0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Prehľad týždňa: Afganistan ovládol Taliban, očkovanie spomaľuje a sfušovaná očkovacia lotéria chytá druhý dych

Slovensko minulý týždeň evakuovalo svojich občanov z Afganistanu. Na Slovensko priletel vojenský špeciál, ktorí z Kábulu priviezol 16 Slovákov a 8 Afgancov. Druhý dych chytila očkovacia lotéria, ktoré dostala nové pravidlá a pribúda krajín, ktoré odporúčajú očkovanie treťou dávkou vakcín.

Späť
Ďalšie

Návrat Slovákov z Afganistanu

Situácia v Afganistane sa komplikuje po tom, ako moc v krajine prevzalo militantné hnutie Taliban. Ozbrojenci prevzali moc prakticky bez boja a dostali sa až do hlavného mesta Kabúl. To dostali prakticky bez boja a z krajiny utieklo mnoho predstaviteľov vlády. Z krajiny utekajú aj tisíce ľudí z obavy pred Talibanom. Taliban už verejne vyhlásil, že Afganci môžu na demokraciu zabudnúť.

Evakuačný vojenský špeciál poslalo do Afganistanu aj Slovensko. Po niekoľkých dňoch čakania sa nakoniec vojenský špeciál dostal až do Kábulu. Na Slovensko priviezol 16 Slovenských občanov a ďalších 4 Afgancov, ktorí spolupracovali so slovenskými vojakmi počas ich misie v Afganistane. Ďalších 4 Afgancov priviezol český vojenský špeciál a neskôr ich transportovali na Slovensko. Masívne evakuácie z Afganistanu organizujú všetci spojenci. USA za posledných niekoľko týždňov z Afganistanu evakuovali 14 tisíc ľudí. Ďalšie evakuácie už, ale napríklad odmietol rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Ten vyhlásil, že krajina ďalších Afgancov neprijme.

Taliban na začiatku minulého týždňa sľúbil amnestiu pre všetkých vládnych úradníkov a tiež pre ľudí, ktorí spolupracovali so spojencami. Lenže sľuby dlho Talibanu nevydržali. V závere týždňa sa už objavili informácie o sadistických popravách a vraždení Afgancov, ktorí spolupracovali so spojencami, ale aj ich rodinných príslušníkov.

Afgancom sa snažia pomôcť aj technologické spoločnosti Facebook, Twitter a LinkedIn. Sociálne siete pripravili pre Afgancov špeciálne nástroje na zmazanie ich digitálnej stopy a tiež na obmedzenie prístupu k ich profilom na sociálnych sieťach.

Späť
Ďalšie
Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu