0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

COVID-19: Za štyri týždne dvojnásobok. Za týždeň nárast o tretinu

Počty nových prípadov ochorenia COVID-19 za posledné štyri týždne rastú a za posledný týždeň sa tempo rastu zrýchlilo. Tretia vlna pandémie začína silnieť.

Keď sme pred štyrmi týždňami po prvý krát upozornili na príchod tretej vlny pandémie, išlo o rast počtu prípadov za jeden týždeň. Teraz po mesiaci máme štyri týždne neustáleho rastu počtu nových prípadov ochorenia COVID-19.

V 26. týždni potvrdili RT-PCR testy 154 nových prípadov ochorenia COVID-19. Niekoľko týždňov po sebe sme zaznamenávali len pokles počtu nových potvrdených prípadov. Vyzeralo to, že sa situácia na Slovensku zlepšuje.

Zlomový 27. týždeň

Zlom prišiel v 27. týždni, keď na Slovensku po niekoľkých týždňoch sústavného klesania prišlo k nárastu počtu nových prípadov. Za 27. týždeň testovanie potvrdilo 204 nových prípadov ochorenia COVID-19. Za jeden týždeň sa teda počet prípadov zvýšil o štvrtinu.

- Inzercia -

Lenže nárast počtu prípadov sa nespomalil a práve naopak. Počet nových prípadov od 27. týždňa iba rastie a tempo rastu sa zvyšuje. Za 30. týždeň pribudlo 349 nových prípadov (údaje neobsahujú čísla za nedeľu, ktoré NCZI zverejní až v pondelok). Za týždeň teda pribudlo o tretinu viac prípadov ako v predchádzajúcom týždni. Nové prípady teda pribúdajú rýchlejšie a počty budú zrejme rásť rýchlejšie aj v nasledujúcich týždňoch.

Deltu už nezastavíme

Denne za tento týždeň pribúdali rýchlejšie nové prípady ochorenia COVID-19 ako predchádzajúce týždne. Počty prípadov sa zvyšujú rýchlejšie ako predchádzajúce týždne. Môže za to najmä šíriaci sa delta variant koronavírusu SARS-CoV-2.

Za posledný týždeň už medzi potvrdenými prípadmi dominuje práve delta variant koronavírusu SARS-CoV-2. Laboratória sekvenovali 181 vzoriek a v prípade 112 z nich bol potvrdený delta variant. Predstavuje to takmer 70% všetkých prípadov.

Nové prípady budú pribúdať aj počas nasledujúcich týždňov a tempo rastu sa bude zrejme ešte zrýchľovať. Reprodukčné číslo, ktoré udáva koľko ľudí dokáže jeden nakazený vírusom infikovať posledné týždne rastie. Aktuálne je reprodukčné číslo vírusu na úrovni 1,1 až 1,2.

Prekročená hranica

Práve prekročenie hranice 1 pri reprodukčnom čísle znamená, že pandémie opäť naberá na sile. Delta je navyše výrazne viac infekčná ako pôvodný čínsky alebo napríklad neskôr britský variant SARS-CoV-2.

Podľa niektorých štúdií môže byť delta variant až niekoľko násobne infekčnejší ako pôvodná britská mutácia. Niektoré štúdie hovoria, že reprodukčné číslo v prípade delta variantu sa môže pohybovať medzi 6 až 8.

Delta mutácia spôsobuje komplikácie aj v iných krajinách. Napríklad v austrálskom Sydney aj napriek niekoľkotýždňovému lockdownu stále neklesá počet nových prípadov. Vedci už skorej upozornili, že pri delta variante nebudú všetky „tradičné“ pandemické opatrenia fungovať práve pre vysoké reprodukčné číslo. Lockdown teda v prípade delta variantu nezaberie, tak ako by sme potrebovali.

Pomalé očkovanie

Situáciu na Slovenku ešte výrazne zhoršuje pomalé tempo očkovania. V posledných týždňoch sa spomalilo tempo očkovania a denne sa prvou a druhou dávkou vakcíny zaočkuje len niekoľko tisíc ľudí. Ak by sme mali rovnaké tempo očkovania, tak kolektívnu imunitu dosiahneme niekedy v máji budúci rok. A tempo očkovania sa navyše sústavne spomaľuje.

Tempo očkovania sa na Slovensku posledné týždne spomaľuje. Denne sa prvou dávkou vakcíny zaočkuje len niekoľko tisíc ľudí. (zdroj: Dáta bez pátosu)

Napríklad Bratislavský samosprávny kraj už informoval, že 7. augusta zatvorí veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne. Veľkokapacitné očkovacie centrá aj zatvárali už aj v ďalších krajoch.

Najvyššiu zaočkovanosť má Bratislavský kraj a samotná Bratislava. Ostatné kraje majú výrazne nižšiu zaočkovanosť, ktorá sa môže prejaviť v silnejšej tretej vlne pandémie. (zdroj: Dáta bez pátosu)

Jediným okresom, ktorý sa aspoň blíži k dosiahnutiu hranice kolektívnej imunity je práve Bratislava, kde je od začiatku očkovania najväčší záujem o očkovanie. Prvú dávku vakcíny na Slovensku dostalo približne len 41% populácie. Na vytvorenie kolektívnej imunity pritom potrebujeme mať zaočkovaných aspoň 80% populácie.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu