0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Samovražedné útoky v Kábule si vyžiadali najmenej 103 obetí a 150 ranených

Dva včerajšie samovražedné útoky v afganskom hlavnom meste Kábul, neďaleko letiska, si vyžiadali 100 obetí a 150 ranených. K obom včerajším útok sa prihlásil Islamský štát.

Britská televízna stanica BBC dnes informovala, že dva včerajšie samovražedné útoky v Kábule, neďaleko letiska, si vyžiadali minimálne 103 obetí. Pri útoku zomrelo 13 amerických vojakov a ďalších 90 ľudí. Medzi obeťami má byť aj niekoľko detí.

Militantné hnutie Taliban potvrdilo, že minimálne 28 jeho prívržencov podlo za obeť samovražedným atentátnikom. K včerajším dvom samovražedným útokom sa prihlásil Islamský štát.

“Stratili sme viac ľudí ako Američania,”

poznamenal nemenovaný predstaviteľ Talibanu.

Pri dvoch útokoch neďaleko letiska v Kábule bolo zároveň 150 ľudí zranených. Počet zranených potvrdili afganské úrady. Americká armáda potvrdila, že okrem 13 obetí útoku, bolo ďalších 18 vojakov zranených.

Islamský štát podľa agentúry Reuters uviedol, že jeden z jeho samovražedných atentátnikov sa zameral na predkladateľov a spolupracovníkov americkej armády.

Pred možnými teroristickými útokmi na letisku v Kábule varovali aj tajné služby západných krajín. Na letisku v Kábule a v blízkosti letiska v Kábule je posledných niekoľko dní tisíce ľudí, ktorí sa snažia dostať z krajiny, ktorú len pred niekoľkými dňami ovládlo militantné hnutie Taliban.

Z krajiny v posledných dňoch spojenci evakuovali desiatky tisíc ľudí. Išlo o občanov západných krajín, ktorí sa v Afganistane zdržiavali, ale tiež o spolupracovníkov, či napríklad prekladateľov, ktorí so spojencami počas ich pôsobenia v Afganistane spolupracovali.

Ďalšie tisíce ľudí čakajú na evakuáciu a odchod z Afganistanu. Taliban odmietol predĺžiť ultimátum na odchod spojeneckých vojsk a ukončenie evakuácie. Tie budú zrejme prebiehať len do 31. augusta. Taliban navyše k letisku v Kábule už nevpúšťa ďalších ľudí.

Taliban už skorej uviedol, že v krajine neplánuje demokratický systém, ale naopak sa vráti k zriadeniu podľa tvrdého islamského práva šaría. Mnoho Afgancov sa obáva o svoje životy a ide najmä o ľudí, ktorí spolupracovali s NATO, USA alebo krajinami EÚ počas ich 20 ročného pôsobenia v Afganistane. V niektorých častiach Afganistanu už začal Taliban vraždiť predstaviteľov predchádzajúceho režimu a tiež rodinných príslušníkov ľudí, ktorí spolupracovali so spojencami.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu