0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Vojenský špeciál na Slovensko evakuoval 20 ľudí z Afganistanu. Štyroch ďalších nám pomohlo evakuovať Česko

Slovenský vojenský špeciál z Afganistanu evakuoval 20 ľudí. Ďalšie štyri osoby pomohli evakuovať Česi. Slovenskí vojaci museli použiť aj zbrane, aby dokázali evakuovaných dostať do vojenského špeciálu.

Premiér Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok informovali, že na Slovensko sa podarilo evakuovať celkovo 24 osôb z Afganistanu. Má ísť o všetky osoby, ktoré nateraz o evakuáciu z Afganistanu požiadali a tiež o niektoré osoby, ktoré dlhodobo spolupracovali so slovenskými vojakmi v Afganistane.

„Chcem poďakovať všetkým zložkám, ktoré spolupracovali na prevoze a evakuácii z Afganistanu v posledných dňoch,“

povedal premiér Eduard Heger.

Väčšinu ľudí na Slovensko priviezol vojenský špeciál, ktorý do krajiny vyslalo ministerstvo obrany. Na jeho palube bolo 16 slovenských občanov a ich rodinných príslušníkov. Lietadlom Spartan na Slovensko evakuovali aj štyroch afganských občanov, ktorý v minulosti spolupracovali so slovenskými ozbrojenými silami.

Ďalších štyroch Afgancov evakuovali českými špeciálom, keďže pre nich v tom slovenskom už nebolo miesto. Najmladšou evakuovanou osobou bolo len desaťmesačné dieťa.

- Inzercia -

Premiér zároveň počas tlačovej konferencie potvrdil, že naďalej platí ponuka na prichýlenie desiatich Afgancov, ktoré Slovensko ponúklo európskym spojencom v rámci solidarity.

„Číslo desať bolo odpoveďou SR na prosbu členských krajín Európskej únie a NATO, ktoré dlhodobo pôsobili so svojimi diplomatickými a vojenskými misiami v Kábule a mali tisícky afganských spolupracovníkov, ktorí sú v ohrození života,“

vysvetlil počas tlačovej konferencie Ivan Korčok.

Ministri nevylúčili ani prípadný ďalší let slovenského vojenského špeciálu do Afganistanu.

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že situácia v Afganistane je komplikovaná a problémom bolo aj dostať povolenie na pristátie v hlavnom meste Kábul na letisku, ktoré strážia americkí vojaci. Americkí vojaci pomáhali slovenským vojakom s vyhľadávaním a tiež transportom evakuovaných osôb.

„Prioritou bol návrat slovenských občanov a tých, ktorí s nami spolupracovali,“

uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

Lietadlo sa podľa slov ministra v Kábule zdržalo dlhšie ako malo, ale podarilo sa evakuovať všetky osoby, ktoré o návrat na Slovensko požiadali. Pomohli aj slovenské špeciálne jednotky, ktorých príslušníci museli podľa ministra Naďa použiť aj zbrane, aby evakuované osoby dostali do vojenského špeciálu.

Slovenský vojenský špeciál vyrazil do Afganistanu ešte v pondelok. Lietadlo malo medzipristátie na letisku v Baku, aby doplnili pohonné hmoty. Následne vojaci preleteli na letisko Dušanbe, ktoré je vzdialené necelé dve hodiny letu od letiska v Kábule. Tam čakali na povolenie na pristátie na letisku v Kábule. Letisko v Kábule zatiaľ ovládajú stále americkí vojaci, ale situácia je neprehľadná. V okolí letiska sú tisíce ľudí, ktorí sa snažia utiecť pred terorom zo strany Talibanu.

Rezort diplomacie zatiaľ vie podľa Korčoka ešte o jednej Slovenke, ktorá sa nachádza v Afganistane, no nežiada o návrat do SR. Korčok uviedol, že sa hlásia aj ďalšie desiatky ľudí, ktorí tvrdia, že spolupracovali so Slovenskom.

“Ubezpečila, že je v bezpečí a má pripravené evakuačné alternatívy,”

uviedol Korčok.

Korčok upozornil, že v tomto prípade nejde o migrantov, ale utečencov. Podľa Korčoka toto nie je migračná vlna z roku 2015.

„Toto je vlna, ktorá je vyvolaná vojnou. Toto nie sú migranti, ale sú to utečenci, ktorí majú právo podľa Ženevskej konvencie požiadať o azylové konanie,”

povedal Korčok.
Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu