0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Peklo zamrzlo: Apple umožní platby mimo App Store

Ročne natečú do pokladne Apple miliardy dolárov bez práce. Apple si z každej predanej aplikácie v App Store berie províziu a rovnako si províziu berie z každej platby v aplikácii. Teraz sa však situácia mení.

Miliardy bez práce by potešili každého. Miliardy dolárov ročne dostane Apple od užívateľov úplne bez práce. Stačí ak si v App Store kúpite akúkoľvek aplikáciu alebo hru a Apple si z nej stiahne províziu 30%. Rovnakú províziu si Apple berie aj z každej platby priamo v aplikácii.

Apple navyše neumožňuje iný spôsob platby v aplikáciách. Vývojári sa jednoducho musia zmieriť s tým, že ak chcú umožniť mikro platby priamo v aplikáciách, odvedú Apple províziu 30%. Akýkoľvek pokus o obídenie pravidiel App Store tvrdo Apple trestá. Aplikáciu do App Store nepustí a vývojár teda nedostane žiadne peniaze.

Malým za polovicu

Táto provízia a aj podmienky samotného App Store, ktoré zakazujú platby mimo systém Apple, sú terčom kritiky vývojárov. Paradoxne sa samozrejme ozývajú hlavne veľké štúdia, ktoré pre provízie prichádzajú o desiatky miliónov eur. Veľké štúdia by samozrejme najradšej Apple nič neodvádzali a všetky peniaze si nechali pre seba.

- Inzercia -

Apple pre malých vývojárov pripravil špeciálny program, ktorý im znížil províziu na polovicu. Vývojári s ročným obratom nižším ako milión dolárov sa môžu prihlásiť do programu, kde majú províziu len 15%. Pokiaľ, ale vývojári za aplikácie zinkasujú viac ako milión dolárov platia plnú výšku provízie.

Aj mimo App Store

Lenže Apple je aj napriek týmto opatreniam čelí obrovskej kritike. Novo vydané podmienky pre App Store môžu, ale situáciu zmeniť. Nové podmienky totiž za istých okolností umožnia aj platby mimo App Store. Nebude to však úplne jednoduché.

Platby mimo App Store nebude možné realizovať priamo. Vývojári, ale budú môcť od užívateľov zbierať napríklad mailové adresy. Na mail potom môžu poslať odkaz aj s informáciami o alternatívnych spôsoboch platby.

Podmienkou je aj, aby sa užívateľ mohol kedykoľvek z odberu takýchto mailov odhlásiť. Platby mimo App Store teda aj naďalej nebudú možné priamo. Odkaz na platbu mimo App Store teda stále nebude priamo v aplikácií a vývojári si budú musieť nájsť cestu, ako takéto platby zrealizovať.

Vyplatí 100 miliónov

Tento spôsob platby nie je práve najjednoduchší, ale pre vývojárov to bude znamenať vyššie výnosy z predaja aplikácií a hlavne sa nebude odvádzať provízia ani z mikro platieb priamo v aplikáciách.

Apple navyše vyplatí malým vývojárom ďalších 100 miliónov dolárov. Peniaze navyše dostanú tí vývojári, ktorí splnili podmienky obratu do 1 milióna dolárov od roku 2015 do roku 2021. Peniaze navyše teda dostanú len malí vývojári a nie veľké štúdia, ktorým hlavne ide o dosiahnutie vyšších ziskov.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu