0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo nový COVID automat. Bude záležať aj na zaočkovanosti okresov

V tretej vlne pandémie ochorenia COVID-19 by sme sa už mali vyhnúť plošnému zatváraniu obchodov a prevádzok. Rezort zdravotníctva pripravil nový COVID automat. Vláda ho zatiaľ neschválila.

Obchody a prevádzky by sa v tretej vlne nemali zatvárať plošne, ale iba v okresoch s najhoršími výsledkami. Hygienici sa po novom budú pozerať aj zaočkovanosť v jednotlivých okresoch. Sledovať sa bude hlavne zaočkovanosť starších ľudí.

Nový COVID automat, ale zatiaľ stále neschválila vláda. Prevádzky a obchody dostanú možnosť zvoliť si, či budú obsluhovať všetkých ľudí alebo napríklad len zaočkovaných. Od toho bude záležať potom, či bude môcť byť prevádzka alebo obchod otvorené.

Zaočkovaní dostanú výhody

Nový COVID automat by mal byť jednoduchší a klesne počet farieb. Čím viac ľudí bude v okrese zaočkovaných, tým miernejšie opatrenia budú pre daný okres platiť. Najhoršia farba, ale už niektorým okresom nebude hroziť.

- Inzercia -

Pri zaočkovanosti 75% a viac ľudí starších ako 50 rokov bude farba okresu zlepšená o dva stupne. Ak bude zaočkovanosť ľudí starších 50 rokov na úrovni viac ako 65% farba okresu sa zlepší o jeden stupeň.

Niektorým okresom teda v novom COVID automate už nehrozia najprísnejšie pravidlá. Okresy s nízkou zaočkovanosťou, ale budú mať problém dostať sa napríklad z čiernej najhoršej farby.

Rozhodnú sa prevádzky

Nový COVID automat tiež nebude priamo určovať pravidlá pre prevádzky a obchody. Tie sa budú môcť rozhodnúť, či budú obsluhovať len zaočkovaných ľudí alebo ľudí s testom.

Žiadne obmedzenia kapacity budú platiť len pre tie prevádzky, ktoré sa rozhodnú obsluhovať len zaočkovaných ľudí. Obchody a prevádzky budú musieť pred vstupom skontrolovať očkovanie. Výhody budú mať len ľudia zaočkovaní dvomi dávkami vakcíny pri dvojdávkových vakcínach.

Ak sa prevádzka alebo obchod rozhodnú obsluhovať aj ľudí s testom bude pre nich platiť kapacitné obmedzenie. Test budú musieť prevádzky a obchody opäť kontrolovať.

Ak sa obchody alebo prevádzky rozhodnú zákazníkov nekontrolovať budú pre nich platiť najprísnejšie opatrenia. Napríklad reštaurácie budú môcť predávať len cez okienko.

Kedy ho schvália?

Nový COVID automat by mal mať len päť farieb. Kedy ho vláda schváli nie je zatiaľ jasné. Nový COVID automat, ale umožní hlavne regionálne riadenie opatrení, keď okresy s vysokou zaočkovanosťou nebudú doplácať na málo zaočkované okresy.

Nový COVID automat by zároveň mal byť prehľadnejší a do budúcna by mal aj predvídateľnejšie. Farby okresov sa budú zrejme rovnako ako doteraz vždy určovať na jeden týždeň. Jednotlivé opatrenia bude tak ako doteraz určovať vyhláškou Úrad verejného zdravotníctva.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu