0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Tretia vlna začala. Počty prípadov budú rásť, nezaočkovaní majú poslednú šancu sa zaočkovať

Tretia vlna začala. Dnes na to upozornilo Ministerstvo zdravotníctva. Epidemiológ Inštitútu zdravotníckych analýz Martin Pavelka varoval pred rýchlym šírením nového delta variantu koronavírusu SARS-CoV-2.

Táto vlna bude podľa rezortu zdravotníctva poháňaná infekčnejším delta variantom koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa šíri výrazne rýchlejšie ako predchádzajúce mutácie.

Očkovanie však podľa odborníkov predstavuje účinnú ochranu aj pri tomto variante. Až 76% nových prípadov ochorenia COVID-19 za posledné dva týždne bolo práve medzi nezaočkovanými osobami.

Počty nových prípadov ochorenia COVID-19 pomaly rastú posledné tri týždne, keď pribúdajú rýchlejšie nové prípady. Môže za to aj šíriaca sa delta. Napríklad dnes sme už zaznamenali takmer 100 nových prípadov ochorenia COVID-19. Išlo o najvyšší denný nárast počtu nových prípadov za niekoľko posledných týždňov.

„Reprodukčné číslo je na Slovensku už tretí týždeň po sebe nad svojou kritickou hodnotou 1. Otvorene teda môžeme skonštatovať, že na Slovensku sa už začala tretia epidemická vlna. Táto epidemická vlna je charakterizovaná novým Delta variantom, ktorý bol prvýkrát detekovaný v Indii a ktorý je infekčnejší ako predošlé varianty. Do stretu sa s ním dostane každá jedna osoba,“

uviedol epidemiológ IZA Martin Pavelka.

Súčasne sa Delta variant podľa Pavelku prejavuje ťažším priebehom ochorenia COVID-19 a ťažký priebeh nastáva už aj v nižších vekových kategóriách. Aj mladší ľudia končia s ťažkým priebehom v nemocnici.

V porovnaní s predošlým Alfa variantom, ktorý bol prvýkrát detekovaný vo Veľkej Británii, sa riziko ťažkého priebehu spojeného s hospitalizáciou zvyšuje zhruba dvakrát.

„Rôzne epidemiologické štúdie potvrdzujú, že najúčinnejšou formou ochrany pred Delta variantom je očkovanie. Kriticky dôležité je však nezmeškať druhú dávku. Okno príležitosti sa teda postupne zatvára a teraz je posledná šanca stihnúť sa kompletne zaočkovať ešte pred tým, kým sa tretia vlna môže dostať do vysokých čísiel,“

upozornil Pavelka.

Každá osoba, ktorá nie je očkovaná si podľa rezortu zdravotníctva automaticky vyberá to, že sa vírusom nakazí. Vyberá si tak podľa odborníkov nebezpečnú možnosť, ktorej následkami môžu byť dlhodobé zdravotné komplikácie, ale aj smrť.

„Naproti tomu je očkovanie vysoko bezpečné a vysoko účinné. Vyberme si život a neriskujme svoje vlastné zdravie a zdravie našich najbližších. Očkovaním chránime seba a súčasne prispievame ku kolektívne imunite – chránime teda celé Slovensko,“

doplnil Pavelka.

Na Slovensku je stále viac nezaočkovaných osôb ako zaočkovaných osôb – plne zaočkovaných nemáme ešte ani dva milióny ľudí. Nový nebezpečný delta variant sa teda na Slovensku môže masívne šíriť.  

Súčasne máme podľa Martina Pavelku veľmi výrazné regionálne rozdiely v zaočkovanosti populácie. Bratislava má napríklad plne zaočkovaných až 70% svojich obyvateľov vo vekovej kategórií nad 50 rokov. Nasledujú Dunajská Streda, Pezinok, Senec a Trnava.

„Kým vysoko zaočkované regióny prejdú treťou vlnou bez toho, aby to ich obyvatelia pocítili, v nízko zaočkovaných regiónoch sa naši najbližší ocitnú v nemocnici a nie všetci ochorenie COVID-19 môžu prežiť. Čas na očkovanie je teraz,“

dodal Martin Pavelka.
Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu