0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Taliban začal so sadistickým vraždením a mučením. V ohrozenú sú desiatky tisíc ľudí

Militantné hnutie Taliban ukázalo už po pár dňoch svoju pravú tvár. Ozbrojenci začali s vraždením a mučením ľudí, ktorí spolupracovali so spojencami.

Keď v Afganistane prevzal moc Taliban, tak sľuboval pokojný priebeh a hlavne amnestiu pre všetkých, ktorí spolupracovali so spojencami. Už po pár dňoch sú zo sľubov iba prázdne reči.

Ak si niekto naozaj myslel, že sa extrémisti z Talibanu zmenili, tak sa veľmi mýlil. Z Afganistanu prichádzajú prvé správy o vraždení a mučení ľudí a situácia sa bude zrejme iba zhoršovať. Sadistické mučenie a vraždenie začali militanti vo viacerých častiach Afganistanu. Cieľom sa stali aj rodinný príslušníci ľudí, ktorí spolupracovali so spojencami, príslušníci afganskej armády a tiež napríklad novinárov, ktorí pracujú pre západné média.

Vedie si zoznam

Členovia militantného hnutia Taliban chodia od dverí k dverám a hľadajú ľudí, ktorí spolupracovali s USA, NATO alebo EÚ. Ak ich doma nenájdu, tak v lepšom prípade sa iba vyhrážajú ich rodinným príslušníkom.

“Taliban zintenzívňuje pátranie po všetkých jedincoch a spolupracovníkoch minulého režimu, a keď sa im to nepodarí, zameriavajú sa na ich rodiny, ktoré zatýkajú a trestajú podľa svojho výkladu práva šaría,”

uvádza správa nórskej organizácie, ktorá spolupracuje s OSN.

Bohužiaľ, nie vždy to končí iba vyhrážkami. Taliban si podľa BBC vedie zoznam ľudí, ktorí spolupracovali so spojencami alebo predstavujú riziko pre militantov. Títo ľudia môžu byť v priamom ohrození, keďže Taliban môže kedykoľvek začať s masovými popravami.

Mučenie a popravy

Z Afganistanu prichádzajú prvé správy, ktoré hovoria o vraždení a mučení ľudí, ktorí spolupracovali so spojencami a tiež ich rodinných príslušníkov. Príslušníci Talibanu sa, ale zameriavajú aj na novinárov, ktorí pracujú pre západné média.

Ak ich členovia Talibanu nenájdu doma, zabíjajú a vraždia ich rodinných príslušníkov. Najčastejšie ich zastrelia alebo obesia. Hlásené sú, ale aj prvé prípady drastického mučenia, keď ľuďom lámali končatiny a odrezávali kusy kože.

Podľa televíznej stanice Fox News zavraždil troch popredných vojenských predstaviteľov bývalého režimu. ​Začínajú sa, ale množiť svedectvá, že pred smrťou ľudí ich príslušníci Talibanu sadisticky mučia. Podľa medzinárodnej organizácie Amnesty International sa to stalo napríklad v prípade príslušníkov etnickej menšiny Hazara, ktorú Talibanci dlhodobo prenasledujú.

Sadistické mučenie

Taliban v provincii Ghazní sadisticky zavraždil minimálne deväť ľudí. Šesť ľudí príslušníci Talibanu zastrelili. V minimálne v jednom prípade však príslušníci Talibanu muža postupne udusili šatkou a odrezávali mu kožu a svalstvo na pažiach.

V ďalších dvoch prípadoch militanti mužom zlomili ruky a nohy. K ďalšej sadistickej vražde prišlo na západe Afganistanu, kde zavraždili rodinného príslušníka muža pracujúceho pre nemeckú televíznu stanicu Deutsche Welle. Jedného zastrelili, ďalšieho zranili a ďalším členom rodiny sa podarilo uprchnúť.

“Zabitie blízkeho príbuzného jedného z našich redaktorov Talibanom je neskutočne tragické a dokladá akútne nebezpečenstvo, v ktorom sa nachádzajú všetci naši pracovníci a ich rodiny v Afganistane. Taliban už zjavne v Kábule a aj v provinciách vykonáva organizovanej pátranie po novinároch. Čas sa nám kráti!” 

vyhlásil šéf stanice Peter Limbourg.
Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu