0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

SHMÚ varuje pred búrkami aj prívalovým dažďom. V závere pracovného týždňa sa ochladí

Horúce letné počasie na Slovensku na niekoľko dní vystrieda chladnejšie počasie a zajtra dokonca dážď. Meteorológovia varujú aj pred búrkami na východe Slovenska.

Letné a horúce počasie na Slovensku aspoň na niekoľko dní vystrieda chladnejšie počasie, ale aj tak môžu východ Slovenska potrápiť búrky a najmä na západnom a strednom zasa potrápi silný dážď.

V závere pracovného týždňa sa citeľne ochladí, ale už v sobotu a nedeľu sa teploty budú pohybovať do 33 °C.

Silný dážď

V okresoch časti západného a stredného Slovenska platí zajtra takmer po celý deň výstraha prvého a výstraha druhého stupňa pred dažďom. V týchto okresoch sa očakáva výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok od 20 až do 60 mm.

- Inzercia -

Vzhľadom aj na hydrologickú situáciu tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Výstraha prvého stupňa pred dažďom zajtra platí v okresoch: Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Topoľčany, Zlaté Moravce, Piešťany, Senica, Skalica.

Výstraha druhého stupňa pred dažďom zajtra platí v okresoch: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín, Levice, Bytča, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Čadca, Žilina.

Búrky

V okresoch na východe Slovenska zajtra platí výstraha prvého stupňa pred búrkami. V týchto okresoch je zvýšená pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť od 20 až do 40 mm a nárazy vetra môžu dosiahnuť rýchlosť od 65 až do 85 km/h.

Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Výstraha prvého stupňa pred búrkami zajtra platí v okresoch: Gelnica, Košice, Košice – okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Sabinov, Snina, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou.

Vo štvrtok v noci sa rozprší

Počas noci zo stredy na štvrtok bude na väčšine územia Slovenska oblačno až zamračené. Na západnom a strednom Slovensku sa miestami objavia prehánky alebo aj výdatný dážď. Na východe Slovenska budú zrážky len ojedinelé. Výnimočne sa už v noci objaviť búrky.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od 14 až do 19 °C. Chladnejšie bude v dolinách a kotlinách, kde sa bude teplota pohybovať len okolo 12 °C.

Počas nadchádzajúcej noci bude na väčšine Slovenska bezvetrie alebo bude fúkať len slabý premenlivý vietor.

Daždivý štvrtok

Počas štvrtka bude na väčšine územia Slovenska prevažne zamračené a postupne na celom území Slovenska objaví dážď alebo prehánky. Lokálne sa môžu objaviť aj búrky. Na západnom a strednom Slovensku aj môžu byť zrážky aj výdatné a intenzívne.

Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 17 až do 22 °C. Teplejšie bude na juhu Slovenska a Hornom Zemplíne, kde sa bude teplota väčšinou pohybovať od 23 až do 28 °C. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude okolo 12 °C.

Počas zajtrajšieho dňa bude na väčšine Slovenska fúkať vietor severných smerov od 5 až do 30 km/h, ktorý môže v nárazoch miestami dosiahnuť rýchlosť okolo 50 km/h. Vietor pri búrkach môže prechodne zosilnieť. Popoludní bude na horách fúkať prudký vietor.

Záver pracovného týždňa bude daždivý

Počas piatku bude na Slovensku väčšinou oblačno až zamračené a ojedinele sa môžu objaviť prehánky a výnimočne tiež búrky. Na strednom a východnom Slovensku bude spočiatku dážď na mnohých miestach. Od juhozápadu príde postupne k čiastočnému zmenšovaniu oblačnosti.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od 12 až do 17 °C. Najvyššia denná teplota sa bude v piatok pohybovať od 21 až do 26 °C. Chladnejšie bude v piatok na Orave a pod Tatrami, kde sa bude teplota pohybovať len 19 °C.

V piatok bude fúkať západný až severozápadný a na východe Slovenska spočiatku prevažne južný vietor o rýchlosti od 10 až do 30 km/h, ktorý môže v nárazoch lokálne dosiahnuť rýchlosť okolo 50 km/h. K večeru vietor zoslabne.

V sobotu 30

Počas soboty bude väčšinou malá a prechodne aj zväčšená oblačnosť a ojedinele sa môžu objaviť prehánky. V noci a zrána sa môže lokálne objaviť hmla alebo nízka oblačnosť.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od 10 až do 15 °C. Chladnejšie, ale bude v údoliach, kde sa bude teplota miestami pohybovať okolo 8 °C. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 25 až do 30 °C. Chladnejšie bude v sobotu v Žilinskom kraji, na Horehroní a na Hornom Spiši, kde sa bude teplota väčšinou pohybovať okolo 23°C.

Počas soboty bude na väčšine územia Slovenska fúkať prevažne slabý vietor.

V nedeľu už bude horúco

Počas nedele bude na väčšine územia Slovenska väčšinou polooblačno až oblačno. Ojedinele a to najmä v západnej polovici sa objavia prehánky alebo búrky.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať v nedeľu od 12 až do 17 °C. Počas noci bude teplejšie na juhozápade, kde sa bude teplota v nedeľu v noci pohybovať okolo 19 °C. Najvyššia denná teplota sa bude v nedeľu pohybovať od 28 až do 33 °C. Chladnejšie bude v nedeľu na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami, kde sa bude teplota väčšinou pohybovať len okolo 26 °C.

Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu