potravín, ale aj ďalších komodít a služieb. Ceny potravín pritom rastú rovnako rýchlo a po zvýšení cien elektriny môže cena potravín ešte výraznejšie vrásť.

Opozícia pre budúcoročné zvýšovanie cien elektriny chce zvolať aj mimoriadnu schôdzu parlamentu. Koaličná SaS už informovalo, že mimoriadnu schôdzu parlamentu plánuje sabotovať. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý má v rukách zdražovanie elektriny patrí práve pod rezort hospodárstva. Tomu šéfuje šéf SaS Richard Sulík.

- Inzercia -

Ceny elektriny na svetových trhoch, od ktorých sa odvíjajú ceny elektriny aj pre domácnosti, posledných niekoľko mesiacov vytrvalo rastú. Pre domácnosti by budúci rok mohol priniesť ročne až o 40 eur vyššie náklady na elektrinu.

Zdražovanie má teraz v rukách Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý musí rozhodnúť o cenách pre budúci rok. Zdražovanie pritom nemusí byť tak drastické, ak by ÚRSO znížil niektoré poplatky, tie pritom tvoria až 60% ceny elektriny.

O koľko v skutočnosti cena elektriny budúci rok vzrastie si musíme ešte počkať, kým ÚRSO nevydá rozhodnutie o cenách pre budúci rok. Pre mnoho Slovákov, ale zobudenie sa do Nového roka 2022 bude znamenať vyššie náklady nie len na elektrinu.

Znížiť dosah zvyšovania cien elektriny nepomôže ani zvýšená minimálna mzda, ktorá sa od budúceho roka kozmeticky upraví na 646 eur. Ministerstvo práce sa pochválilo klesajúcou nezamestnanosťou a tiež dvomi miliardami vyplatenej covidovej pomoci pre firmy.

Krajniakov rezort chce do parlamentu poslať aj novelu zákona, ktorá má priniesť „rodičovský dôchodok“. Pred jeho zavedením vystríha Útvar hodnoty za peniaze, ktorý zavedenie „rodičovského dôchodku“ kritizuje.

Finančná správa minulý týždeň zverejnila výsledky prebiehajúcich kontrol evidencie tržieb. Vďaka kontrolám sa tržby začali zvyšovať. Nepoctiví obchodníci sa zľakli masívnych kontrol zo strany finančnej správy a možných mastných pokút.

Tretia vlna silnie

Od dnešného dňa pribudlo oranžových okresov. Od dnešného dňa je ich až 14 a aj zvyšujúci sa počet oranžových okresov dokazuje, že tretia vlna pandémie ochorenia COVID-19 na Slovensku silnie. V oranžových okresoch platia prísnejšie opatrenia a napríklad obchody si musia vybrať koho budú obsluhovať.

Na overenie platnosti certifikátov o očkovaní, prekonaní ochorenia alebo na overenie platnosti testu môžu konečne obchodníci používať aj slovenskú aplikáciu OverPass. Tá je od minulého týždňa konečne dostupná v Google Play. Majitelia iOS zariadení majú zatiaľ smolu a aplikácia pre ich platformu zatiaľ nie je dostupná. Štátna firma Slovensko IT sľubuje, že pre iOS by aplikácia OverPass mala byť dostupná v priebehu niekoľkých dní.

Za 33. týždeň na Slovensku pribudlo až 557 nových prípadov ochorenia COVID-19. Už dnes vieme, že za minulý týždeň (34. týždeň) bude prípadov viac. Bez čísel za nedeľu, ktoré NCZI zverejní až dnes, pribudlo minulý týždeň 649 nových prípadov.

Od dnes platia aj nové pravidlá na hraniciach. Opatrenia sa zmiernili pre pendlerov, keď sa hygienici rozhodli, že pendleri pre prekročenie hraníc bez povinnej karantény nemusia byť zaočkovaní. Stačiť im bude RT-PCR test. Veď COVID sa zrejme pendlerom vyhýba.

Slováci si však z opatrení veľkú hlavu nerobia. Polícia minulý týždeň zistila až 38 prípadov porušenia nariadenej karantény. Vzhľadom na nižší počet nových prípadov ochorenia COVID-19 zvládnu hygienici spolu s policajtmi aj častejšie kontroly ľudí, ktorí majú byť v karanténe.  

COVID vo svete

COVID-19 nevyčíňa len na Slovensku, ale delta variant trápi aj mnohé doteraz úspešné krajiny. Lockdown minulý týždeň predĺžilo hneď niekoľko krajín. Lockdown pre šírenie delta mutácie predĺžil Nový Zéland a neskôr predĺženie lockdownu oznámili aj úrady v Austrálii. Niekoľkotýždňový lockdown predĺžili v štáte Viktória v meste Melbourne.

Opatrenia pre boj s pandémiou ochorenia COVID-19 sa vo svete rôznia. Niektoré krajiny opatrenia sprísňujú, ale iné napriek zhoršujúcej sa situácii opatrenia zmierňujú. K tej druhej skupine sa od septembra zaradí Česko, ktoré sa rozhodlo, že od septembra nebude požadovať úhradu za testovanie. Minister zdravotníctva Adam Vojtěch to zdôvodnil práve šíriacou sa deltou. Spoplatnenie testovania malo byť ďalšou motiváciou na očkovanie sa proti ochoreniu COVID-19. Od tohto týždňa pritom Česko napríklad zaradí susediace Nemecko medzi viac rizikové krajiny. ECDC totiž preradilo Nemecko medzi rizikové krajiny.

Počty mladých v nemocniciach rastie aj vo Veľkej Británii, ktorá patrí medzi krajiny s najvyššou zaočkovanosťou. Lenže práve mladšia skupina Britov patrí medzi menej zaočkovanú skupinu. Británia mala minulý týždeň v nemocniciach rovnaký počet mladých, ako mala počas vrcholiacej jarnej vlny pandémie ochorenia COVID-19.

WHO minulý týždeň informovalo o postupnej stabilizácii šírenia ochorenia COVID-19 v niektorých krajinách. Vírus stále, ale zabíja veľa ľudí v USA a v Európe.

Dobré správy v priebehu minulého týždňa prišli z Izraela, kde pribúdalo pacientov v nemocniciach a to aj napriek vysokej zaočkovanosti. Odborníci predpokladajú, že za zníženie môže najmä podávanie tretej dávky vakcíny a tiež opätovné zavedenie niektorých protiepidemických opatrení.

Smutné správy naopak prišli z Ruska. Ruský štatistický úrad zverejnil počty úmrtí na COVID-19. Ruské úrady zatajili takmer 200 tisíc úmrtí na COVID-19. Počty úmrtí neskreslilo len Rusko. Americký štát New York nepriznal až 12 tisíc úmrtí na COVID-19. Úmrtia zatajovala administratíva bývalého guvernéra, ktorý vo funkcii skončil pre obvinenia zo sexuálneho obťažovania.

Očkovanie na Slovensku a vo svete

Očkovanie na Slovensku je stále pomalé a zaočkovanosť rastie len veľmi pomaly. Pomalé očkovanie spôsobuje veľké obavy v sektore cestovného ruchu. Vysoké čísla zaočkovanosti dosahujú hlavne okresy na západe krajiny. Bratislava minulý týždeň oznámila, že vo vekovej kategórii nad 50 rokov dosiahla zaočkovanosť 74%.

Zvýšiť zaočkovanosť sa nepodarilo ani povinným očkovaním pred účasťou na podujatiach s pápežom Františkom, ktorý sa v septembri chystá na Slovensko. Minulý týždeň bolo na stretnutia s pápežom zaregistrovaných len 33 tisíc ľudí. Zaočkovanosť nezvýšila ani očkovacia lotéria, do ktorej sa prihlásil už milión Sloveniek a Slovákov.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že Slovensko daruje 70 tisíc dávok vakcín AstraZeneca Ukrajine a Čiernej Hore. Na Slovensku sa už AstraZenecou neočkuje a ide o nevyužité už kúpené vakcíny, ktorým by exspirovala doba použiteľnosti.

Dobrá správa prišla z USA, kde FDA finálne schválila vakcínu od konzorcia firiem Pfizer a BioNTech. Vakcína Comirnaty, tak dostala zelenú. Podobné rozhodnutie sa v najbližších týždňoch až mesiacoch očakáva aj od Európskej liekovej agentúry. Po schválení vakcíny Comirnaty sa rozhodlo mesto New York požadovať od zamestnancov mesta povinné očkovanie.

Francúzsko sa minulý týždeň pridalo ku krajinám, ktoré odporúča podanie tretej dávky vakcíny. Problémy s očkovaním sa objavili v Japonsku, kde museli stiahnuť až tri šarže vakcíny od americkej spoločnosti Moderna pre podozrenie z kontaminácie.

Afganistan: Sud s pušným prachom

Situácia sa zhoršuje v Talibanom ovládanom Afganistane. Taliban na začiatku minulého týždňa nedovolil ďalším Afgancom prístup na letisko v Kábule. Na začiatku týždňa tam stále čakali tisíce ľudí na evakuáciu z Afganistanu. Na evakuáciu na začiatku týždňa čakalo aj 250 Slovákov.

Premiér Eduard Heger v priebehu týždňa hovoril o tom, že Slovensko chce z Afganistanu evakuovať ľudí s blízkymi väzbami na Slovensko. Neskôr minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok potvrdil, že Taliban prekazil evakuáciu až 20 osôb, ktorých mali z Afganistanu evakuovať spojenci.  

Tajné služby západných krajín upozorňovali na možné teoretické hrozby v Afganistane. Hrozby sa naplnili v priebehu týždňa, keď na letisku v Kábule odpálil samovražedný atentátnik bombu. Počet obetí teroristického útoku už pár hodín po výbuchu dosiahol viac ako 100 a ďalších 150 ľudí bolo ranených. Počet obetí teroristického útoku v Kábule neskôr stúpol až na 170. Medzi obeťami je 13 príslušníkov americkej armády. Odplata USA prišla rýchlo a armáda bezpilotným dronom zneškodnila plánovača Islamského štátu, ktorý sa k útokom prihlásil. K ďalšej explózii v Kábule prišlo v nedeľu.

Pre neistú bezpečnostnú situáciu už niektoré európske krajiny stopli evakuácie svojich občanov z Afganistanu. Evakuácie zastavilo napríklad Francúzsko a neskôr aj Veľká Británia.

Personálne rošády

Minulý týždeň poznačili aj personálne rošády na niektorých ministerstvách. Veronika Remišová sa zbavila ďalšieho kritika a na pozíciu štátnej tajomníčky na ministerstve kultúry dosadila bývalú učiteľku bez skúseností v kultúre a bývalú poslankyňu Vieru Leščákovú. Tá je verná Veronike Remišovej a je to len ďalší dôkaz úpadku najmenšej koaličnej strany Za ľudí.

Personálne rošády sa chystali aj na Slovenskom pozemkovom fonde. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan sa chystal za riaditeľa pozemkového fondu vymenovať Karla Rajnohu. Jeho vymenovanie odporúčala výberová komisia. Z vymenovania nakoniec zišlo pre podozrenie z konfliktu záujmov. Neskôr agrorezort informoval, že pokračuje hľadanie riaditeľa pozemkového fondu a Lesov SR.   

Technologické novinky

Apple zarobí o pár miliárd dolárov viac vďaka Google. Google niekoľko rokov platí Apple za to, že práve jeho vyhľadávač je prednastavený ako predvolený v zariadeniach s iOS. V nasledujúcich rokoch si Apple na svoj účet ročne pripíše zrejme až 20 miliárd dolárov.

Peklo zamrzlo, keď Apple oznámil zásadnú zmenu v platení za aplikácie a hry v iOS. Už niekoľko mesiacov je cupertinská spoločnosť pod tlakom vývojárov, ktorí žiadajú uvoľnenie pravidiel pre platby v aplikáciách a hrách. Tie zatiaľ mohli prebiehať len platobný systém Apple a ten si z každej platby zobral províziu vo výške až 30%. Apple sa teraz chystá pravidlá pre platby upraviť a umožní (síce okľukou) hráčom platiť za nákup v aplikáciách aj mimo App Store.

Slovákovi, ktorý na internete zdieľal tisíce filmov, seriálov a porna hrozí až päť rokov basy. Možno by sa mali páni poslanci zamyslieť nad tým, či za zdieľanie filmov a seriálov je adekvátnym trestom basa. Samozrejme ide o porušenie zákona, ale asi by nemalo končiť takto tvrdým trestom.

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu