0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Komentár: NCZI urobilo ďalšiu chybu. Namiesto ospravedlnenia podalo trestné oznámenie

Štátne NCZI, ktoré od začiatku pandémie vyrába jeden problém za druhým urobilo ďalšiu vážnu bezpečnostnú chybu. Údaje miliónov ľudí boli vystavené riziku. Namiesto ospravedlnenia NCZI podáva žalobu.

Slovenské Národné centrum zdravotníckych informácií opakovane dokázalo, že nie je schopné chrániť údaje stoviek tisícov Slovákov. Etickí hackeri opäť upozornili na bezpečnostný problém.

Údaje miliónov Slovákov boli vystavené riziku zneužitia a chybu v systéme mohli hackeri zneužiť na získanie miliónov očkovacích preukazov. Lenže NCZI na odhalenie chyby reaguje po svojom.

Veľké firmy ako Google alebo napríklad Apple platia hackerom často aj tisíce za odhalenie bezpečnostných problémov v ich systémoch. Je bežné, že hackeri sa snažia odhaliť zraniteľnosť systémov a firmy po tom na takéto zraniteľnosti upozorňujú. Tie samozrejme z vďaky za odhalenie možných problémov vyplatia hackerom často aj nemalú finančnú odmenu. Každej firme ide v prvom rade o bezpečnosť údajov zákazníkov. Lenže NCZI ide o bezpečnosť našich dát až na druhom mieste. Na prvom mieste je ukázať svoju hrdosť a oháňať sa paragrafmi a útočiť na tých, čo chybu odhalili.

- Inzercia -

NCZI upozornenie na chybu a možné zneužitie dát reagovalo po svojom. Chybu v systéme šéf NCZI zľahčoval a namiesto vďaky, že hackeri nestihli chybu zneužiť k získaniu osobných údajov miliónov ľudí, podalo NCZI žalobu na neznámeho páchateľa. Etických hackerov obviňujú zo zneužitia osobných údajov.

Takto by to rozhodne fungovať nemalo. Štátne Národné centrum zdravotníckych informácii opakovane ukazuje, že nevie urobiť ani jednoduchý formulár na registráciu na očkovanie a príprava formulára čakárne trvala dlhé týždne. Neschopné NCZI, ktoré evidentne vedie človek, ktorý na tom mieste nemá čo robiť, halucinuje a tvári sa akoby sa nič nestalo.

Podávať žalobu na ľudí, ktorí ich upozornili na chybu? Sa ten pán na stoličke riaditeľa NCZI zbláznil? NCZI môže byť rado, že tí „neetickí hackeri“ na chybu neprišli skôr. Naše údaje sa mohli už potuľovať po darknete a mnoho ľudí ich mohlo pomerne ľahko zneužiť.

NCZI sa oháňa tým, že vlastne o žiadnu chybu nešlo a nič sa nestalo. Dokonca NCZI tvrdí, že vlastne tá chyba bola želená a mala ľuďom uľahčiť registráciu. Ta akože vážne? Uvedomuje si vôbec niekto v NCZI vážnosť situácie. Stačila obyčajná znalosť rodného čísla a ktokoľvek vedel meniť údaje a dostať sa napríklad ku COVID pasu. Samozrejme takto jednoduché to úplne nebolo, ale dôležité je, že pre hackerov by nebol najmenší problém údaje pomeniť.

Trápne vyjadrenie NCZI iba dokazuje, že páni a dámy v NCZI ani netušia čo robia. Trápne je aj to, že v 21. storočí nebeží webová stránka NCZI na zabezpečenom pripojení a aj váš prehliadač vás upozorní, že web NCZI je nezabezpečený.

Riaditeľ NCZI Pavol Capek by si teraz mal sypať popol na hlavu a namiesto toho sa oháňa trestným oznámením a žalobami. Takto sa to vo svete IT nerobí. NCZI sa malo ospravedlniť, etickým hackerom poďakovať a Capek sa mal zbaliť a okamžite odstúpiť. Nič také sa nestalo, namiesto toho sa pán riaditeľ bude oháňať žalobami. Úbohé a smutný dôkaz zlého fungovania štátneho IT.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu