0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Prehľad týždňa: Očkovacia lotéria, sprostredkovateľky bonus a prichádzajúca tretia vlna

Po bločkovej lotérii prichádza aj očkovacia lotéria. Slováci sa dočkali lotérie, ktorá odmení tých zodpovedných a zaočkovaných. Zmeny minulý týždeň prišli aj na slovenských hraniciach.

Slováci sa dočkali spustenia očkovacej lotérie a sprostredkovateľského bonusu za odporúčanie očkovania. Rezort financií spustil očkovaciu lotériu v nedeľu 1. augusta vo večerných hodinách.

Princíp lotérie je pomerne jednoduchý – stačí sa raz prihlásiť a ste automaticky zaradení do losovania vo všetkých kolách očkovania. Očkovacia lotéria pritom bude prebiehať až do konca októbra. Po zaočkovaní prvou dávkou máte v losovaní jeden žreb a po zaočkovaní druhou dávkou máte vždy v losovaní dva žreby. Pri jednodávkových vakcínach máte žreby hneď dva.

Ceny v lotérii sú lákavé – maximálna výhra je 100 tisíc eur, ale s podmienkami. Maximálnu výhru vyhráte len pokiaľ stihnete v časovom limite počas živého vysielania dvihnúť telefón a musíte poznať aj správne heslo. Losovať sa bude každý pracovný deň, keď sa budú rozdávať základné výhry (1.000 eur) a štandardné výhry (10.000 eur). V nedeľu sa potom budú losovať automatické výhry (1.000 eur) a po splnení podmienok získa vylosovaný aj prémiovú výhru (100.000 eur). Prvé losovanie bude prebiehať 15. augusta. Od 16. augusta sa potom bude losovať aj denná výhra počas pracovných dní.

Až 90 eur

- Inzercia -

Od nedele 1. augusta štát tiež spustil možnosť registrovať sa na sprostredkovateľský bonus. Jedna osoba môže odporúčať maximálne 50 ľudí na očkovanie. Výška odmeny zleží od veku zaočkovanej osoby a pohybuje sa od 30 do 90 eur.

Otázne je koľko ľudí bude očkovacia lotéria a sprostredkovateľský bonus k očkovaniu skutočne motivovať. Do lotérie sa totiž môžu prihlásiť všetci zaočkovaní a od oznámenia očkovacej lotérie sa nijako závratne záujem o očkovanie nezvýšil. Počty zaočkovaných každý deň klesajú. Napríklad Bratislavský samosprávny kraj oznámil, že od 7. augusta zatvára veľkokapacitné očkovacie centrum.

Tretia vlna

Pritom čísla jednoznačne ukazujú, že na Slovensku sa rozmáha tretia vlna pandémie ochorenia COVID-19. Počty nových prípadov COVID-19 rastú už štvrtý týždeň po sebe. Tempo rastu nových prípadov sa navyše zvyšuje. Odborníci upozorňujú, že tretia vlna pandémie bude hlavne pandémiou nezaočkovaných. Monitoring odpadových vôd, ktorý vykonávajú regionálne úrady verejného zdravotníctva, zatiaľ ukazujú pokles šírenia vírusu.

Za rýchlejšie šírenie ochorenia COVID-19 môže hlavne infekčnejší delta variant koronavírusu SARS-CoV-2. Delta nerobí problémy len na Slovensku. Počty prípadov začali masívne rásť napríklad v Tokiu, kde aktuálne prebieha olympiáda.

Ministerstvo zdravotníctva sa snaží ľudí motivovať aj jednoduchším prístupom k očkovaniu. Otvorili sa prvé očkovacie centrá napríklad v nákupných centrách a ministerstvo stále častejšie presadzuje aj očkovanie bez predchádzajúcej registrácie.

Zmeny opatrení

Minulý týždeň, ale priniesol aj nečakané zmeny v opatreniach v boji s pandémiou COVID-19. Ústavný súd rozhodol o pozastavení platnosti výnimky pre osoby zaočkované len prvou dávkou vakcíny. Smeru to teda opäť nevyšlo, keď antivaxeri zo Smeru požadovali úplné pozastavenie opatrení na hraniciach, ktoré zvýhodňujú očkovaných.

Od soboty 31. júla musia všetci navrátilci, ktorí sú zaočkovaní len prvou dávkou dvojdávkovej vakcíny do karantény a na piaty deň musia absolvovať RT-PCR test. V prípade negatívneho výsledku im karanténa končí.

Hygienici zmenili aj niektoré opatrenia pre hromadné podujatia. Miernejšie opatrenia budú platiť v zelených okresoch na športových podujatiach. Aj tento týždeň budú všetky slovenské okresy zelené. Aj napriek tomu v týchto okresoch platia opatrenia ako je napríklad nosenie rúška v interiéroch a hromadnej doprave.

COVID pasy

Aj minulý týždeň sa v našom hlavnom meste konali masívne protesty antivaxerov. Antivaxeri zablokovali na niekoľko hodín centrum Bratislavy a následne v hlavnom meste skolabovala doprava. Na ďalšom proteste sa dohodol antivaxer Robert Fico aj s extrémistom a antivaxerom Milanom Uhríkom. Chcú spoločne zorganizovať protest v Košiciach.

Očkovanie je však jedinou šancou ako sa zbaviť ochorenia COVID-19 a vrátiť sa k normálnemu životu. Antivaxerom po protestoch v Bratislave odporúčal premiér Eduard Heger, aby sa o očkovaní poradili so svojím lekárom.  

Počet zaočkovaných na Slovensku rastie len pomaly a stále nemáme zaočkovanú ani polovicu populácie. Od dosiahnutia kolektívnej imunity sme ešte poriadne ďaleko. Zaočkovaní už môžu niekoľko týždňov žiadať o vystavenie digitálnych COVID pasov, ktoré zaočkovaným uľahčia napríklad cestovanie. V aplikáciách slovenských poisťovní si COVID pasy už vyžiadalo niekoľko stoviek tisíc ľudí.

Návrat len očkovaným

Minulý týždeň oznámili technologické spoločnosti Google a Facebook, že návrat do kancelárii umožnia len zaočkovaným.  Nezaočkovaní sa nebudú môcť vrátiť do práce a naďalej budú môcť pracovať len z domu.

Slovenský rezort obrany tiež oznámil, že na zahraničné misie budú môcť ísť len zaočkovaní vojaci. Veľká Británia už niekoľko dní po sebe zaznamenáva pokles počtu nových prípadov a to napriek šíreniu delta variantu. Podľa odborníkov je to dôkaz účinnosti očkovania.  

Výhody pre zaočkovaných minulý týždeň schválil aj francúzsky parlament. Podobne ako v iných krajinách bude vo Francúzsku povinné očkovanie pre zdravotníkov. Do barov alebo reštaurácii sa navyše Francúzi dostanú len s platným COVID pasom.

Srbsko sa minulý týždeň pridalo ku krajinám, ktoré odporúčajú podanie tretej dávky vakcíny. Vzhľadom na šírenie delta mutácie bude zrejme pre vyššiu účinnosť vakcíny potrebná tretia dávka.

Poklesoch po mesiacoch

Slovensko môže mať v prichádzajúcej tretej vlne problém udržať otvorené školy. Minister školstva Branislav Gröhling upozornil, že nízka zaočkovanosť v niektorých okresoch môže opäť znamenať masívne zatváranie škôl.

Štatistický úrad zverejnil údaje o počte zomretých za mesiac jún. Po niekoľkých mesiacoch sme zaznamenali najnižší počet úmrtí za deväť mesiacov. COVID-19 v príčinách úmrtí klesol až na ôsme mieste. Vo väčšine krajov, ale stále zomiera viac ľudí ako za posledných päť rokov. Počty úmrtí boli najvyššie na začiatku roka, keď bola u nás na vrchole druhá vlna pandémie a denne zomierali na COVID-19 desiatky ľudí.

Miliardy

Minulý týždeň sa ministerstvo práce pochválilo dvomi miliardy na vyplatenej pomoci pre zamestnávateľov a firmy. Rezort práce vyplatí aj mimoriadnu odmenu pre zamestnancov domovov sociálnych služieb.

Ministerstvo financií konečne uvoľnilo aj peniaze na očkovaciu kampaň. Matovič nechcel pôvodne necelé štyri milióny eur pre rezort Vladimíra Lengvarského uvoľniť. Očkovaciu kampaň považoval expremiér za zbytočnú.

Neschopný Orange

Výbornými číslami sa pochválil za posledný kvartál Apple. Ten zarobil rekordnú sumu a v porovnaní z predchádzajúcim rokom mu tržby stúpli o desiatky percent. Apple sa darilo predávať hlavne iPhony, ale tiež sa mu darili predávať aj ostatné zariadenia.

Dobrými číslami sa zrejme nebude chváliť slovenský Orange. Najväčší slovenský mobilný operátor pre vlastnú neschopnosť znefunkčnil prakticky všetky systémy. Operátorovi nefunguje zákaznícka zóna, predajne ani zákaznícka. Problémy trvajú pritom už niekoľko dní.

Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu